Jump to content

posibile probleme suspensie fata


geotd
 Share

Postare recomandată

1.Am fost sa fac geometria, dar la service mi-au spus ca am probleme cu rulmentii din capul amortizoarelor. Am schimbat rulmentii si toate cele 4 amortizoare, dar cind am rotile suspendate si ridic de roata in sus apoi ii dau drumul are o cursa (un joc intre flansa de prindere si caroserie ) pe care cei de la service spun ca nu este normala.Mentionez ca nu am bara de torsiune.E posibil ca acel joc sa fie din aceasta cauza?Nu stiu cit am fost de explicit dar atasez si o schita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Si eu am aceeasi problema! Am schimbat flansele si rulmentii din capul amortizorului. La service mi-au spus la fel ca nu e normal. Acest jok era si dupa ce am schimbat amortizoarele acum 7 luni!

Poate ne lamureste cineva mai experimentat!

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Salutare

Si eu am aceeasi problema! Am schimbat flansele si rulmentii din capul amortizorului. La service mi-au spus la fel ca nu e normal. Acest jok era si dupa ce am schimbat amortizoarele acum 7 luni!

Poate ne lamureste cineva mai experimentat!

Multumesc anticipat

Acel mic joc este normal! Bineinteles nu trebuie sa fie mare!

Daca privesti cu atentie intregul sistem de acolo si mai ales cum se prinde de caroserie imi vei da dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jocul respectiv este din cauza constructiei suspensiei.Cind masina este ridicata,suspensia se sprijina pe flanse,care trebuie sa aiba un inel de teflon.Eu asa stiu ca nu este defect,asa a fost gindit.Ca sa pacalesti pe cei de la Service,sub flansa se baga un inel de cauciuc,care nu lasa sa coboara amortizorul pe flansa de sustinere.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Nu am gasit nici un post legat sau apropiat de problema mea,in ultima vreme a inceput sa scartaie in spate,cand trec peste niste gropi mai mari (suspensia probabil) de parca ar fi o caruta :somnmare: tin sa mentionez ca am fost acum o luna la un mecanic sa-mi reconditioneze amortizoarele pe spate si cu ocazia asta a pus un inel in amindoua parti ca sa-mi ridice spatele.Am de gand,cat mai curand sa-mi schimb toata suspensia,doar ca pana atunci.sper sa nu fie ceva grav.Daca are cineva vreo idee.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am acceasi problema si m-a asigurat un mecani ca nu o sa se faca simtit jocul deloc! sin moment ce avem mai multi se poate considera ori hiba ori "asa e la toate"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

rulmentii e pun intr un anumit mod...asa am patit si eu..imi troncaneau p fata, am luat rulmenti si nu i a pus bne...pe urma am vb cu cineva si mi a dat acest sfat si a mers...incercati si voi

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai descris acel anumit mod. O poti face si pt necunoscatori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nici un post legat sau apropiat de problema mea,in ultima vreme a inceput sa scartaie in spate,cand trec peste niste gropi mai mari (suspensia probabil) de parca ar fi o caruta :D tin sa mentionez ca am fost acum o luna la un mecanic sa-mi reconditioneze amortizoarele pe spate si cu ocazia asta a pus un inel in amindoua parti ca sa-mi ridice spatele.Am de gand,cat mai curand sa-mi schimb toata suspensia,doar ca pana atunci.sper sa nu fie ceva grav.Daca are cineva vreo idee.

Multumesc

Sal. Am avut si eu un scartait aasemanator in spate, era ca si cum ar freca fier pe fier. Am descoperit ca de fapt era sistemu de inchidere de la haionul de la portbagaj, am pus putina vaselina si nu mai scartaie. Este o solutie, nu o rezolvare, incearca si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nici un post legat sau apropiat de problema mea,in ultima vreme a inceput sa scartaie in spate,cand trec peste niste gropi mai mari (suspensia probabil) de parca ar fi o caruta :D tin sa mentionez ca am fost acum o luna la un mecanic sa-mi reconditioneze amortizoarele pe spate si cu ocazia asta a pus un inel in amindoua parti ca sa-mi ridice spatele.Am de gand,cat mai curand sa-mi schimb toata suspensia,doar ca pana atunci.sper sa nu fie ceva grav.Daca are cineva vreo idee.

Multumesc

si eu am cam aceeasi problema...un troncanit aiurea cand dau peste gropi.....la mine este protectia de plastic a amortizorului care s-a rupt si joaca libera si aceia troncame de numa.sunt unele lucruri atat de simple incat nu trebuie o cercetare amanuntita la mecanic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Am avut si eu un scartait aasemanator in spate, era ca si cum ar freca fier pe fier. Am descoperit ca de fapt era sistemu de inchidere de la haionul de la portbagaj, am pus putina vaselina si nu mai scartaie. Este o solutie, nu o rezolvare, incearca si tu.

Multumesc pentru raspuns,doar ca la mine se aude de afara,si din zona rotilor si incep sa cred ca s-ar putea sa fie placuta de frana de pe spate.Pentru ca atunci cand am un drum in afara localitatii si ating viteze peste 80 km/h mai ales cand e ud,la franare se aude un scartait si intotdeauna acelasi scartait.Un mecanic mi-a zis ca s-ar putea sa fie ceva mizeria pe placuta si pana le schimb asta e.

Si curand trebuie sa le schimb,impreuna cu suspensiile.

Multumesc inca odata,sper sa va rezolvati si voi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva interesant legat de suspensii, cred eu, AICI , nu am incercat, dar ma cam bate gandul, poate chiar merita banii aia.....

scuze daca cumva sunt :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!Stiu ca am ceva probleme cu o flansa a amortizorului de pe stanga,in sensu ca troncane ca naiba in curbe.Se poate ca din cauza asta sa imi introduca vibratii in volan la viteze mari(peste 90 la ora...).Rotile sunt echilibrate,bucsele sunt in regula,singura problema ar fi flansa.Poate sa fie flansa cauza vibratiei volanului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine schimbi flansa(spui ca este terminata) si apoi observi comportamentul directiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ok puricesi care e ideea ptr. ca si eu am aceeasi problema spunene si noua necunoscatorilor sa stim pe viitor ce e de facut. te rog ;)

ok puricesi care e ideea ptr. ca si eu am aceeasi problema spunene si noua necunoscatorilor sa stim pe viitor ce e de facut. te rog ;)
Modificat de emilian81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi problema dupa ce am schimbat suspensia ;). Cei de la geometria au zis ca tre sa schimb tamponul din capu telescopului(cel de cauciuc). Am mers inapoi la cei care mi-au pus suspensia si le-am zis, in 20 de minute mi-au schimbat tamponul si pe stanga si pe dreapta si am mers inapoi la geometrie si nu mai aveau deloc joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. dar cand schimbi suspensia nu le schimbi pe toate? ma refer la tot ce cuprinde suspensia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat. Daca sunt in stare buna nu trebuie sa schimbi. Asa mi-au zis cei de la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!