Jump to content

geamuri electrice


cristi_dam
 Share

Postare recomandată

Exista un kit original de dopuri, dar nu se gasesc. Am intrebat si la reprezentanta din C-ta si la Volksman si nu au.

Poate ai tu mai mult noroc. Daca nu, ori alta fata de usa ori am zis eu sa pun niste abtibilduri cu VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    7

  • b-66-six

    6

  • Hubacska

    6

  • v@sy

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

La magazinele care vand piese de dacie printre plastice sunt niste dopuri care se potrivesc si la marime si la culoare. La mine am gasit in targul din Vitan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce se folosesc acele plastice?

Ca sa stim ce cerem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa-ti spun. La noi in targul Vitan e haos mare duminica. Eu m-am oprit la cineva care avea pe un cearsaf intins pe jos chedere, mocheta de interior si o gramada de plastice la gramada (toate pt. Logan). Am rescolit pe acolo si am gasit ceva care se potrivea la diametru cu gaura din fata de usa.

poate ajuta pe cineva. am gasit un cod pt. capacele care acopera gaura de la maner: 1H0867164

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema

cand am cumparat golfu nu avea macara pe stanga fata,

de curand am cumparat una de prin dezmembrasi si cand am desfacut am observat cu stupoate ca in poirtiera aveam o mufa maricica, iar din motorasul de la macara ieseau doar 2 fire...cu cate un papuc

am probato la baterie(pe direct a mers)

acum cum reusesc sa leg acele 2 fire la manunchiul din portiera(in jur de vreo 8 fire)

tin sa precizez ca masina are toare 4 geamurile electrice, trapa electrica, oglinzi electrice

si inca o problema ar mai fi(postez aici ca nu am gasit topic deschis):

haionul nu se mai incuie

am observat ca butonul de pe haion nu mai functioneaza cum trebuie(era blocat).intr-un final l-am fortat si l-am deblocat, dar merge fff greusi nu face fata acel vacum sa il miste.

As vrea sa il schimb dar nu stiu cum..m-am uitat m-am invartit, dar nu iese buton de acolo, nu am vazut nici o clema, nici un surub nimic

ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei in primul rand problema ta in legatura cu macaraua este ca pe masina tu ai gasit montat un motoras aftermarket,deci nu este original.Ca sa legi acele 2 fire trebuie sa te folosesti de vechea macara originala si sa te legi de pinii motorasului ca sa primeasca comanda dubla si anume sus - jos.Solutia cea mai simpla este sa cumperi o macara originala de la dezmembrari si nu mai ai dureri de cap.

Referitor la a-2-a problema acel butuc de la haion este probabil imbacsit de mizerie.Ca sa il dai jos trebuie sa dai jos o siguranta care se afla in spatele butucului si cu putin spray degripant cureti usor.Inchiderea iti merge greu datorita faptului ca tija care este actionata de vacuum nu are forta necesara sa invarta acea piesa de plastic care vine prinsa pe butuc.Curata frumos acolo si o sa rezolvi fara mari batai de cap.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei daca am inteles bine tu ai motoras aftar. si instalatia electrica om. La mine a pe fata stanga a fost pus de fostul proprietar tot motoras aftar. El a schimbat butonul om (care intra o mufa cu 6 fire), cu un alt buton care avea 12 pini (6 pini pt. sa deschizi stanga si 6 pini pt. dreapta). Trebuie sa studiezi un pic schema electrica si merge facuta fara probleme. Multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
daca ai toata instalatia e foarte simplu de montat. Paul_ral mi-a dat shemele. Fara ele bajbaiam prin blocul de relee.

Dragule sau dragilor va rog sa ma ajutati daca puteti cu schema pt montarea geamurilor electrice originale ca ma chinui de vreo saptamana si nu gasesc rezolvarea as dori pas cu pas cum leg firele si unde ,in mufa ce a venit cu geamurile sunt mai multi pini decat in stalpul masini .Care sunt firele ce trebuie legate si unde?Mail horvat_ady@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sa povestesc si eu ce am patit..am vorbit cu un coleg sa imi faca rost de niste motorase electice sa imi pun pe Golf..mi-a facut rost de unele de Dacia facute de UAMT ,aduse de la BV adaptate pt Golf3..mi-a aratat si film cum ca merg..si m-am decis sa cumpar din dorinta de a face economie si intrucat am auzit cum ca exista probleme la cele de G3..mare greseala

-dupa ce au venit de la Bv a venit la mine la tara sa le montam..surpriza dobitocu aproape le-a stricat..dupa ce am reparat ce era de reparat am constatat a doua zi ca nu au suficienta putere motorasele sa duca geamurile pana sus..adica le duc doar jumatate..omu e plecat la mare si nu o sa mai dau de el..un mare nesimtit pana la urma..

.Dabia am gasit schema pe net cu montajul unor motorase si ma gandesc la o a 3-a varianta sa pun fetele de usi cu macaralele clasice la loc.Mentionez ca acum am doar tablele la usi.

@horvat adv am gasit pe net schema asta : http://www.a1electric.com/golf.htm

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nostradamus36

salut golf1diesel am vazut problema ta si as vrea sa te ajut in a monta acel kit pe golful tau , daca ai cumparat ce cred eu o sa mearga puse cu umpic de indemanare eu am pus si merg ff bine ,acum de ceva timp leam pus si pe cele de spate si is multumit .dami ad la nostradamus36 si vb mai multe bafta multa la toti

Modificat de nostradamus36
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rubrica de anunturi este in alta parte. Te rog sa fii on topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. mi-am montat de curand macarale electrice pt geamurile fata. nu sunt OEM..si sunt pentru alta masina care avea butoanele pe consola si erau doar doua.

mi-am luat totodata si butoane originale iar instalatia electrica am folosit-o pe cea de la macarale.

totul merge ok, dar instalatia fiind facuta pentru doua butoane am intampinat ceva probleme cand am vrut sa-mi pun al 3-lea buton la usa de la sofer care sa actioneze geamul de la pasager.

si anume: cand imi conectez firele de la butonul de la sofer la firele de la motor functioneaza... scot firele de la motor si le montez pe celelalte de la butonul de la pasager.. iar functioneaza..

dar vine partea proasta si cand vreau sa pun firele de la ambele butoane pe firele de la motor se anuleaza unul pe celalalt. aveti cumva o idee in ce as putea face? cu diode nu cred ca merge deoarece butoanele schimba polaritatea pe fire si as rezolva doar cu unul din sensuri.

daca aveti o idee ceva e binevenita.. sper ca m-am facut car de cat inteles

pe scurt cu un singur buton functioneaza.. cu doua nu (se anuleaza cumva)

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pentru cei care spun ca aud in usa cand ridica geamul ca si cum se sparge este cablul sau cablurile sunt exfoliate pe camasa si in timp se blocheaza de tot asa ca ar fi bine sa le schimbe(macaralele) imediat ce aud zgomotul pentru ca dupa aia sa nu strice motorasul parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Problema mea consta in faptul ca motorasul macaralei din stanga este cam terminat. Am primit o macara de la un prieten dar este in 12 pini , iar eu avand in 6 pini. Ma poate ajuta cineva cu o eventuala schema sau cu un sfat de legare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut. stiu ca nus in aria care trebuie dar am nevoie de ajutor pt achizitionarea unui sistem de geamuri electrice pt golf 3 in 2 usi . Cine ma poate ajuta. Nam gasit nimic pana acuma in piatra neamt . Un sfat ceva de unde as putea cumpara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o problema cu toate geamurile electrice dupa masina. Cand le cobor nu este absolut nicio problema, apas o singura data pe buton si coboara de tot, dar cand actionez butonul pentru ridicare se ridica circa 10 - 15 cm apoi coboara singure inapoi. Nici prin apasari scurte repetate nu reusesc sa le ridic, singura modalitate fiind sa ridic geamul cu mainile in timp ce altcineva actioneaza butonul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!