Jump to content

Probleme scaune (Touareg 7P)


zoly
 Share

Postare recomandată

plesea george

Salut problemă rezolvată am urmat sfatul lui adidas00 Comenzile sau resetat...totul funcționează cum trebuie  ...am ținut butonul scaunul încă câteva secunde după ce am dat scaunul in față și spate sus jos. 

Va mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am o problema la scaunul soferului, in sensul ca incalzirea in scaun sta activata 2-3 minute apoi se opreste si asta pe orice treapta.
am scanat si am eroare pe senzorul de temperatura, ma puteti ajuta cu localizarea lui si o eventuala reparatie? Multumesc
 

1 Fault Found:

03312 - Temperature Sensor for Seat Heating

010 -Open or Short to Plus

Freeze Frame:

Fault Status. 01101010

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 1

Reset counter: 226

Mileage 241656 km

WIM Time Indication:0

Date: 2023.04.01

Time: 10:12:07

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In șezut , sub piele.... este un  termistor. Acela este. Verifici cablurile (dupa ce dai jos tapiteria de pe scaun), daca sunt ok, bagi un termistor si cablezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc dl Florin, multa stimă. 🤝

vo rog daca aveti timp sa aruncati o privire in topicul "Codari & Erori VCDS (Touareg 7P)" unde am postat un scan al mașinii mele cu eroarea terminal 30 pe engine și nu ii dau de cap, am schimbat 2 modele de relee.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

O intrebare

M-am trezit dupa comedia aia de detailing interior cu 2 suruburi nemontate la sinele de culisare scaune fata

Cate unul ptr fiecare scaun , cel dinspre consola , fata - pozitia 1 in poza scaun sofer

Le-am gasit in portbagaj cu filetul distrus

Aveti idee ce cod au sa iau unele noi ?

Sunt negre si arata ca asta de aici :

https://anunturi-auto.4tuning.ro/diverse/vw/touareg/surub-volkswagen-touareg-2010-7p5-7p6-n91104602-83454155.html

Multumesc

a1.jpg

aa1.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti-ai dat seama ? Au inceput sa scratie scaunele ? Nu te duci inapoi sa le recuperezi 🙂 ?

 

N90936901

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am gasit puse in portbagaj azi

Dar au filetul naspa pe anumite zone , maine fac rost de trusa cu antrenor mare , eu nu am nimic acum cu care sa le pot insuruba

Multumesc pontru cod

Apropo  , unde gasiti toate aceste coduri ?

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Etka, Partslink24, etc. Sunt mai multe aplicatii la care platesti subscriptie lunara si ai acces la codurile reperelor, dupa seria sasiu.

La Etka...exista pe net si varianta piratata, pe care o utilizeaza foarte multi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun , multumesc , o sa imi iau si eu sa nu mai deranjez pentru nimicuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

👍 am cautat acolo si am gasit si eu , multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, tavitara said:

Bun , multumesc , o sa imi iau si eu sa nu mai deranjez pentru nimicuri

Nu are rost sa platesti un abonament lunar, doar pt masina ta. Cand ai nevoie,  poti sa ma suni si te ajut cu mare drag, cu orice part number ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc la toti trei pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cum am rezolvat problema la eroarea:

03312 - Temperature Sensor for Seat Heating

010 -Open or Short to Plus

Freeze Frame:

Fault Status. 01101010

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 1

Reset counter: 226

Mileage 241656 km

WIM Time Indication:0

 

Am scos scaunul din mașină și am desfăcut șezutul. Întâi trebuie demontat plasticele laterale, sertarul din fața scaunului și scos 3 mufe ale încălzirii de sub scaun, una neagra, una bej și una verde, toate de mici dimensiuni.  Nu trebuie demontat tot șezutul, ci doar partea șezutului dinspre spătar ca acolo se întrerup firele (cum a fost în cazul meu) sau trebuie schimbat senzorul de temperatura (termistor-ul). Tapițeria se prinde pe lateralele scheletului de fier al scaunului cu un fel de cleme din plastic, iar cu o șurubelnițe dreapta se cracaneaza ușor și se scot. De asemenea trebuie scoase 4 cleme din metal ce tine tapițeria de burete, cele dinspre spătar. Se folosește un cleste de siguranțe, cel ce desparte. 

Firele întrerupte sunt exact sub eticheta neagra cu codul piesei, atenție! cea care are 2 mufe nu cea cu o mufa, deoarece a 2a este pentru încălzirea laterala a șezutului. Trebuie desprinsa ușor ca dacă se trage tare se rup firele!

Pun și link de pe YouTube de unde m-am inspirat:

spor

 

 

20231104_150102.jpg

20231104_151013.jpg

2211651_PRODUCT-650x550h.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oau , ce minifabrica se afla in scaunul asta

Felicitari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc 😁

 

Pare complicat, dar nu este 🤓

Urmează și scaunul pasagerului ca și ala are aceeași problema, dar și motorașul suportului lombar e dus și nu ma lasă să îi folosesc memoria. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misto! Cat timp ti-a luat? Trebuie sa fac si eu operatiunea asta, defapt trebuia sa o fac in vara asta, ca in desteptaciunea mea m-am urcat cu picioarele pe scaune sa curat panorama. De incalzit incalzeste dar doar 1 minut si apoi se opreste. Din cand in cand am si eu eroarea aia a ta, la ambele scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clara problema 😁

Maxim 2 ore, doar că trebuie răbdare și totul se desface si se pune la loc ca un puzzle, și nimic nu trebuie rupt, nici măcar o panglica care tine întinsă tapițeria de burete sub sezut intre burete si cadru. Filmulețul de pe YouTube postat de mine e doar orientativ,deoarece tipul nu arata chiar pas cu pas. Și sa nu desfaceți tapițeria în fata, nu trebuie 😉

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!