Jump to content

Ulei


AdiF
 Share

Postare recomandată

Dar are parti mobile in interior, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cine sa-l unga? Uleiul din cutie? Sau soferul, cu pipeta? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dificila problema asta cu schimbul uleiului la golfuri 1.9 de parca nu au mai vazut mecanicii astfel de masini. Peste tot scrie de capacitatea de 4.3 l si cum bidonul era de 4 l mecanicul l-a pus pe tot in motor, cu recomandarea sa mai iau 1 l si sa completez dimineata.Dar dimineata cand am verificat nivelul era pe joja peste zona hasurata, parca putin si peste cot...deci radiatorul de ulei nu se pune?de ce nu completeaza cu 3.5 l si apoi sa iti spuna sa mai completezi in timp scurt dupa ce verifici dimineata?Din comoditate pun tot si apoi stai frate si scoate cu siringa si pompita.Buni baieti.De acum imi schimb eu singur uleiul si filtrul ca am vazut fiecare pe unde e localizat.Din greseli invatam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea, sunt nou pe forum asa ca scuzati-mi eventualele greseli.

Din cate am inteles pentru motor PD uleiul indicat este 5W40. Am Passat din 2001 proaspat cumparat motor AWX. am in el ceva Castrol 5W40 dar nivelul este la jumatatea jojei dupa cca 6000 km pot sa completez cu alt ulei de aceeasi vascozitate sau trebuie neaparat sa cumpar Castrol pt completare. Ce parere aveti de Aral High Tronic doar 150 lei cu TVA la Selgros bidonul de 4l, pot sa bag din acela la urmatorul schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti. Pentru PD trebuie ulei special Castrol TXT 505.01 (fabricat special pt VAG). Uitate mai sus cu 2 mesaje am pus linkul

Si in general nu e bine sa completezi cu alt ulei..

Modificat de abstrakt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa completez cu alt ulei de aceeasi vascozitate sau trebuie neaparat sa cumpar Castrol pt completare?

Deci: e indicat sa completezi cu acelasi tip si marca de ulei. Dar, daca nu gasesti, poti completa si cu alta marca(ARAL, CASTROL, MOBIL, etc), cu conditia sa aiba acelasi indice de vascozitate, sa fie full sintetic si sa fie pentru PD(505.01, 506.01).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verific astazi daca este pentru PD(505.01, 506.01). Este ulei CHAMPION. Mersi de informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.am un motor1,9 TDI.101cp.PD.tip motor AVB,170 000 km are masina.Acum am ulei MOBIL 5W30 ESP formula, si la 10 000 de km a consumat 800ml.Acum vreau sa il schimb si va rog sa ma sfatuiti ce sa bag?Ar fi bun CASTROL TXT 505 01 5W40?Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi mai recomandat Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40, e de generatie mai noua.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Eliminare link reclama.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit pe undeva ca uleiul pt PD, este aditivat cu un aditiv special pt lubrifierea injectoarelor si nu lasa sa fie absorbit in injector. Este adevarat sau fals? Eu am mers pina acum, la ALH-ul meu, cu Castrol magnatec 5w40. Acum ,la urmatorul schimb, as vrea sa pun un EDGE 5w40 (505.01/505.00) dar ma intreb, fiind un ulei pt PD, poate influienta in rau lubrifierea motorului, daca este nonpd (alh) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

poate nu am nimerit bine aici dar o sa interb cu riscul de a-mi sari cineva in cap :D

Am achizitionat un New Beele cu motor de 1.6 si vreau sa ii schimb uleiul si filtru de ulei!

Acuma va intreb ce ulei si ce filtru imi recomandati?

Multumesc!

:icon_thumright:

Am cautat si cu search si am gasit topicul asta dar vad ca majoritatea scriu aici ptr motoare diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu va recomand Castrol Edge 5W-40

foarte bun, il folosesc de 2 ani aproape, ii fac schimbul la 15.000

si combinat cu filtre Mann, 0 pierderi ulei, mai ales pentru motoarele AXD de la T5 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand Castrol Edge Turbo Diesel 5W40, inainte am avut doua passat`uri 5.5 PD si acelasi ulei am folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut de la ARAL TRONIC 431 la CASTROL EDGE, ambele 5W40 505.01. Insa nu prea sunt multumit. Motorul mi se pare mult mai zgomotos cu Castrol. LA accelerare aud ceva tacanituri pe la motor, ca si cum ar fi tachetii hidraulici (i-am pus noi nu demult). Inca nu stiu daca il `papa` ca nu am decat 500 km cu el.

Ceea ce m-a deranjat din prima a fost flaconul de la Castrol cu indicatia `Made in EU`.

Cand foloseam ARAL-ul, il luam de la Volksman si totdeauna pe flacon era `Made in Germany`.

La urmatorul schimb, ma intorc la ARAL, acu m-am convins ca e un ulei foarte bun. E adevarat ca Passatul venea din fabrica cu ARAL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste cineva ulei pentru motor PD, in speta 19tdi AVF, ulei de motor Mobil1 ESP Formula 5w30 ???

Am studiat:

- uleiul are blatul 50700

- in ELSA la ulei recomandat e si ulei cu blatul 50700, chiar la capitolul long life ! 30000km.

A bagat cineva? Probleme? contraindicatii ?

post-8072-1227292499_thumb.jpg

post-8072-1227292514_thumb.jpg

3.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc tot 507.00, dar Castrol. Diferente nu pot sa spun ca sant, fata de un ulei obisnuit. Doar atat ca nu schimbi asa des uleiul.

Banuiesc ca si cu Mobil s-ar fi comportat la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu pun ulei CASTROL 5W 40, B4, MAGNATEC DIESEL 505.00 (motor ALH, an fabricatie 1999), am masina de aprox. 2 ani si vreo 50k km parcursi.

Am un bidon de 1l ulei, aceleasi specificatii, pentru completare, care imi ajunge la 2 schimburi, sper sa nu fie probleme ca e din alt lot de fabricatie. Intr-adevar, pe toate bidoanele scrie "made in EU".

Pun numai norma 505.00 pentru ca e scrisa si langa busonul de ulei. Oricum, pe vremea aia (1999) nu existau, cred, PD-uri si nici uleiuri speciale pentru acestea.

Schimb uleiul pe la 8500 km, am inteles ca e totusi un ulei semisintetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cam tot forumul, insa am cateva mici dileme:

1. La masina din semnatura am motor PD? Din ce am citit, cred ca am, insa nu sunt 100% sigur.

2. Presupunand ca am motor PD, am inteles ca norma la uleiul de motor trebuie sa fie 505.01. As vrea sa pun 507.00 (probabil Castrol), insa pe stickerul din portbagaj scrie QB2, adica masina nu are senzor de monitorizare a calitatii uleiului. In acest caz are vreun rost sa dau bani pe un ulei longlife, daca intervalul presetat de service e la 15000 km?

3. Uleiul vandut la reprezentanta ce marca e? Am intrebat pretul si in Iasi, la Sandra Trading e 66 lei/litru. Insa am omis sa intreb ce producator este :banghead:

4. Radiatorul de ulei unde este localizat mai exact? Nu de alta, dar peste vreo 3-4 zile ma duc la revizie sa schimb toate lichidele si filtrele si as vrea sa-mi scoata si uleiul din radiator. Insa nu ma duc la reprezentanta si mi-e frica ca nu vor sti unde e radiatorul sau cum se scoate uleiul de acolo.

5. Cum se face resetarea din bord a schimbarii uleiului? Ma refer la resetarea intervalului de service, ca sa nu folosesc VAG-COM-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Motorul tau e PD cod AWX sau AVF in functie de cutia de viteze pe care o ai. Incepand cu anul 2000 nu s-au mai montat motoare non-PD pe Passat.

2. Dupa cum vezi si in topic, pentru motor PD, uleiul este 505.01. Poti pune si ulei 507.00. Si eu am acelasi ulei (Castrol). Intervalul presetat de service il poti modifica la 30.000 cu vagcom-ul.

3. In Germania e Castrol. In Romania... poate stiu alti colegi.

4. Radiatorul de ulei (Termoflot-ul) se afla sub filtrul de ulei. Detalii aici.

Daca au pompa de scos uleiul se scoate si din radiator. Iar la reprezentanta mai mult ca sigur ca au asa ceva.

5. Resetarea intervalului service din bord (fara vagcom) se face in felul urmator:

- tii apasat pe butonul de reset km in timp ce pui contactul

- lasi butonul de reset si dai inspre dreapta de butonul de reglaj ora.

Mai multe detalii despre reset aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!