Jump to content

Upgrade camera marsarier Lowline la camera marsarier Highline

Recommended Posts

sabinx

Salutare.

Probabil la fel ca multi altii, in aceste zile tot ne cautam de lucru cate ceva...pe acasa.

Dintr-o intamplare in timp ce navigam pe OLX am gasit o camera highline la un pret f. bun. Camera era gata parametrizata pentru Octavia Combi Facelift 2018. Cum eu pe modelul 2016 am totul inlocuit ca la modelul FL am achizitionat camera si m-am apucat de treaba.

In cazul meu, deja aveam camera "de fabrica" versiune lowline - a fost necesar sa adaug 2 fire (Can High si Can Low) intre camera si modulul 5F.

Pe langa acest lucru a trebuit sa trag "-" din alt circuit. Modificari minore. Ultimul lucru: codarea camerei.

Codam in Gateway,5F MIB,si 6C (camera marsarier).

Este necesar sa calibram camera( pt o functionare optima) folosind plansa de calibrare.

Pentru spalatorul camerei:

4 mufe rapide, 1 teu, 2m furtun, banda textila (de preferat tesa)

Coduri: teu 1J0955873D - 1 buc
Mufe 5J0955871A - 4 buc

Furtun gasiti la rola de 10m.

La final am atasat o comparatie intre cele 2 camere (am facut comparatia pentru un amic care era curios):

Lowline

Highline

Succes!

20200402_144136.jpg

20200402_165156.jpg

20200402_165141.jpg

20200402_165129.jpg

20200402_165149.jpg

20200402_165143.jpg

IMG-20200402-WA0010.jpeg

IMG-20200413-WA0030.jpeg

IMG-20200413-WA0032.jpeg

sabinx

Continuare

rps20200503_092755.jpg

• 1 month later...
sabinx

Salut. Da acesta este camera. Atentie ca vine neparametrizata! In cazul meu, cel de mai sus este montata pe o unitate Columbus. Cand am facut filmuletele aveam Columbus MIB2 cu ecran FL de 8". Acum am trecut la Columbus MIB 2,5 cu ecran de 9,2".

stefanmosneanu

Mersi de raspuns. Imi poți spune la cine as putea apela pentru montaj / parametrizare? 

vdragos

La reprezentanta?

F l o r i n
On 7/2/2020 at 10:16 AM, stefanmosneanu said:

Salut,

Felicitari pentru retrofit.

Stie cineva / a facut cineva retrofit la Octavia 3 cu sistem Columbus la camera spate highline? Ma intereseaza daca a montat cineva camera asta: https://www.cars-equipment.com/en/shop/rear-view-cameras-12/oem-3v0827566n-highline-rear-view-camera/

Mersi,

Stefan

se poate rezolva, monta si parametriza

• 2 months later...

Mai nou, unele camere vin gata parametrizate, nu toate. Dupa montaj camera se calibreaza! Totodata toate camerele noi au spalator!

Spalatorul se leaga fie la stergatorul spate (relativ usor) fie se trage furtun pana la pompa in fata. Se inlocuieste pompa cu modelul care are 2 iesiri , se inlocuieste si blocul de manete (ca sa aibe functie pt luneta).

Am tot auzit de la multi "ce rost are sa legam spalatorul"... vorba clasica merge si asa.... ei bine spalatorul face diferenta pe o vreme ploioasa cand avem pe haion aruncat noroi, si deodata cand cuplam in marsarier in loc de clasicul (ecran maro...merge si asa) actionam maneta si avem imaginea clara.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri