Jump to content

Golf VIII GTI

laduncaag

Recommended Posts

Probabil pentru ca nu sunt in Romania, in Elvetia de la AMAG am initiat procesul. Asta mi-a zis dealerul si mai am inca un coleg care a luat, si a primit acelasi timeframe.

On 9/6/2020 at 7:43 PM, weaksis said:

Pe miercuri am initiat procesul pt un GTI. Partea proasta e ca abia pe la sfarsitul lui Oct, inceputul lui Nov cred ca va fi facuta livrarea.

Zilele astea initiez si eu comanda pt un G8 GTI, am primit un interval similar de ~3luni pana la livrare, oricum sansele sa se aduca asa ceva pe stoc aici sunt nule.

Din pacate nici macar in showroom, ei se asteapta sa vanda GTI-uri din poze.

Da, cam aiurea dar nah, pe mine m-au prins de client chiar si asa :) In ani de zile de umblat pe la dealeri, o singura data am vazut un GTI (G7) in showroom, care s-a dat in 2 zile de cand a fost adus. L-as fi luat eu dar avea cutie manuala asa ca am zis pas, mai ales ca era oricum end of life.

E ceva general. Eu nu am gasit motorul la test drive, nimic cu suspensie sport, nimic Highline sa vad scaunele, de DLA sau Dynaudio ce sa mai spun. La GTI poti merge pe recomandarile testelor facute in afara tarii, dar tot ar trebui sa aiba unul pe la Importator macar, e un clasic al gamei. Acum au o scuza obiectiva, dar peste cateva luni nu mai au.

Salutare,

Scz de offtopic.

O comanda fie stoc fie de client, ajunge tot in atata timp! Nu are nimeni interes sa nu vanda.

Daca abia acum 2-3 saptamani s-au dat drumul la comenzi, atat va dura si o comanda de stoc.

spor.

On 9/16/2020 at 12:56 PM, The_Ego said:

Din pacate nici macar in showroom, ei se asteapta sa vanda GTI-uri din poze.

Tin minte cand am luat golful ca nici macar motorizarea de 160cp nu o aveau de test drive, ce sa mai zic de GTI.

Ei sunt merg pe principiul ca oricum vand, are balta peste.

Nu știu dacă merg pe principiul ăsta, doar că mașinile de test drive sunt cumpărate de dealer, nu sunt cadou al producătorului, și puțini își permit să țină bani blocați în prea multe mașini de TD, așa că alegerea logică este că se cumpără pentru test drive mașinile cele mai comune. De exemplu, este aproape imposibil să găsești la test drive mașini cu cutie automată. Ca amuzament, la o marcă mai „nișată”, pentru test drive au zis că o să roage un client să vină cu mașina :)

Andrei2000

Corect, niciun dealer (mai ales in contextul actual), nu va inmatricula un GTI pentru a multumi sa zicem un nr extrem de limitat de clienti care il vor cumpara, ci se va axa exact pe motorizarile de volum.

Nici la Mercedes de ex. nu vei gasi pt TD vreun model AMG, pt ca asta inseamna ca dealerul respectiv sa blocheze o gramada de bani intr-o masina pe care o va vinde intr-un nr f mic si nici masina de TD nu beneficiaza de aceleasi conditii speciale de achizitie de catre dealer pt TD.

Va rog mențineți discuția pe subiectul thread-ului.

Mulțumesc.

Intrebare de curiozitate: stie cineva ce cutie automata este montata pe Mk8 GTI? Nu gasesc specificatii atat de complete niciunde, parerea mea e ca ar trebui sa fie un DQ380/DQ381 ca pe Mk7.