Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Pentru discutii chat, vanzari, etc. nu asta e locul potrivit.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/29/2024 at 1:33 PM, Cristi_V said:

Mi se pare ca nu pleacă din Curtici pana nu plătești ce mai ai de plătit.

Corect. Trebuie achitat integral pentru a pleca din Curtici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

image.thumb.jpeg.377a611220dddbb242c9938fe400e4a4.jpeg

Am incercat si eu la PBV1 sa cer o oferta mai buna pentru fratele mai mare PHEV: am fost plimbat din call centre la vanzari si inapoi de vreo trei ori fara succes; cand au raspuns, intr-un final, m-au trimis la plimbare si mi-au oferit informatii eronate legate de Rabla Plus. Raman tot cu Brady, de unde am achizitionat si actuala masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, razvan.ac a scris:

...am fost plimbat din call centre la vanzari si inapoi de vreo trei ori fara succes; cand au raspuns, intr-un final, m-au trimis la plimbare si mi-au oferit informatii eronate legate de Rabla Plus...

 

 

Negocierea/cumpararea unei masini nu se face la telefon, nu stiu cum de a fost posibil sa te gandesti la asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, andrei_221 said:

Corect. Trebuie achitat integral pentru a pleca din Curtici

Mi se pare o informatie eronata, din propria experienta iti zic ca am platit masina cand deja era pregatita de livrare,deci era de minim 2 zile in curtea lor. Oricum, detalii.

1 hour ago, Dolfin said:

 

Negocierea/cumpararea unei masini nu se face la telefon, nu stiu cum de a fost posibil sa te gandesti la asa ceva.

Am cumparat masina fara sa am idee cum arata agentul de vanzari, totul s-a desfasurat via telefon / email. Pana la urma mergi sa cumperi un bun de consum nu ai nevoie de business trip pentru asa ceva ca nu negociezi vreun parteneriat strategic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, akon said:

Mi se pare o informatie eronata, din propria experienta iti zic ca am platit masina cand deja era pregatita de livrare,deci era de minim 2 zile in curtea lor. Oricum, detalii.

 

 

Nu are rost sa ne cramponam de asta, lucrurile poate ca s-au mai schimbat. Eu vorbesc tot din experianta personala. Modul de plata este prevazut in contract.

La AVIA in 2020 mi s-a solicitat si am platit diferenta pe 24 aprilie, masina a sosit pe 7 mai si am fost anuntat sa ca o pot ridica pe 8 mai.

 

image.thumb.png.3345588a195f4df56f8e61528f387e43.png

 

Tot asa a fost si in 2012, si tot conform contract.

Nu stiu cum e in septembrie 2024.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic masina nu poate pleca din vama pana nu este achitata. Ma intreb daca nu cumva o achita dealerul, apoi isi ia banii de la cumparator.😄 ma rog, acestea sunt detalii, daca dealerul accepta sa o platim abia cand masina a ajuns in curtea lui, norocul nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașina pe care o am acum am achitat-o cu două zile înainte să o ridic.

Deci, nu ești condiționat de plată pentru a veni în țară. Atât timp cât ai plătit un avans, ai încheiat un contract cu privire la achiziția unui bun, trebuie să intri în posesia lui.

Eu am întrebat așa, într-o doară, ce se întâmplă dacă nu o mai por plăti și mi s-a zis că nu e problemă. Ei o vând și-mi dau avansul înapoi.

Ca atare mașina vine la dealer fără alte cheltuieli. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca ai intrebat asa, intr-o doara, si ca ti s-a zis ca nu-i problema dar situatia in care nu poti plati sau renunti este prevazuta in contract in Conditiile generale de vanzare/livrare.
 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi_V Posibil, nu te contrazic, nu l-am studiat în amănunt și nici nu mă gândesc să nu iau mașina. 

 

Ideea este că mașina vine în țară și la dealer fără a o achita. O achiți integral cu o zi/două înainte să o iei.

Sper că săptămâna asta, maxim jumătatea săptămânii viitoare să ajungă la Curtici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine ar fi sa faci o poza la partea din contract, unde se vorbeste despre achitarea pretului, pentru a vedea cum este in 2024. Ca sa stie toata lumea exact. E mai simplu decat sa ne dam cu parerea.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi posta situația reală când va ajunge mașina la vamă (mi s-a spus că voi fi anunțat), dar repet, în septembrie 2023 mașina am achitat-o cu două zile înainte să o ridic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ceea ce spuneau unii colegi mai sus. Dacă la mașinile anterioare a trebuit să fac plata totală pentru ca mașina să plece din Curtici, de data aceasta se pare că mașina a ajuns la dealer, iar astăzi am efectuat plata. Urmează ca în zilele următoare să o ridic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În ce zonă a țării a venit mașina și cât a făcut de la Curtici la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașina a fost fabricată în jurul datei de 20-22 august și a ajuns astăzi la dealer, în București. Nu știu când a ajuns sau când a plecat din Curtici. Trebuie avut în vedere că este vorba despre un Superb, care se fabrică într-o altă locație față de Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din informațiile găsite pe Google Skoda are două fabrici unde construiește autovehicule.

Mladá Boleslav și Kvasiny. Probabil că Superb se fabrică la cea de-a doua și distanța între ele este de 122 km, adică Kvasiny e mai aproape de Curtici cu km menționați, însă nu cred că asta ar fi cauza. Zic, nu știu sigur.

A venit destul de repede mașina de la fabrică la dealer.

Bine, e și contribuția dealerului la transport că au și ei combinațiile lor, nu lasă mașinile de izbeliște prin vamă să vină când vrea cine știe ce șofer de trailer.

Le cer la transport mai repede, sau nu.

În fine!

Mulțumesc de info!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut RS in configurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, are motorul 2.0 TSI de 265 CP si pleaca de la 40 625 euro. Funny este ca in Cehia este mai scumpa, putin peste 42 000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e careva interesat. Pbv1.

Reducere de 6705 euro pt diesel, 2.0, 150 cai, dsg.

 

Devine tentant, în cazul ăsta, să trec de la 1.0 tsi, octavia fl, la așa ceva🙃

Screenshot_20240905_162155_Yahoo Mail.jpg

Modificat de Crs.Vag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG face oferte bune la Diesel pentru ca au platit amenda pentru emisii (cel putin asa am vazut) si 2.0 TSI nu ii ajuta prea mult la media pe flota, 1.5 TSI este bataie mare pe el, mai ramane doar vesnicul 2.0 TDI. Da, oferta este super buna, dar ... chiar vrei sa te legi la cap cu problemele de Diesel daca nu faci multi KM ?

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu vreu să mă leg la cap cu nimic, ceea ce am acum e foarte bun. Era doar un gând, o idee. Și am cerut diverse oferte ici, colo, să văd piața.  Si am primit și ce e mai sus, care mi se pare ok pt cine vrea o mașină cu 350 nm si ceva dotări pt confort. 

Eu sunt pro benzină, 1.5 tsi, 150 cai, dsg. Doar ca stiu ca au fost niste probleme aici, iar cutiile automate de pe 2.0 tdi sunt foarte bune. Si cu acele reduceri, iesi la pret de 1.5 tsi dsg, unde nu ai reducere suplimentară ca la diesel, de 2k euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel e bun, dar exclus pentru extraurban. Altfel nu merită să-l iei.

La orice dealer mergi și ceri o ofertă te va întreba ce vrei să faci cu mașina, adică oraș sau nu. Dacă spui oraș, îți recomandă benzină. 

Și asta nu de ieri, ci de ceva ani.

Dacă am condus 2.0 tsi 190 cp și nu m-a dat pe spate (m-a uimit consumul măricel) nu cred că mai are rost să caut senzații.

Ca atare mă mulțumesc cu ce-mi permit și anume 1.5 tsi.

Nu e subiect de versus, ci de subliniat faptul că "sfaturi achiziție octavia 4" te informează unde să folosești motorizările pentru a nu avea probleme de exploatare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarasi devinde varza topicul asta. 
Pt benzina vs diesel exista alt topic, si discutii interminabile.

Totodata este interzis de vorbit despre viteze peste limita legala. In regulament, toate aceste abateri, se sanctioneaza.

Va rog sa cititi Guidelines pentru reimprospatarea memoriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vad niciun versus aici. Inevitabil sfaturile de achizitie se pot referi si la daca sa-ti cumperi O4 pe benzina sau Diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!