Jump to content

T-Cross - Discutii revizii


T-Rex_2019
 Share

Postare recomandată

Salut

 

A facut cineva prima revizie pana acum ?

Daca da, ce presupune ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

urmeaza sa o fac eu. Din pacate experienta programarii si nu numai a anulat complet bucuria masinii. Sunt f dezamagit de noile modele vw facute in bataie de joc. Filtrul de aer se schimba la 90.000 km (probabil odata cu turbina cred ca asa au gandit cei de la vw) si costa 550 ron. La prima revizie de 2 ani sau 30.000 km se schimba doar ulei si filtrul de ulei in total 850 ron. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mergi la revizie, pe banii tai schimbi tot ce doresti, nu te obliga nimeni sa tii 90.000 km filtrul de aer.

Desi, un filtru de aer de origine poti cumpara si schimba chiar tu, fara s aplatesti de 3 ori pretul.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mariusx3 e 60 de lei un filtru de polen si 40 unul de aer. In 15 minute le-ai schimbat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este chiar asa cum spuneti voi.... am avut multe masini pana acum dar bataie de joc ca acum nu am mai vazut. Filtrul de aer pe langa un cleste mai special necesita timp foarte mare de lucru pentru ca nu se desfac cateva auruburi si atat cum stiti ca este la o masina normala... se desface toata cutia in care este filtrul.... se declipseaza toate furtunele iar in cartea service spune ca se si lubrifiaza cu o solutie non siliconica inainte de montare inapoi solutie ce nu stiu de unde sa o iau. Din cauza acestei proceduri complexe reprezentanta vw taxeaza cu 500 ron schimbarea de filtru la 4 ani sau 90.000. Filtrul original costa 90 ron iar mann 80. Filtrul de polen costa 100-150 unul cu carbon nu mizeria clasica ce o are montata din fabrica. Se vede foarte clar daca va uitati la filtrul de aer motor ca este inginerie nemteasca facuta special sa nu poti desface cu usurinta. Chiar pozitia filtrului cat timp este atat loc in compartimentul motorului da de gandit. Am mai vazut in manual ca exista si 2 tambure de cauciuc care nu prea am inteles daca se schimba si ei sau nu dar acei tambure tin cutia cu filtru pe caldura motorului deci tind sa cred ca sufera destul de mult in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, varianta de 95 cai. In amunalul service am vazut ca motorul de 150 are filtrul montat normal unde trebuie langa baterie nu deasupra bloc motor 🤦🏻‍♂️🙄

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.

Am o nedumerire in privinta mesajelor care apar in bord. Anual imi apare mesajul "Inspectie"

Astazi m-am uitat in meniul masinii si apare "Inspectie in 30 zile" si "service sau schimb ulei in 352 zile sau 18.000 km" 

Care este diferenta dintre cele doua? Sau mai bine zis, daca la "service sau schimb ulei" este clar ca trebuie facuta revizie cu schimbarea uleiului, ce operatiuni ar trebui facute la inspectie si cam cat ar trebui sa coste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca iti traduc eu ca sunt doua chestii acolo:

- inspectia este anuala si costa sub 200 de lei

- schimbul de ulei si filtru  este setata pe flexibil - 2 ani/30.000km.

 

Daca masina merge preponderent in oras (vad ca ai 12.000km deja) eu as face si schimbul de ulei. 

 

 

 

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

T-Cross 1.0 TSI - 1 an și 9.400 km

 

Schimb ulei, filtru ulei și filtru polen + pachet deparazitare instalație climatizare = 1287,08 lei

 

Am cerut și schimbarea filtrului de aer, dar nu aveau pe stoc. Consilierul service mi-a spus că se schimbă după mai mulți ani și kilometri 😬

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!