Jump to content

Lupa si angel eyes aftermarket pentru Bora


Alex Pascu
 Share

Postare recomandată

Vă salut și îmi cer scuze dacă s-a mai discutat despre asta, dar eu nu m-am lămurit până acum din câte am citit.

Am dat comandă de niște faruri cu lupă pe faza scurtă (cu bec halogen), oala normală pe lungă (tot halogen) și angel eyes pe poziții (+ ceață și semnale normale), pe fundal negru.

https://www.wrt-parts.ro/produs.php?id=2126&t=/Piese-Tuning-Auto/Iluminari-auto/Faruri/Faruri-Angel-Eyes-pentru-Volkswagen-Bora-Tuning-Tec-LPVW15/ ).

Ideea e că mulți susțin că n-am voie să circul cu ele pentru că nu-s omologate RAR. Ele au certificare europeană (E-Mark și niște indicative E17 sau ceva de genul) și ștanțele pe far iar asta mă face să cred că nu e nevoie de RAR din moment ce au aprobări din UE. Pe celelalte site-uri de unde se pot cumpăra, se spune în mod explicit că sunt omologate. Cei de la DCA Evolution au făcut chiar și un clip cu produsul ăsta și în comentarii au răspuns la toată lumea că nu sunt probleme cu ele, că au certificare și sunt ok la RAR etc. 

Întrebarea mea este: până la urmă, voi avea probleme cu poliția/itp sau nu? Nu am de gând să pun leduri sau becuri prea reci. Halogen normale și reglate corect.

Sau dacă pot apărea probleme, măcar pot merge la RAR să le omologheze sau să-mi dea o hârtie la mână cum că sunt în regulă?

Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Nu este cel mai interesant model AM dar daca tie iti place...:)

Eu am luat un set de faruri Depo si mi le-am modificat dupa cum am vrut eu...Nu spun ca este legal ce am facut dar pot spune ca am noroc...

Am umblat o gramada de timp cu ele si inca mai umblu ocazional si nu am avut norocul sa se ia nimeni de mine pana acum...

Nu iti poate garanta nimeni ca vei avea probleme sau nu...totul tine de noroc si de dispozitia celui care te verifica...

20160623_112523.thumb.jpg.182e418a18324e8c3baf25709707f11a.jpg

20160606_193659.thumb.jpg.84e81c343834ac61845e50a00847aed5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VolkswagenManagement

Si eu am la bora stopuri Polcar fumurii pe spate si de cand le am nu am avut probleme nici la itp si nici cu baietii de la rutiera. Nu mi-a cerut nici o omologare pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate au certificare la vanzare si nu certificare pentru circulatia pe drumurile publice.

In loc sa cumperi plastice nefolositoare, mai bine ai pune Lextar Bi-LED in cele existente ...

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, Laurentiu_LWR a scris:

Nu este cel mai interesant model AM dar daca tie iti place...:)

Initial le voiam pe cele care seamana cu ale tale, tot cu lupa si angel dar cu semnalul intre oale. Nu l-am gasit pe nicaieri si am ramas la astea. Multumesc oricum de raspuns. Voi vedea ce bafta am! ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Imitatiile de xenon OEM nu le-ai gasit?Cu alea cred ca ai sanse mai mici sa fii luat in vizor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 24.08.2020 at 15:22, Laurentiu_LWR a scris:

Imitatiile de xenon OEM nu le-ai gasit?Cu alea cred ca ai sanse mai mici sa fii luat in vizor...

Nici pe alea... Doar modelul ăsta. Azi m-au sunat de la WRT-Parts sa îmi zică ca joi ajung farurile la mine. Sunt curios sa vad dacă vin și cu vreo hârtie, vreo omologare ceva... Dacă nu, o sa încerc oricum sa merg la RAR, poate se pot omologa în vreun fel.. 

On 24.08.2020 at 11:21, IRONICK a scris:

Poate au certificare la vanzare si nu certificare pentru circulatia pe drumurile publice.

In loc sa cumperi plastice nefolositoare, mai bine ai pune Lextar Bi-LED in cele existente ...

Pai cu faruri făcute custom nu e același lucru? Nu ma refer la lumina pe care o dau, ci la faptul ca nu au omologare, mai ales astea făcute custom. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut Alex Pascu, ce ai rezolvat cu farurile? Și eu am găsit o pereche cu angel eyes pentru golf 4 de pe același site, și la fel îs in dubii daca voi avea sau nu probleme in trafic. Ai primit ceva asistență de specialitate în ce privește legalitatea lor sau mergi cu gândul că nu or sa te oprească?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! N-am avut nicio problemă cu ele, nici la itp, nici cu poliția și am fost de câteva ori oprit în ăștia 2 ani dar nu s-a legat nimeni de ele. 

Singura persoană pe care am întrebat-o dacă sunt ok a fost inspectorul de la itp, cu mult înainte de a-l face. El mi-a zis ca dacă n-am led sau xenon sunt în regulă.

 

Am deja doua itp-uri luate cu ele pe mașină și urmează al treilea. Le am reglate bine să nu deranjeze, am pe ele osram-uri halogen deci nu consider că e ceva ilegal. 

 

Eu le am de la Sonar, cu ștanță pe ele și toate indicativele pe geamul farului. Sincer dacă s-ar lua de ele, n-aș avea ce să le spun..că dacă le spui că ai luat itp-ul cu ele 100% n-o să-i intereseze:)) 

 

Acum nu știu ce să zic...noi fiind mai în urmă cu evoluția, te aștepți la orice dacă te opresc și sunt puși pe ceartă..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow...au trecut 2 ani de la intrebare :)

Ma bucur ca nu ai probleme...tind sa cred ca secretul este in halogene.

La fel patesc si eu la ITP...primul lucru ma intreaba daca am xenon pe faruri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încerc sa folosesc becuri cu lumină cât mai caldă, în primul rând pentru vizibilitate și în al doilea rând ca să nu atrag atenția prea tare😅. Sper să fie asta scăparea în caz că li se pare lor că ceva nu e bine:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!