Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Salut, de Octavia Scout știți ceva, se mai produce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dj.martzian
On 9/22/2024 at 6:09 PM, tetea said:


 

 

Verifică în meniul ‘Deschidere și Închidere’ dacă ai opțiunea de închidere/deschidere automată când te apropii sau te îndepărtezi de mașină.
Pozele sunt de la un Superb, dar nu cred că există diferențe mari.

 

 

 

 

 

 

IMG_5234.jpeg

IMG_5235.jpeg


Se poate coda si la O4 preFL, si functioneaza doar in anumite conditii (de ex. Nu se inchide daca ultimul care se inchide este portbagajul (testat doar cu cel electric)).
@tetea, in ce conditii functioneaza avertizarea acustica cand inchiderea "esueaza"? Eu nu am reusit sa gasesc nicio situatie: am incearcat cu usi intredeschise, capota deschisa,... fara niciun rezultat! Merci

Modificat de dj.martzian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dj.martzian

Dacă mă îndepărtez de mașină cu cheia în buzunar și ușa sau portbagajul este deschis, mașina încearcă să se închidă. Dacă nu reușește, emite două semnale sonore, iar dacă reușește, emite un singur semnal sonor. Așa funcționează la Superb, dar este posibil să fie nevoie și de alarmă, dacă cumva nu o ai deja instalată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dj.martzian

Merci @tetea, Masina nu are alarma de fabrica, probabil acesta este si motivul pentru care nu emite niciun semnal sonor(claxon scurt in cazul de fata) in cazul in care o usa ramane deschisa. Mai fac teste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fosta mașină, O3 cu oglinzi rabatabile și pliabile electric, când o ușă era deschisă, inclusiv când nu era închisă bine, mașina nu se încuia. Nu îmi mai aduc aminte dacă emitea vreun sunet în sensul ăsta, dar nu se rabatau oglinzile ceea ce îmi atrăgea atenția și verificam. 

La O4 nu știu cum e că nu am verificat.

Ăsta este unul din motivele pentru care aleg acest accesoriu la mașină și anume oglinzi pliabile.

Când are oglinzile pliate știu sigur că e încuiată și invers. Când mașina are oglinzile în poziția de rulare și e oprită, îmi atrage atenția că NU e încuiată. 

Actuala mașină are alarmă monitorizare habitaclu, dar încă nu știu cum funcționează pentru că nu am avut ocazia să o testez.

 

 

Modificat de Gabriel*77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa un geam deschis, inchide masina si pe urma baga mana pe geam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luarăm astăzi Octavia comandată în urmă cu fix 2 luni.

 

Selection, 1.5, 115 manuală cu câteva dotari: matrix, stopuri led, camera marsarier,  lumini ambientale, pachet lodge, pachet family, volan încălzit,  parbriz încălzit etc.

 

Am condus eu, prima impresie e ok, motorul se simte nou, tre sa facă rodajul si apoi pot face o comparație cu 1.0 tsi. Cilindreea in plus nu am simțit,  bine, nici n-m trecut de 3500 ture (doar 1 data).

 

Miroase a nou, volanul e ok, cotiera e ok.Screenshot_20240927_190610_Gallery.thumb.jpg.d05d9d9553dfcf82b5abbcd6d0a0bfce.jpg

Screenshot_20240927_190632_Gallery.jpg

Screenshot_20240927_190713_Gallery.jpg

Screenshot_20240927_190527_Gallery.jpg

Screenshot_20240927_190549_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ținând cont ca e puțin mai grea, chiar dacă are 220 nm cred ca totuși O3 fl 1.0 trage mai bine.

Arata f bine, mai ales cu matrix. Culoarea asta o luasem și eu și am schimbat în albastru.

 

Ne mai spui o impresie dupa ce mai conduci. Mersi!

App de rodaj, parca la carte ne spun max 3/4 din rotații, adica poți sa turezi pana la 6000 ? Fără a întra pe rosu ?

 

Doar de curiozitate,  nu ii dam totuși 6000 în primii 1000_2000 km, nici apoi nu cred...mai ales ca aștept dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu crezi ca e motocicleta? ai 6k de toate.

Exclus ce zici cu 1.0 vs 1.5. Se va simti superior 1.5 indiferent ce scrie pe foaie.

Din experienta, ca tot am 'rodat' cateva masini fara a avea probleme, conteaza sa nu o abuzezi, atat, majoritatea au tendinta de a incurca traficul in rodaj!

Frumusica masina, personal tapiteria aia de 300E nu-mi place, avantaj mi se pare ca are spate-laterale de musama si o stergi usor, insa cu textilul Dacia 1310 nu ma pot obisnui deloc. Probabil ca pt alte piete ce nu au luat contact cu Dacia pre-Renault nu reprezinta o problema 😀

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru benzina ziceam sunt 8k turatii, la diesel 6k.

 

Nașpa din partea skoda ca pentru ledurile de interior sau volan sport sa te oblige la tapițerie și la oglinda șofer heliomata...ciudat cum le au grupat în pachete.

 

App, știți dacă as putea opta doar pt un volan sport ,acela de 120 euro fără sa adaug altceva ? O mai avea sens sa întreb la dealer ?

 

Citisem undeva ca un dealer ,pt a ieși masina mai ieftina unui client i a mai scos din optiuni care erau standard pe echipare...greu de crezut dar...ar însemna că se poate juca mai bine în configurare fata de ce vedem noi pe site...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

04 1.5TSI 115CP va fi mai lenta decat O3 1.0TSI din cauza cutiei mai lungi si a greutatii crescute. Aia 20nm nu inseamna un plus decat pe hartie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, diferenta mare de greutate intre ele, nu îți dai seama unde au pus sutele alea de kg, ca din punctul meu de vedere mai solida/stabila este O3 FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai să vă mai dau un pont. Configurația de mai jos, negociată pe loc, iese la 30 500 euro. 

 

Oferta cu încă 2k euro la diesel e valabilă până la 30 septembrie, după om vedea ce va fi și dacă va mai fi. Deci dacă vreau Octavia de mai jos, luni e deadline. Gândul zboară la Superb, e mai elegantă...dar și prețul pe măsură. Sunt unele pe stoc 34k euro cash, 32k euro cu pfg. Dacă o dădeau la 32k cash, luam.

 

Livrare diesel,  cam 3 luni.

 

Livrare benzină mild, 7 luni.

IMG-20240927-WA0033.jpeg

IMG-20240927-WA0035.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dacă îmi permiteam,luam superb ul selection doar cu opțiunea perbble silver 1.5 tsi 150 cp, nu vad de ce sa dau 3000 euro pe dpf,ad blue și zgomot de tractor :p

 

Mi am dat si eu cu parerea :)

 

Are optiuni suficiente și posibil sa iasă la prețul octaviei din oferta...

 

Teoretic poți sa iei cu finantare 50% și închizi peste 2 luni cu 1% comis anticipare ,max 200 euro cost, și vreo 2_300 dobanda 2 rate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce am zis eu durează de la 7 luni în sus...iar așteptarea asta e enervanta ca doar eu aștept acum.

 

Parca tot mai bun e ceva din stoc sau chiar diesel ca are 3 luni livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!