Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Am primit, 22,2k selection cu culoare și pachet crom, 1.5 tsi 115 cp dsg, livrare 5 luni, cu finanțare porsche pt cei 1428 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, Liviu1000 said:

Am primit, 22,2k selection cu culoare și pachet crom, 1.5 tsi 115 cp dsg, livrare 5 luni, cu finanțare porsche pt cei 1428 euro

Încă ceva..cu încă 2000 de euro peste ce am scria mai sus este motorul 2.0 diesel dsg de 150 cp, buna oferta cu reducerea de diesel de 2000, dar nu este pt mine, nu mai vreau diesel dpf, merg destul de puțin și doar în oraș...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am referit la TSI cu cei 115 cp, nu la alte motoare pentru că alea fac parte din gama altor producători. 

 

Este normal să cumperi în limita bugetului și să găsești varianta cea mai bună pentru tine. Până la urmă dacă o folosești în oraș, e ce trebuie la consum fiindcă și ăsta este un aspect important.

 

5 luni termen de livrare?

 

Cu siguranță va fi mai mic.

 

În 2023 am primit termen un an și am luat mașina în 3 luni jumate, iar acum, comandă dată pe 14 iunie cu termen 3 luni, prelungit apoi la 5, mașina o voi lua la sfârșitul lunii, undeva pe 23-25, dacă nu chiar săptămână viitoare, la sfârșitul ei.

 

Succes în alegere și configurare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat la jum iulie ,cele de iunie aveau livrare 3 luni, din iulie au facut 5 luni la dsg iar zilele trecute au prelungit din nou cu 2 luni la dsg.

 

Termenul îmi era decembrie dar acum posibil ianuarie...nimic nu ar indica ca ar veni mai rapid deocamdată din ce mi a spus dealerul.

 

Spuneam de motorul octaviei 2.0 dsg 150 cp ca are preț bun.

Acesta încă are livrare 3 luni.

 

Succes și ție!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic, însă și mie, după comanda dată, la două săptămâni mi-a prelungit termenul cu două luni pe motiv că e cererea mare.

Nimic nu prevedea revenirea la termenul de 3 luni inițial și uite că mașina trebuie să vină la dealer săptămână viitoare. 

 

Așa că orice planuri ai avea cu mașina, pregătește-te să o iei mai devreme, crede-mă!

 

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.09.2024 at 14:07, Liviu1000 a scris:

Salut,

 

Ma poate ajuta cineva cu cateva detalii despre motorul nou "sugrumat probabil" 1.5 tsi 115 cp de pe facelift ?

Poate a receptionat cineva acest motor ( manual sau dsg ).. m-ar fi ajutat o prima impresie..cum trage pe caroserie, care este mai grea decat la modelele anterioare.

 

Multumesc, sunt nou aici si m-ar fi ajutat cateva detalii.

Este un youtuber care tocmai ce a lansat un videoclip cu un golf 8.5 avand acelasi motor de 1.5 e-tsi de 115 CP.

Acum poate golf-ul este un pic mai usor decat o octavia insa ma indoiesc ca o sa fie mare diferenta intre aceste masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, îl vazusem și eu aseară,mulțumesc. Trage destul de bine din ce se vede pe golf,ar avea 100 kg mai puțin.

 

Știți cumva de ce pe autodata la aceste motoare mild hibrid la vw și audi apare o putere de 18 cp dar la skoda nu apar ? Bine, nu se aduna la sistem sa majoreze totalul de 115 sau 150 cp.

Doar este acelasi motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu am urmărit pe YouTube tot ce ține de motorizarea mHEV de 150 cp de când mi-am comandat mașina pentru că, la fel ca tine, nu știam nimic despre această motorizarea.

Nu că acum aș ști prea multe, dar e un plus.

 

Vloggerii auto, din ce am observat eu, și mă cam uit de vreo juma' de an, au tendința să laude mașinile.

Ei din asta trăiesc și dacă le critică, nu mai primesc la teste niciuna. 

 

Evident că nu ar trebui să le critice, nu asta aș vrea, pentru că au evoluat mult și cât de hater ai fi nu poate să nu îți placă generațiile noi de mașini, însă ar trebui să fie mai obiectivi și să treacă dincolo de părerile personale. 

 

Motorizarea la Golf și Skoda e aceiași cum e și la mai noul Cupra. Cel puțin eu asta am dedus din tot amalgamul de informații apărute în spațiu public și ca atare ar trebui să se comporte cam la fel.

 

Idee însă este că pentru a înțelege cu adevărat dinamica unei mașini și felul în care se comportă și trage, trebuie să o conduci personal. Eu la concluzia asta am ajuns de câțiva ani și nu prea mă mai atrage ideea de a mă lua după ce spun unii și alții cu toate că încerc să mă informez și să ascult păreri.

 

Ce ție îți place și ți se pare "waw", altora nu, și învers. Unora li se par leneșe mașinile de 300 cp cum altora li se par rachete cele de 95 cp. E o chestiune de percepție și de gusturi.

 

Cert este că motoarele mici sunt făcute pentru consum și noxe. Asta nu mai poate fi pusă la îndoială. 

 

Totuși, inginerii ăia de la Vw și Skoda sunt convins că știu foarte bine ce fac când pun astfel de motoare pe Octavia. Nu mai este 1.0 tsi cu 110 cp, ci 1.5 tsi cu 115.

Nu mai are 3 pistoane, ci 4 și eu unul sunt convins că mașina nu se comportă ca un Logan în 3 pistoane și trage destul de bine.

 

Nu-ți mai face griji că mașina o să-ți placă și cu cei 115 cp.

Lasă-le-n colo de griji și dacă ai comandat-o, așteaptă să vină și bucură-te de ea când va veni.

 

Prea multe griji îți vor știrbi bucuria și te va pune mereu în postura de a face comparații. 

 

Eu am vrut 2.0 tsi cu 190 cp, dar după ce am condus un Passat cu motorul ăsta și am văzut că e gurmand rău în oraș, m-am liniștit și mă bucur că am luat 1.5-ul.

 

Așa că nu-ți mai face griji că ți le faci degeaba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tot interesam sa iau decizia cea mai buna, ținând cont ca nu o sa iau o alta mașină noua curând.

Am comandat o fara un test drive,nu era deloc acest motor nicaieri.

Cum încă nu mi a întrat în producție vroiam sa iau o decizie dacă sa fac efortul sa mai dau încă 2300 de euro sa schimb motorul în 150 cp, probabil încă se mai poate la dealer, ținând cont de termenul prelungit de livrare.

 

Da ,știu, opiniile sunt diferite în funcție de experienta fiecăruia și decizia nu se bazează doar pe asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai posibilitatea să faci această schimbare, motorizarea de 150 cp, atunci fă-o, și nu îți va părea rău, dar DOAR dacă ai această posibilitate. 

 

Cu siguranță și 115 cp se mișcă bine, dar 150 se vor mișca și mai bine.

 

Caii putere la o mașină se simt la atacarea unei rampe când e mașina plină, în rest e discutabil după părerea mea.

 

Vorbeam cu un vecin care are două O4 nonFL, una a lui și una a soției (a lui e 2.0 tdi cu 150 cp și a soției este 1.5 tsi mHEV tot 150 cp) și îmi spunea că a soției e mai fâșneață la plecarea de pe loc decât vestitul cuplu de diesel pentru că ajută mHEV-ul cu motorașul lui electric.

 

Pe considerentul că nu voi mai lua mașină prea curând am mers și eu și am configurat-o bine deși a fost un efort financiar.

 

Am profitat și de reducerea de 4550 € (3050+1500) pe care am primit-o de la dealer și am pus pe ea multe. (37.500 € fără reduceri).

 

Nu te culca pe o ureche cu posibilitatea de a modifica configurația mașinii prea mult timp. Maxim 3 săptămână mi se pare că este posibil indiferent de perioada de livrare. După... adios!

 

Întreabă dealerul și ia decizia cea mai înțeleaptă pentru tine!

 

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.09.2024 at 14:07, Liviu1000 a scris:

Salut,

 

Ma poate ajuta cineva cu cateva detalii despre motorul nou "sugrumat probabil" 1.5 tsi 115 cp de pe facelift ?

Poate a receptionat cineva acest motor ( manual sau dsg ).. m-ar fi ajutat o prima impresie..cum trage pe caroserie, care este mai grea decat la modelele anterioare.

 

Multumesc, sunt nou aici si m-ar fi ajutat cateva detalii.

 

Ps : Sa fie si diferente fizice/mecanice fata de cel de 150 cp sau doar soft ?

Am eu modelul de 115 cp, cutie manuala, per total mi se pare ok motorul, asta bineinteles daca nici asteptarile nu sunt foarte mari. Treptele 1 si 2, in special 1, sunt cam moarte, dar din treapta a 3 a trage destul de bine.  Treptele sunt lungi pt consum, dar cred ca toata lumea stia asta de la varianta pre facelift. Vezi ca este pe youtube un filmulet cu un golf 8 break cu motorul de 115 hp, care are aceeasi greutate cu octavia fl, iar in filmulet se axeaza pe motor, acceleratii, consum, etc.

 

Nu m-ar mira sa aiba putin mai multi cp in realitate motorul, dar cred ca vs varianta de 150 cp sunt si modificari hardware, cel putin in configurator, varianta de 150 cp este mai grea cu 2 kg.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regasiti mai jos cateva prezentari aparute in ultima luna, poate anumite informatii va vor fi de folos. Aruncati o privire si in rubrica de comentarii.

 

ps: in ultimele doua clipuri, este acceasi masina.

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Eu am 1.5 dsg 150cp mild hibridpe golf 8 2021, trage foarte bine :) chiar surprinzator de bine, dar uiti… 

 

eu am inceput sa merg ca un mosneag cu travel assist activat si sa ma bucur de confort.

 

 

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

O întrebare. 

 

Ieri mi-a venit și mie mașina la dealer și tot ieri am făcut plata, achitând-o.

 

Întrebarea este, fără programul rabla, cam în cât timp ar trebui să o livreze clientului cu actele perfectate de la importator și cu pregătirea specifică de livrare?

 

Eu înclin să cred că până sâmbătă ar trebui să fie gata, dar nu am nimic concret.

 

Cel cu care colaborez în acest sens și cu care am plasat comanda a intrat și el ca omul în concediu și nu vreau să-l deranjez. 

 

A lăsat sarcina asta colegilor, dar nu am număr de telefon și în afară de a aștepta să mă contacteze, nu prea am ce face. Nu am cu cine luat legătura. 

 

În septembrie 2023 când am mai luat o mașina am stat 14 zile de când a venit până am luat-pe pentru că trebuia validată în programul rabla, după care am făcut plata pe 14 dimineață și pe 15 am ridicat-o. 

 

Mi-ar plăcea să o pot lua până-n weekend (zile libere), să mă pot bucura de ea puțin că nu mai am concediu. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti merge pana la dealer sa intrebi sau sa suni la telefonul fix/mobil ce le gasesti pe site la dealer?

Daca au chef de lucru, pregatit masina de livrare + actele aferente, ti-o livreaza rapid, daca nu nu 😄

 

Ps: colegii asteapta pe celalalt topic info despre pretul primit de la buyback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu trebuie sa iti faca COC-ul atunci in 1-2 zile poate fi gata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bebeee Asta cu cheful de muncă evident că e o treabă serioasă căreia nu ai ce-i face.

Nu poți forța oamenii să muncească. 

😆😆😆

Am întrebat în contextul în care știe cineva de aici procedura. Nu vreau să pun presiune pe nimeni. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă mașina a ajuns deja la dealer și ai achitat-o, în maxim 1-2 zile lucrătoare ar trebui să o primești. Cartea de identitate este deja emisă când ajunge la Curtici, deci pleacă de acolo cu toate actele în regulă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!