Jump to content

Ulei


AdiF
 Share

Postare recomandată

Dupa cate stiu si eu la motoarele cu ceva km mai multi e bine sa nu schimbi tipul de ulei sau in cazul in care vrei sa il schimbi pui ceva mai gros pentru ca uzurile sunt mari.Asa M-a inv un mecanic.

AAAA si apropo,masina mea(cea din semnatura) motor PD a mers pana acum cu EDGE 5W-40 si tipu mi-a recomandat ca la urm schimb ar fi bine sa incep sa bag 10W-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Pai uleiul 10w 40 nu indeplineste norma pt pd;eu zic ca are mai putina importanta nr km si conteaza motorul in ce stare e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. :Driver:

Ulei cu mai gros decat 5W40 care sa indeplineasca norma 505.01 nu exista. Asa ca ala va fi cel mai gros pe care-l va pupa un motor PD.

Ce ti-e si cu mecanicii astia... :P Se nasc peste noapte ca politicienii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu faceti prostia sa nu puneti ulei corespunzator mai ales pentru PD, pentru ca la urma o sa schimbati o gramada de arbori

Si chiar daca motorul are o uzura mai acentuata nu este de ordinul milimetrilor poate a catorva sutimi de mm deci sincer eu nu vad cum ajuta un ulei mai gros

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Imi dati si mie o idee la intrebarea mea?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum s-a mai precizat pe parcursul acestui topic, in niciun caz, la motoarele mai uzate nu se va pune un ulei mai subtire. Va disparea mult mai repede din motor si motorul va fi mai zgomotos.

Si eu am patit acelasi lucru cu ulei 5W30. Acum am trecut iar pe Valvoline 5W40 si totul e nice&shiny.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Deocamdata am numai 1000km cu 5w 40,nu e nici o miscare la joja,banuiesc cand am sa fac 5000km am sa vad daca il papa sau nu.Ceea ce ma roade,sa presupunem ca va fi un consum normal de 0,5l la 10k km(cam asa era consumul cu 10w 40) este sa pastrez aceasta norma sau nu,avand in vedere ca atunci cand l-am schimbat si afara erau temperaturi cu minus imi bateau tachetii cam 5min;acuma motorul merge k,toarce ca de obicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logic ar fi ca, pe perioada rece, sa-ti bata tachetii cu un ulei mai gros, nicidecum cu unul mai subtire.

Dar revin la un vechi sfat al tuturor celor care stiu ce inseamna asta: De ce vrei sa schimbi norma de ulei pe care a recomandat-o producatorul pentru motorul tau? Nu vei realiza nimic bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Asta m-a surprins si pe mine,cu 10w 40 la frig nu bateau tachetii,cu 5w 40 bateau cam 5min pana se incalzea putin uleiul;pe de alta parte Cosmin,ai dreptate cu norma indicata de producator,faza e ca nu gasesc 10w 40 full synthetic(toti vrem ce e mai bun pt motoarele noastre),de asta ma orientasem mai mult spre 5w 40.Pe de alta parte,pe aceleasi motoare in 95,96 si chiar 97 se folosea norma 10w 40,din 98 s-a pus 5w 40,deci teoretic ar trebui ca si pe cele anterioare lui 98 sa se poata puna 5w 40.Orisicum,am sa mai las uleiul asta pana la 5000km sa vad ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea, eu chiar saptamana trecuta cand mi-am cumparat uleiul, am pus mana pe un Valvoline 10W40 si ma uitam daca nu cumva e 505.01 :)

Pana la urma, daca nu gasesti ce iti trebuie tie, merge si 5W40.

Dar la motorul tau sigur trebuie full synthetic? Nu merge si semisynthetic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

La mine din fabricatie s-a pus 10w 40 semisintetic(asta era norma in 96) si in cei 272k km motorul a vazut numai acest ulei;chestia era ca-mi doream eu un full sintetic(se stie ca acesta e mai bun ca unul semi),dar numai ca nu exista asa ceva pt norma 10w 40,asta a fost motivul pt care am trecut pe 5w 40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi si mie ce parere aveti despre "Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 PD"..... fabricat prin nu stiu ce tari ... ca scrie pe el in toate limbile in afara de Germana.

Mi-e cam frica sa il bag in masina .... am un VW Polo 1.4 TDI din 2006 si eu am facut comanda de Castrol de la mama lui si mi-a adus baiatu ce v-am zis mai sus.

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca are pe capac sigilul Castrol. Unde este fabricat, nu scrie pe el? Eu am comandat de pe www.oilmag.ro si a fost totul ok. Poate a fost amblata pentru o alta tara (nu Germania) dar oricum cel putin pe engleza trebuie sa scrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In engleza scrie si are si sigiliu pe care scrie si-n germana.

Pun niste poze dar nu stiu daca se vad foarte bine.

post-38391-1236606249_thumb.jpg

post-38391-1236606256_thumb.jpg

post-38391-1236606260_thumb.jpg

post-38391-1236606266_thumb.jpg

Modificat de R_a_z_v_a_n
Eliminare QUOTE inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere e ok. Tot o fabrica, CASTROL trebuie sa-l fi produs sau cel putin ambalat. Asta inseamna ca respecta normele fabricii mama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca se fabrica virgula Castrol si in Turcia. Eu ca sa fiu sigur cumpar numai de la reprezentanta si am constatat ca difera (f putin, dar e sesizabil) bidonul si parca si culoarea uleiului de la reprezentanta cu cel de la magazine. E si mai ieftin un pic si sunt destul de sigur de calitate. A umblat zvonul si despre castrol contrafacut, intreaba google. Cu uleiul nu prea asi risca, adica asi pune o bara de plastic de doi lei dar ulei in motor nu asi pune altceva decat trebuie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la reprezentanta skoda la Autek Autotehnic .... si patronul de acolo este importator Castrol si il aveau la vanzare, identic cu asta pe care il am eu....sper sa nu fie nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa la prima vedere ambalajul este exact cum era si al meu, din pacate nu mai am bidonul si nu mai stiu daca scria in nemteste pe el. Eu zic ca este OK nu cred ca se complica cineva sa puna sigiliu ca si cel original pe Castrol contarfacut. Oricum sunt destul de multi oameni naivi care sa cumpere fara sa se uite daca este sigiliul. Sa nu uiti de filtru, schimbal neaparat.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfaturi .

O sa-l bag peste vreo saptamana si vedem mai departe :rolleyes:

Modificat de Snake_CMC23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si al meu arata la fel bidonul, si a fost ok uleiul, nici la mine nu scria in germana. La tara de fabricatie scria made in UE. Eu l-am luat din Ungaria, si sunt la al doilea schimb cu acest ulei si fara probleme... am luat provizii ca romanu cand gaseste mai ieftin :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact scrie made in UE....o sa-l bag si o sa vad ce iese :(.

Ma gandisem sa-l schimb cu un Mobil 1 dar raman la asta (din considerentele mele) .

Am sunat peste tot si m-am interesat si am aflat ca este in regula.

O sa vedem pe parcurs :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal,

La Passat ul meu 2004 74 KW 101 cp avb cat ulei intra in motor? Va rog frumos sa ma ajutati. :Driver:

Multumesc si o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E f simplu: mecanicul nu a golit si radiatorul de ulei, in care intra cam 400 ml de ulei. Ala are un surub separat. Si la mine incerca sa ma prosteasca ca ala se goleste automat cand se scurge uleiul din baie, dar am pus piciorul in prag si i-am zis ca vreau sa-l desfaca si pe ala. Si l-a desfacut cand din baie nu mai curgea nimic. Ei, imediat cum a desfacut radiatorul, a si inceput sa curga din el si totul a fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul cu seria AWX intra fix 4L, nivelul este la partea superiora a indoiturii de pe joja. Daca se pun 3,6L cum este specificat de producator, teoretic nivelul ar fi pe la mijlocul zonei hasurate de pe joja (practic nu stiu ca nu am pus 3,6L). Diferenta intre nivelul de ulei minim si maxim este de cca 1L.

Fane Babanu - conform datelor de la producator intra 3,6 L. Practic cumperi un bidon de 4L si bagi toata cantitatea.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@msanyix multumesc frumos, da acum ajuta ma pana la capat: 3.6 L cu tot cu filtru sau fara? Sau diferenta pana la 4 L este pentru filtru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!