Jump to content

Mașini electrice - merita sau nu?


Retzius
 Share

Postare recomandată

On 10/10/2024 at 12:54 PM, EEXCALADE said:

Gasesti mai sus un grafic ,calculele sunt facute pe marca ta favorita.

La ce te referi, care e marca mea favorita? nu imi amintesc sa fi precizat ca am o marca  favorita! daca se vrea o intepatura sau un atac, te rog Catalin, sa purtam un dialog civilizat cum am reusit si pana acum in alte discutii. Da-le naiba de electrice, nu cred ca e chiar asa important subiectul asta sa uitam ca ne "cunoastem" de mult

On 10/10/2024 at 12:54 PM, EEXCALADE said:

Ca toate termicile sa poata fi inlocuite inseamna ca o electrica sh trebuie sa ajunga la valoarea de 2-5.000 € ,functionala ,fara risc major de dauna totala .

Ia in calcul ca majoritatea masinilor din RO (si nu numai ) sunt vechi si foarte vechi ,si asta din cauza faptului ca oamenii nu au bani .

da, si eu zic asta de ani de zile... viitorul e incert si putin ciudat, la ce se intampla prin lume 

On 10/10/2024 at 1:23 PM, EEXCALADE said:

Am inteles de ce sunt asa bune ,dar ar fi bine sa ne spui si de ce oamenii nu le mai vor .

nu e treaba mea sa explic ceva, eu pot doar sa dau unele info din experienta mea cu ele, daca nu ajuta la nimic, renunt si gata, nu imi aduce niciun folos participarea la acest topic.

 

On 10/10/2024 at 1:03 PM, halamadrid said:

O masina cu motor clasic, pe carburant, are o dauna economica totala cand are multi ani vechime/multi km/daune majore, cu pasagerii supravetuind miraculos.

O Tesla  poate sa necesite reparatii mai scumpe decat valoarea ei de piata, cu daune relativ mici din punct de vedere fizic, dar extrem de costisitoare.

Masini relativ noi, cu 10-20.000 km.

Daca e deformat pachetul de baterii, orice electrica e kaput, dauna totala.

orice masina poate sa necesite reparatii mai scumpe decat valoarea ei de piata!!!

 

Passat 1.5 TSI "in familie" nou nout, a lovit o bordura de la o intrare de Lidl in sect 3, masina arata intreaga in poze, dar a fost declarata dauna totala pt ca o ureche a motorului s-a rupt si nu se accepta sudura pe acel material din care e facut motorul... 

 

Repet, in poze, masina arata practic impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minutes ago, detinator said:

care e marca mea favorita?

Tesla ,nu ?

 

E61EFA9E-F773-43D8-9E8B-7795DC3D2E61.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/10/2024 at 2:22 PM, cj.Paul said:

"ok, nu ia foc, dar daca ia? si daca ia foc in garaj? hai ca daca arde pe strada aia e, dar daca arde in garaj si iti ia foc casa? care is riscurile sa se intample asta, probabil spre zero, dar daca se intampla, de ce sa risti?" 

dar bateriile de la fotovoltaice unde le monteaza lumea?

 

Si bateriile de la telefon explodeaza (e vestit cazul cu Samsumg), dar lumea risca ba chiar le tin in telefon langa bijuteriile coroanei.

 

Acum vor fi 67000 de noi prosumatori prin Casa Verde 2024 care OBLIGA la montarea unei baterii de MINIM 5kw

 

Acest argument ca cineva nu cumpara ca ia foc nu prea il cred. Desi la cate conspiratii si nebunii auzim...  cine stie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, detinator said:

daca se vrea o intepatura sau un atac

In nici un caz nu e vorba de asa ceva.

Chiar ma gandesc la a2a masina pt oras ,dar nu am gasit suficiente argumente pt a lua EV.

Imi cer scuze daca m-am exprimat gresit 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

45 minutes ago, detinator said:

 

 

Passat 1.5 TSI "in familie" nou nout, a lovit o bordura de la o intrare de Lidl in sect 3, masina arata intreaga in poze, dar a fost declarata dauna totala pt ca o ureche a motorului s-a rupt si nu se accepta sudura pe acel material din care e facut motorul... 

 

Repet, in poze, masina arata practic impecabil.

Nu cred ca la o masina noua schimbarea motorului e mai mult de 75% din valoarea autovehiculului sa fie declarata dauna toatala economica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, detinator said:

dar a fost declarata dauna totala pt ca o ureche a motorului s-a rupt

Asta a fost  decizia asiguratorului.

Propietarul avea optiuni avantajoase de reparatie ,nu neaparat motor nou.

Termica ajunge foarte greu la dauna totala economica prin defectiuni ,deoarece exista piese sh si posibilitatea de a le  inlocui/repara  la orice service.

Cate serviceuri are Tesla in RO ?

Si VAG-ul are putine reprezentante unde poti repara EV.

EV-urile nu le repari oriunde ,cel putin partea electrica care e …cam toata masina.

Ca propietat cumpar motorul asta si pe al meu il vand ca piese de schimb si recuperez jumatate din valoare.

https://m.olx.ro/d/oferta/motor-1-5-tsi-cod-dpc-audi-q2-vw-t-roc-12-000km-stare-noua-IDibbIO.html

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e marea problema la orice electrica iesita din garantie , nu are cine sa se o repare

Tinerii din ziua de azi care inca " nu stiu ce vor " ar trebui sa se gandeasca la viitorul lor profesional ptr ca exista niste meserii din care se castiga si se va castiga foarte foarte foarte bine

De la instalatori ptr cei cu intelect modest ( se poate castiga in RO cu aceasta meserie pana la 4000 eruo lunar chiar si la tara ) pana la electricieni si mai ales electronisti care sa se specializeze pe auto - aici cei de top vor castiga pana la 10.000 euro lunar

Nu exista doar IT la Cluj , exista o multitudine de posibiltati ptr ei la inceput de drum , doar sa ii duca mintea si sa aiba vointa

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, detinator said:

eu pot doar sa dau unele info din experienta mea cu ele

Asta asteptam de la utilizatori ,detalii din viata reala ,avantaje si dezavantaje (de care nu prea zice nimeni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, EEXCALADE said:

Ca propietat cumpar motorul asta si pe al meu il vand ca piese de schimb si recuperez jumatate din valoare.

https://m.olx.ro/d/oferta/motor-1-5-tsi-cod-dpc-audi-q2-vw-t-roc-12-000km-stare-noua-IDibbIO.html

Refa calculul 😃

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum ai calculat tot o “resuscitezi” ,convenabil.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix in momentul asa, instalatia unei rude, de 14.4kwh, produce 1.3kwh. Cam 50% din necesar.

 

Afara e urat, aduca inorat si ploua.

 

 

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
On 10/12/2024 at 11:02 AM, EEXCALADE said:

Asta asteptam de la utilizatori ,detalii din viata reala ,avantaje si dezavantaje (de care nu prea zice nimeni)

 

Eu am spus in cateva postori din acest thread si cele de bine cat si cele de rau. Principala vorba de bine este asta: EV ramane masina urbana perfecta atat timp cat in timp ce tu esti in cladirea de langa statie muncind sau dormind. 

 

In plus fix cum am mai mentionat, in cazul meu EV nu este singura masina din casa. GOLF 7+ 1.4TSI inca este disponibil pentru sotie.
Vara asta am avut o vacanta lunga cu familia pana in Norvegia si inapoi. Eu ca sofer de serviciu am apreciat la maxim sansa de a conduce uneori chiar si 8h intr-o zi "de tranzit". Imposibil in Auto-EV sa acoperim drum de autostrada de aprox 1100-1200km in ~8h de condus. Imposibil cu tehnologia de azi. 

 

Iar ca masina sport niciodata nu o sa fie un EV de 400-500-600cp masina sport in sensul cunoscut de noi ca soferi pana azi (ps: pentru fanii infocati EV stiu ca puteti sa-mi indicati Taycan sau Etron-GT ca "sunt sport" dar la banii aia vand si M2-ul si-mi iau Porsche 911 decat sa am un Taycan de 2,5tone). 

There you go. Am vrut sa scriu scurt dar tot am pus cateva fraze de bine si de rau. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,a devenit  un produs de “lux” , din pacate nu toti stam la casa ,lucram la birou sau ne permitem a2a,a3a…masina :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/12/2024 at 1:02 PM, acidone77 said:

pai n au dezavantaje

Produsul perfect ,un vis…devenit cosmar financiar pentru unii propietari si companii .

Era prea frumos ca sa fie adevarat (subventie 10.000 €,statii cu incarcari gratuite…)

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg de ce tot revine lumea aici, daca s-au lamurit demult ca electricele nu sunt bune ? :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr ca ne place ca nu e totusi asa bun ceea ce de fapt nu ne permitem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar eu nu am inteles daca victimele au murit din cauza focului sau a traumei (masina a lovit cateva indicatoare inainte sa intre in parapet). Dupa ce se va face expertiza autovehiculului se va sti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e la SUV1718B542-25A4-4FF9-83AC-BFBAE184BABB.jpeg

 

On 9/22/2024 at 11:47 AM, cristi511 said:

Eu am 24.7kw/100km consum real

 

3A870043-A4E1-4BFA-903C-1BB4E27FAB78.jpeg

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plug & Charge 2024

Incarcare rapida…

Minutul 10.25

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/12/2024 at 10:02 AM, Al Bundy said:

Nu cred ca la o masina noua schimbarea motorului e mai mult de 75% din valoarea autovehiculului sa fie declarata dauna toatala economica. 

 

Va scriu in legatura cu reparatia auto pentru care avem avizat dosarul de dauna si pentru care am primit, din partea unitatii serive Midocar, un estimativ de reparatie in valoare de 85 316.84 lei.

Devizul urmeaza a se verifica de catre inspectorul lichidator.

Data fiind valoarea reparatiei si prevederile conditiilor de asigurare, dosarul se poate incadra in avarie totala. Rugam acordul dumneavoatra pentru :

1.       Incadrare in avarie totala. Asta presupune postarea epavei la licitatie pentru valorificare. Ulterior venim cu un calcul de despagubire avarie totala. Epava se poate vinde catre cumparatorul castigator al licitatiei sau se poate mentie de asigurat in valoarea pretului obtinut la licitatie.

2.       Reparatia auto. Valoarea maxima ce poate fi despagubita pentru reparatia auto este de 83 878. 94 lei. Diferenta pana la valoarea finala a reparatiei va fi asumata de asigurat.

 

Am si lista completa cu piesele inlocuite, motor fara anexe si mecatronic, in rest bara, senzori, recalibrare senzori, la toate f multa manopera... bara fata a fost atinsa cumva pe jos, si cica senzorii de parcare sint fixati prin termosudare si nu pot fi recuperati (ca un exemplu dat de ce costa asa mult). 

 

La noi, la ID3 asa cum stii, senzorii de parcare nu sint termosudati, pot fi inlocuiti individual ieftin si parca nici vopsire nu necesita ca sint pe negru toti.

 

On 10/12/2024 at 10:23 AM, EEXCALADE said:

Asta a fost  decizia asiguratorului.

Propietarul avea optiuni avantajoase de reparatie ,nu neaparat motor nou.

Termica ajunge foarte greu la dauna totala economica prin defectiuni ,deoarece exista piese sh si posibilitatea de a le  inlocui/repara  la orice service.

Cate serviceuri are Tesla in RO ?

Si VAG-ul are putine reprezentante unde poti repara EV.

EV-urile nu le repari oriunde ,cel putin partea electrica care e …cam toata masina.

Ca propietat cumpar motorul asta si pe al meu il vand ca piese de schimb si recuperez jumatate din valoare.

https://m.olx.ro/d/oferta/motor-1-5-tsi-cod-dpc-audi-q2-vw-t-roc-12-000km-stare-noua-IDibbIO.html

Cumperi poate acum, evenimentul de care vorbesc eu s-a intamplat in 2020 si nu prea erau motoare pe piata. Decizia a fost a asiguratorului pe baza cifrelor venite de la reprezentanta.

 

Proprietarul nu avea nicio optiune de reparatie avantajoasa, a fost mai avantajos sa ia banii de la asigurare si pt epava obtinand astfel o suma mai mare decat suma platita pt masina, si si-a cumparat alta masina cu dotari mai bune. Cred ca am scris la acel moment si pe forum de aceasta patanie, si am intrebat cum de nu se poate suda pe blocul motor urechea aia la loc... 

 

Tesla deschide noi serviceuri mai nou, TABS se cheama (se pot cauta pe google), e adevarat ca stau prost ca retea in Romania. Dar nici nu prea au multe probleme de rezolvat, iar pe partea de revizii, chiar nu au niciun fel de revizie, nimic, zero. 

 

Insa e clar ca EVurile nu au o retea de reparatii la fel de extinsa ca termicele. Asta e sigur si e un minus. E celebru cazul lui Buhnici care s-a dus cu masina tocmai la Viena ca nu exista in Romania service... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/12/2024 at 11:02 AM, EEXCALADE said:

Asta asteptam de la utilizatori ,detalii din viata reala ,avantaje si dezavantaje (de care nu prea zice nimeni)

eu am zis aproape la fiecare postare si minusuri, si chiar am zis si ca nu merita, daca asta se doreste.

 

M-am gandit si eu la o masina cu motor 3.0 (diesel) si cutie ZF, dar incepeam cu revizie cutie + eventual distributie + impozit direct 3000 euro in plus. 

Fiecare alege in functie de niste calcule, asta e clar. 

Insa stiu sigur ca nu puteam sa ma distrez cu masina/cuplul asa cum fac zilnic cu electrica decat daca imi asumam schimburi de ulei f dese, consum marit etc.

 

Legat de ID3 vs TEsla, am mai spus mai sus, prefer ID3, o consider o masina superioara ca tinuta de drum, confort, silentiozitate, antifonare, materiale.

Tesla e f puternica pe linie dreapta.

 

Masinile electrice sint nasoale iarna, daca e f frig, scade si viteza de incarcare, si se si descarca mai repede. Daca ai garaj subteran unde sint 16 grade si la -25 afara, e altceva, nu prea te afecteaza.  Calatoriile f lungi se fac in general vara... Dar clar nu e o masina in care sa te poti urca absolut oricand sa pleci oricunde, pt ca trebuie sa incarci intai. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   4 membri

    • detinator
    • Bebeee
    • Adria_n
    • tavitara
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!