Jump to content

Mașini electrice - merita sau nu?


Retzius
 Share

Postare recomandată

Chiar nu inteleg de ce atata incrancenare.

Ce vreti sa dovediti?

Fiecare sa si asume ce si cumpara, cu pachetul + sau - de rigoare.

Personal, nu am fost convins pana acum de necesitatea unei full electrice. Hibrid da, o sa fie urmatoarea masina.

Rentabilitatea... este in familia fiecaruia, nu mai faceti teste ideale, sunt total irelevante...in viata reala, nu exista si nu vor exista, ever!

Vedeti ca v ati uitat interesele...

 

ps. trebuie sa lasam ceva in urma noastra, ceva bun, folositor, existential.

Aici trebuie sa fim foarte atenti. Sa fim chibzuiti in exploatarea resurselor. De la cei mari, pana la cei mici.

Ne am inmultit, ne am inrait, si uitam esentialul...viata poate fi mult mai simpla.

Nimic nu se compara cu un mers pe bicicleta, am uitat bucuriile marunte, nu ne mai ajung 500Hp, ce sa zic, poate asta meritam....

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/13/2024 at 9:40 PM, skodamen said:

am observat ca incendiile cu masini termice nu sint prezentate ca stiri, doar Tesla vinde

 

incendiu.jpeg

12 minutes ago, CristiALF said:

Deci pentru ce masina e devizul asta? 

passat 1.5 TSI DSG

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva nu se leaga, de la un bloc motor cu ureche rupta se ajunge la mecatronic, si la senzori ? Si senzorii nu sunt sudati termic pe bara ci suportii lor, si se pot comanda suporti separat si relipi. Dar senzorii sunt destul; de sus si nu ii atingi cand dai in bordura, deci, acolo a fost ceva mai mult decat o bordura si o ureche rupta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, detinator said:

Dar nici nu prea au multe probleme de rezolvat

Pai la termice se strica doar motorul si cutia ? Restul elementelor nu le au si EV-urile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, detinator said:

M-am gandit si eu la o masina cu motor 3.0 (diesel) si cutie ZF, dar incepeam cu revizie cutie + eventual distributie + impozit direct 3000 euro in plus.

Si totusi oamenii de astea isi cumpara ,oare de ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!