Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

nu mai scrie ca e deja standard, dar are GPF

 

DQ200 este doar o cutie manuala cu ambreaje/trepte actionate electrohidraulic. Adica volant masa dubla, discuri de ambreaje clasice , uscate. Deci nu o uzeaza frecatul in sport, ci frecatul in oras.

Nu are bube de conceptie, decat ocazional vreun defect de lot. 

Dar clar nu a fost conceputa pentru bara-la-bara. Se vede si din faptul ca nu are rafinamentul si precizia de schimbare a fratelui cu ambreaje umede.

Plus ca in multe situatii unde trebuie sa schimbe repede nu prea stie ce/cand sa schimbe si cam bruscheaza... La fel si retrogradarile rapide la franari puternice,  din 5-6-7 in  3-2-1, unde o sa te sperie zgomotele de la sincroane

 

Iti spun asta ca posesor/utilizator de DQ200

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt DSG7, ai topic-uri dedicate cu sute de posturi. Cel mai rau ii dauneaza mersul in oras, cu multe plecari de pe loc. Modul sport chiar o ajuta, tine mai mult de viteze, dar nu e neaparat un feeling placut.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. sport ajuta ca nu mai schimba asa multe trepte. 

Aditional daca ai Drive select, profilul Normal  e un fel de sport dar cu ture mai joase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înțeleg ce spuneți dar pt cutia manuala este dezavantaj bara la bara bucuresti,cum fac zilnic, am stricat 2_3 ambreaje/volante pe 2 opeluri manuale ( insignia asta predispusa la asa ceva ) și îmi spuneți ca și aceasta cutie dsg este fragila la acest trafic ...cu ce sa mergem atunci, nu inventează și constructorii nimic ? 😀

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Crs.Vag said:

Mai pot aștepta,  octombrie poate fi un sfatuitor bun in achiziții 🙂

 

Daca nu e urgenta, poti astepta ianuarie-februarie. Sunt luni in care se vand mai putine masini, iar dealerii sunt sanse sa vina cu oferte mai bune. Iar pana atunci poate mai maresti si putin bugetul.

 

Ce parere ai de cutia manuala de pe Octavia? Te-ai impaca cu ea vreme indelungata?

 

ps: multumim pentru pontul cu oferta primita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,asta înseamnă tot diesel, acum plus ad blue,însă cum urăsc filtrul de particule, decizia este luata deja cu ce am comandat. Mulțumesc pt detalii.

Merg la dealer zilele astea sa îl întreb dacă pot pune vreo opțiune fără sa includ tot pachetul bligatoriu si revin cu info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, akon said:

Un alt mare avantaj este cutia DSG, cea cu uscat pica in draci. Restul de dezavantaje diesel le stim insa in cazul de fata eu spre asta m-as orienta.

 

Octavia diesel-ul vine cu alt tip de cutie? DQ250?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0tdi 115 cp vine cu DQ200 (daca se mai pune automata pe 115cp)

2.0tdi 150cp vine cu ambreaje umede, DQ381 cu 7 trepte. 

DQ250 avea doar 6 trepte, nu s- mai folosit la O4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

45 minute în urmă, Snyder a scris:

 

Daca nu e urgenta, poti astepta ianuarie-februarie. Sunt luni in care se vand mai putine masini, iar dealerii sunt sanse sa vina cu oferte mai bune. Iar pana atunci poate mai maresti si putin bugetul.

 

Ce parere ai de cutia manuala de pe Octavia? Te-ai impaca cu ea vreme indelungata?

 

ps: multumim pentru pontul cu oferta primita.

Nu e urgență. Am mașină,  merge ceas. Doar o nebunie de upgrade, cutie automată + nebunii ce fac viața de șofat mai bună. Bugetul maxim 32k euro, nu simt că merită mai multi bani o mașină ce va circula prin RO. Și 32k e mult, dar toate au un preț.  

 

Cu cutia manuală mă împac de 5 ani pe 1.0 tsi, e foarte ok și pe 1.5 tsi, 115 cai. Nu smucește, schimbă rapid,  nu simt cum lucrează pinioanele. 

 

Spor la achiziții! Ofertele sunt foarte bune față de alți dealeri.

 

2019 vs 2024

Screenshot_20240929_001506_Gallery.jpg

Modificat de Crs.Vag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • Liviu1000
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!