Jump to content

Ulei


AdiF
 Share

Postare recomandată

Salutare dragi colegi,

Sunt interesat sa fac un schimb de consumabile printre care normal si schimbul de ulei. Avand masina din semnatura si citind tot acest topic am remarcat ca nu s-a prea discutat de motoarele pe benzina.

Am primit ceva recomandari in legatura cu schimbul de ulei pentru masina mea, insa, stiind ca aici se regasesc oameni experimentati, va rog sa-mi sugerati ce ulei sa pun, mai ales ca, am inteles ca tipul meu de motor (1.8T) este destul de pretentios in aceasta priviinta.

Majoritatea timpului conduc masina in Bucuresti, si dupa cum bine stiti, praful si conditiile de aici nu sunt tocmai recomandate pentru a tine un ulei foarte mult timp.Mi-am propus sa schimb uleiul la maxim 10.000 km.

Asadar, astept parerile voastre in legatura cu ce tip de ulei + filtre sa pun.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Salut Sorin

Hai sa vedem ce-ti trebuie tie.

-Long-life service (QG1) - 504.00 (sau 503.00)

-Fara Long-Life - motoare fara supraalimentare - 501.01/502.00

- motoare supraalimentate sau VR6 - 502.00/505.01

Uite aici topicul in care se explica ce si cum.

Despre uleiuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan, Multumesc.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Sunt proaspat posesor de diesel si am nevoie de ajutorul vostru.

Golful meu are 127.000 km, a beneficiat de service LongLife, ultima revizie a fost facuta in Germania la 107.775 km, iar acum nivelul uleiului este aproape de minim. Ce ma sfatuiti sa fac: sa merg la o revizie in Ro sau sa completez uleiul? Daca da, de care ulei sa adaug? Mentionez ca masina a parcurs in tara 1500 km.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee, mai poti completa uleiul existent pana mai faci vreo 9000 de km. Poti baga tot Long Life 3 507.00. Eu iti recomand castrol. Date despre el o sa gasesti mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsul prompt.

Stiu ca s-a folosit Castrol la reviziile de pana acum, dar nu stiu daca LL2 sau LL3. In recomandarile generale din cartea masinii vad ca scrie 506.00 pentru diesel, dar in service plan nu e precizat deloc tipul uleiului folosit. Sper sa nu fie probleme daca pun LL3 (in caz ca gasesc) peste LL2.

Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in cartea service si daca schimburile de pana acum s-au facut la 30.000 de km, sigur ai LL3 in motor. Oricum LL3 e superior celui LL2, deci probleme nu sant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, schimburile s-au facut la peste 30.000 km (36.090, 71.816, 107.775). Voi completa cu LL3 (507.00) si mai merg o bucata pana sa o duc la revizie. Multumesc mult pentru sfaturi.

Stii cumva unde gasesc un Castrol LL3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am adus din Germania ca e mai ieftin si mai bun, dar o sa gasesti si pe la noi la magazinele de profil sau la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La primele doua revizii (15.000km, 30.000km), care au fost facute la reprezentanta, am bagat Mobil 1, 10W 40, cu norma 505.01.

La 45.000 km si la 60.000 km am folosit ulei Mobil 1, 0W 30 norma 506.01. Chiar daca recomandarea producatorului este ca merge 30.000 km, eu tot din 15 in 15 mii il schimb.

Voi ce parere aveti? Este mai bun 0W 30 pentru masina mea, cu motor 1,9 TDI PD?

Modificat de crysty_cyc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pentru un vw golf variant 1.6 tdi-cu 120.000 km la bord credeti ca este ok daca schimbul de ulei il fac cu castrol slx long life III?

cred ca inainte a avut acelasi ulei ca am gasit bidonasul de rezerva in portbagaj. stiti cumva de unde pot cumpara uleiul si unde il pot schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
credeti ca este ok ?

Nu e ok. E super ok! :(

Eu l-am luat din Germania, dar banuiesc ca gasesti si in tara. Incearca pe net la firme din tara. De schimbat, la orice service cat de cat cunoscut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ! Vreau sa va intreb si eu ceva : am un Passat din 2000, 1,9, 85 kw. Deci ( cred) PD. Din cate am vazut, trebuie ulei norma 505.01. Ce voiam sa va intreb . E vreo problema daca o sa pun Castrol 505.00 ? Am gasit mai ieftin si 505.01 nu se prea gaseste si unde se gaseste, e destul de scump. Bine, ca daca stau sa ma gandesc, nu e prea mare diferenta, dar voiam sa stiu daca o sa fie probleme. Nu stiu pana acum ce tip de ulei s-a folosit la masina. Are 160k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Sa nu faci prostia sa pui 505.00 :P .

Citeste pe forum, sau acest topic de la inceput, si o sa-ti dai seama de ce. Pentru PD, poti pune doar 505.01, 506.01 sau 507.00. Iar diferenta de pret... e nesemnificativa. Maxim 80 de ron la un schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi permit moderatorii, sunt curios benzinarii (1.6 in special) ce folosesc?

Am gasit informatii destul de ametitoare in sensul ca, pentru normele motorului meu 1.6 ARM 500.00/501.01/502.00, am vazut recomandat si 0W-30 si 5W-30 si 5W-40 si 10W-40; ba chiar si 10W-60 (OilShop).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ulei imi recomandati sa bag la un passat 2.5 tdi v6 180cp ? Si cat intra ? Odata cu schimbarea uleiului si a filtrului de ulei se recomanda si schimbarea filtrului de motorina ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Am un PAssat 1,9 TDI PD cod motor AVB - 135000 KM

Pana acum masina a folosit numai 5W40 Mobil1

Motorul are tuning pana la 130 CP.

Masina consuma (estimez) cam 500 ml la 10-12000 KM.

E cazul sa trec pe 10w? Tuningul are cumva implicatii asupra recomandarilor uleiului ce trebuie folosit in motor?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu este cazul. Uite AICI tocmai am facut eu schimbul. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cine are PD sa folosesca 507 00. este ultimul aparut

si long life

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

poti sa detaliezi putin? eu pana acuma am folosit Castrol TXT 505.01 5w40. am inteles ca TXT nu o sa se mai faca si este inlocuita cu EDGE 505.01. Despre 507 inca nu am auzit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ulei imi recomandati sa bag la un passat 2.5 tdi v6 180cp ? Si cat intra ? Odata cu schimbarea uleiului si a filtrului de ulei se recomanda si schimbarea filtrului de motorina ? Multumesc.

Aceeasi intrebare o am si eu: cati litri intra la 2.5 tdi v6 ? Tocmai mi-am luat masina din semnatura si nu vreau sa mai patesc ca la service sa-mi puna mai mult decat trebuie si apoi sa folosesc o seringa sa scot surplusul (am patit-o cu masina anterioara opel 1.7dti in loc de 4.5l mi-au pus 5l). Ideea e ca mi-am facut programare pt saptamana viitoare la augsburg(erau cei mai ieftini la revizia de 90k in comparatie cu porsche sau midocar) si cand am intrebat ce ulei si cati litri pun am ramas surprins ca unu sa zica 5.5l si altu 6l !? Deci cine are v6 tdi si stie ar face un mare bine sa spuna si celor care abia si-au luat masina.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indraznesc sa intreb: odata cu schimbarea uleiului si resetarea computerului de bord prin metoda cu cheia de contact (nu cu VAG-COM) e posibil ca acesta sa inceapa sa anunte maidevreme de cei 15.000 obisnuiti faptul ca trebuie schimbat uleiul? A mai intalnit cineva aceasta problema? E vorba de masina din semnatura. Eu stiam ca la bord sunt setati 15.000 normal si 30.000 long life. Se poate sa anunte computerul de bord dupa doar 8000 km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu ar fi normal. Eu am facut acest lucru, adica l-am asistat pe cel care mi-a facut schimbul de ulei de doua ori si nu am avut aceasta problema. Cu fix 3.000 de Km mi-a dat mesajul pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu amanunte: Am schimbat la 157.000 si a fost resetat din bord. Acum (la 164.000) a inceput sa anunte ca mai am 1500 km pana la revizie... Dintr-o aritmetica simpla, anunta cam la jumatatea perioadei de 15.000 cat stiam eu ca e normal. Sau poate nu stiu eu bine. Tocmai de aceea si intreb. E drept ca preponderent am mers oras. Se poate cumva ca masina sa "stie" acest lucru?

Modificat de Wolfu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!