Jump to content

Mașini electrice - merita sau nu?


Retzius
 Share

Postare recomandată

  • Administrator
11 minute în urmă, detinator a scris:

...ma refeream la incercarea de a pleca cu cuplu maxim. La termica nu poti face asta decat pregatind motorul la turatie...

 

Man, m-ai zapacit de cateva posturi/pagini cu acel cuplu maxim la plecarea de pe loc. Treci peste te rog, toti cei care au citit au inteles la ce te referi, sunt convins de asta, dar, asta nu este un argument eficient pentru a cumpara o electrica, cel putin dpmdv si al celor din bula mea.

 

Titlu thread: "Mașini electrice - merita sau nu?" 

 

Urmatoarele posturi OFF TOPIC vor fi sterse si sanctionate.

 

Multumesc

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, detinator said:

 

Da.

Da.

Daca cineva isi imagineaza ca se dau trenduri la nivel mondial fara niciun calcul, si ca e singurul care s-a gandit sa calculeze, se inseala.

 

 

DA? Asa cum fac acum cu parcurile cu elicele de la eolienele care nu mai sunt functionale? parcuri intregi care polueaza si nu au solutii?

46 minutes ago, detinator said:

Poluarea se reduce din toate, si mie mi s-au parut bizare unele decizii de ex scaderea puterii maxime la aspiratoare, 

Alt rahat cu apa rece, cred ca toti cei care au avut un aspirator de 1400-2000 W, dupa ce le au schimbat, le au inlocuit de 2 =3 ori. Puterea lor mica, la ceva uzura, duc la scaderi drastice ale performantei aspiratorului.

 

samsungul meu de 1400 w, e undeva prin pod, dar functional dupa 16 ani de utilizare, celelate de 750-900 w le cam schimbi la 4-5 ani, Deci mai multe produse, probabil poluare mai mare

si ideea e, totusi de ce vrei sa pleci primul de la semafor? naibii, unii cu apucaturi de astea, s-au cam grabit spre moarte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Taadaaaaaa...acum face sens de ce a pupat in fund nenea jurnalistu pe toti care i-au dat masini electrice in ultima perioada. 

 

Link!

 

Siiiii...supriza surprizelor....ID7 are consum de 19.2 kwh (min 8.:10)...la mers in coloana si cu gandul de ajuns la destinatie. Super eficienta, da :) !

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost la Midocar si ma uitam la ID7 - e mare rau :eek:, probabil ca e o masina buna la drum lung, dar (sper sa nu ma insel) costa vreo 70-7x.000 EUR ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat mai mare masina cu atat mai mare tableta

Cu ceva dotari cam la atat se ajunge

Da , iti sare in ochi prima data lungimea masinii

Nu imi place interiorul , cel putin la ce am vazut eu era negru gri dar nu arata premium deloc , boring

Poate pe alte culori arata altfel

Fata ptr mine asa si asa , nu e genul meu , spatele e ok , portbagaj OK , televizorul prea mare

Prea putine butoane , prea multe meniuri , pana si la geam se selecteaza butoanele fata spate cu alt buton ... e masina , trebuie condusa cu ochii la drum cu cu ochii in meniuri

Cam lunga si cam scumpa , dar na , asta e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, cristi511 said:

ID7 are consum de 19.2 kwh

La 120-130 km/h pe autostrada oare cum se modifica datele ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19.2 ..... ati inteles gresit , 14 e cel real , Spring e mic copil

 

Dacia Spring, desemnată cea mai eficientă mașină electrică din Europa: Care este consumul mediu raportat

 

Dacia Spring a obținut valori de consum care coboară la 16,2 kWh/100 km, în testele la rece și la cald, cu niveluri mai ridicate pentru autostradă, respectiv 23 kWh/100 km, dar și la temperaturi scăzute, când a consumat 22,5 kWh/100 km.

Care este consumul mediu raportat

Consumul mediu a fost de 18,5 kWh/100 km, cu o autonomie medie calculată la 180 km, mult mai mică față de valoarea de 230 km anunțată de producător.

În situația cea mai nefavorabilă, Spring a beneficiat de o autonomie de 141 km, din cauza consumului de 23 kWh.

 

a1.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Azi noapte am visat ca plecam de pe loc cu maxim de cuplu de la 0 rotatii… a fost doar un vis 😟

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!