Jump to content

Mașini electrice - merita sau nu?


Retzius
 Share

Postare recomandată

Germany leads drop in European car sales as EV demand plummets 69%

 

Citat:

In August, electric vehicle (EV) sales in Germany dropped by 69%, causing a decline in overall European car sales. The European Automobile Manufacturers’ Association reported that just over 27,000 EVs were delivered, down from previous highs. This downturn comes amid economic challenges, including rising living costs, which have made EVs less attractive.


The market share for battery cars in Europe fell from 15% last year to 14%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba eu cred ca si la ei este aceiasi explicatie ca la noi: reducerea drastica a subventiei acordate de guvern ptr vehiculele electrice si faptul ca nu sunt suficiente statii de incarcare. Mai vorbesc cu un coleg de la serviciu care are Tesla model 3, a zis ca se descurca pentru ca o incarca acasa la el (el sta la casa, undeva in Pipera). Cand  vrea sa o incarce in Bucuresti se enerveaza la maxim ptr ca cele mai multe statii sunt ocupate de masini Dacia Spring, abandonate de soferii lor pe locul de parcare chiar si cate 24 ore. Adica nici urma de simt civic, sa isi mute masina cand acumulatorul s-a incarcat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Germania sunt destule incarcatoare, subventii de la guvern au fost mici ( gen 3000 euro), nu de aici e problema. 

Economia in declin, criza economica - asta e de actualitate.

 

Solutia e simpla pentru cei necivilizati, care ocupa statiile. Se taxeaza parcare dupa ce bateria atinge 80%. Se ridica auto daca nu il ia in 2 ore, etc

Trebuie doar sa se aplice regulile. 

 

In the future, however, Tesla may decide to apply something like its per-minute idle fees if the owner removes the limit and lingers on after 80% while charging at peak times. The ability seems to now be embedded in the software and it's just a matter of Tesla deciding when to flip the switch on the eventual Supercharger congestion fee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am auzit un reportaj la radio privind piata masinilor electrice in luna august. Ei spuneau asa: In Romania vanzarile de masini electrice au  scazut cu 69%, in Germania cu 68% si la francezi cu 33%. La nivel de Uniune Europeana scaderea pe luna august a fost de 44%. Deci este clar, scaderi de vanzari sunt peste tot. Tot de la radio am auzit si cauza: masinile electrice sunt prea scumpe raportat la cele pe combustie interna (comenta invitatul). Asa o fi, ma intreb eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu, si am 2 masini pe care le pot compara.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • akon
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!