Jump to content

Fabia vRS


87MTX

Postare recomandată

Salutare tuturor. Am intrat de 2 zile in posesia unei fabia vrs 1.4 180 din 2013 cu 149.000 km.

Masina la interior este ca noua foarte ingrijita la exterior foarte putine ciupituri.

Am.cateva nelamuriri.. a venit cu jante pe 16 205/45 iar din fabrica vine  doar cu 205/40/r17, intrebarea mea este daca afecteaza cu ceva comportamentul masinii.

Dsg-ul este uscat, se schimba uleiul sau nu la el? Imi e frica sa nu pice celebrul mecatronic, am trimis mail la skoda au zis ca nu se schimba, eu totusi as vrea sa il schimb sa fiu sigur.. cutia schimba perfect. Am auzit ca suporta maxim 250nm cat ar avea ea stock... ma gandeam sa ii fac si un soft dar nu stiu daca e safe ptr cutie

Am pus pozele din anunt  ca inca nu am avut timp de poze 

Screenshot_20200504-192028_Chrome.jpg

Screenshot_20200504-192031_Chrome.jpg

Screenshot_20200504-192035_Chrome.jpg

Screenshot_20200504-192020_Chrome.jpg

Screenshot_20200504-192018_Chrome.jpg

Screenshot_20200504-192014_Chrome.jpg

Screenshot_20200504-192011_Chrome.jpg

Si o poza din ziua in care a intrat in posesia mea, colantul a fost pus de cel care a avut o inainte

Screenshot_20200506-224853_Gallery.jpg

Modificat de 87MTX
Link către comentariu

Salutare si sa o stapanesti sanatos !

Jantele nu vor afecta comportamentul masinii cu absolut nimic ( avand in vedere ca sunt 16 si nu 17 ).

Vis a vis de soft poti sa ii faci linistit dar, sa ai grija ca la cine mergi sa iti faca softul pentru motor sa ti-l faca si pe cel pentru cutie si atunci va fi safe ?

P.S. nu e Fabia VRS, e Fabia RS 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Greseala mea am modificat. Ma gandeam la buzau sa ma duc ptr soft la powertech. La revo am avut pe g5 gti si nu mi a placut deloc

Modificat de Rave
Link către comentariu

Bine ai venit si felicitari pentru jucarie! :)

Masina chiar e vRS din cauza unor neintelegeri dintre Skoda si Ford, care detine trademark-ul RS.

In al doilea rand, o sa-ti citez ceva din Regulamentul pe care trebuia sa-l citesti pana acum:

Quote

Butonul Quote/Citat ajută în momentul în care se dorește citarea unui pasaj din alt post (propriu sau aparținând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar dacă acel post nu este chiar ultimul, în caz contrar acesta se va repeta în mod inutil. Folosirea nejustificata a quote/citatului, va fi sancționată.

Considera asta un avertisment, singurul de altfel, si... spor la joaca! :D

Link către comentariu

Bravo! Te vad ingrijorat de 1,4 tsi & DSG, dar sper sa ai parte numai de momente faine!

Sunt curios cum sunt scaunele de vRS (sustinere laterala, comfort la drum) si binenteles ce planuri si asteptari ai de la ea. Jante vRS albe/negre, interior far vopsit negru?  Despre pret poti sa ne spui ceva in plus fata de ce arata siteul de vanzari?

 

Link către comentariu

Posibil sa fie interesanta masina - insa ma roade o intrebare:

Ai scris ca "ai avut pe G5 gti" - adica ai avut GTI si l-ai schimbat pe o fabie, fie ea si vRS? Poti detalia un pic? :)

 

Link către comentariu
mihai.onu94

Sa o stapanesti sanatos! Foarte buna alegerea cu powertech Buzau! Dsg-ul uscat e pus pe motoare pana in 250nm, nu ca asta ar fi si limita lui. Niciun producator nu va pune o componenta la limita, tot timpul exista o marja de protectie. Sunt multi care au trecut peste cei 250 nm si cutia nu are nici o problema. Conteaza foarte multe cine face softul si ar fi de preferat sa le faci soft simultan la ambele, motor si cutie. 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Mad kat, dupa gti am avut x3 ,2.0xdrive, am zis ca nu mai am nevoie de viteza putere rigiditate etc . Am vrut o masina mai mare  confortabila si 4x4 dar mi am dat seama ca inca nu este pentru mine asa ceva...mai la batranete.... nu puteam sa fac o depasire .... am stat 2 luni cu anuntup pus si nu a sunat nimeni... cel cu fabia a vrut sa faca schimb..din cauza asta am ajuns la fabia vrs... initial voiam polo gti. Gti ul era 2005 x3 2008 fabia e 2013

Mihai, multumesc frumos, softul va fi motor si cutie simultan

@GabiAB  scaunele sunt ok confortabile sustinere laterala bunicica, modificare estetice nu vor exista doar un stage 1,  jantele vor ramane acestea chiar daca nu sunt cele oem pe 17, cu talon pe 40. Astea pe 16 cu talon pe 45 sunt perfecte ptr romania. Am avut pe gti talon 40 pe 18 suspensie sport si a fost de ajuns. La drum lung devenise enervanta

Referitor la pret... a lui era 6900 eu a mea 6950 eu... am mai dat eu o diferenta de 1000 eu... diferenta de 6 ani intre ele si km la jumate. Pe vrs 148000 km ... x3 pe bord 250.000 , eu am luat o la 235000.. reali nu pot sa zic daca erau sau nu ca nu stiu

Pe net mai sunt 2 sau 3 vrs din 2011 intre 185-195000 km la 6300-6500

Modificat de 87MTX
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!