Jump to content

geamuri electrice


cristi_dam
 Share

Postare recomandată

salutare,

as vrea si eu sa imi pun geamuri electrice doar in partea din fata ma poate ajuta cineva cu vreo schema ceva de acolo sa nu stric nimic,de la desfacutul capacului portierei pana la locul cu pricina.

am gasit si eu pe un site kit-ul intreg pentru geamuri electrice pentru 4 portiere la un pret de doar 50 euro,banuiesc ca este o facatura,ati pus careva asa ceva?cum se comporta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    7

  • b-66-six

    6

  • Hubacska

    6

  • v@sy

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zilele trecute mi-i s-a defectat geamul din dreapta asa in vreo 30 de minute.A mers,peste cateva minute nu a mai mers.Si se aude ca face contact la motoras dar nu il coboara si am incercat sa-l desfac dar nu am reusit.Daca are cineva vreo idee.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicu mihai am avut eu aftermarket, doar la sofer, timp de peste 2 ani si nu am avut probleme, instalatia electrica am adaptat-o impreuna cu taica-miu pt a functiona cu butoanele originale. Iti recomand totusi una originala. Pe praful asta gasesti la pret bun pt toate 4 geamurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am si eu o intrebare. Oare se potriveste mecanismul de la geamurile electrice facute de BMW ? Adica macaraua + motorasul ... Am posibilitatea de a lua de pe 2 bmw-uri :(). :Driver: Am vazut ca sunt foarte silentioase si durabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se potrivesc (cel putin nu cele de pe bmw e36)

macaralele pt golf 3 sunt pe culise, iar cele de la bmw au un mecanism mult mai ciudat si mai complicat

macara golf3: http://img444.imageshack.us/img444/7535/geamel.jpg

macara bmw: http://img407.imageshack.us/img407/4708/macara.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,si eu caut eu zic sa incerci la dezmembrari.motorasele cred ca se potrivesc de la orice masina!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare

stie careva cu functioneaza butonu asta pt geamuri?

nu pot sa descarc poza! e prea mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema urgenta , am cumparat 2 macarale el si butoanele , motorasul nu are p el modul acela cu relee , masina are modul confort la trapa , si eu am gasit sa cumpar modul confort pentru geamuri , atunci cand geamul se ridica sus .. cand tin apasat , intervire releul de la acest modul ? se opreste sus automat ? sau intra un scurt daca tin eu apasat. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am avut o problema cu geamul stanga sofer(nu mai functiona) si am descoperit ca un fir era rupt in portiera.Am fost la un electrician si l-a lipit si mi-a zis ca ar trebui sa-mi schimb tot manunchiul de cabluri pe viitor.Stiti unde as putea gasi asa ceva? Si inca o chestie...geamul are momente cand nu functioneaza..si ca sa mearga iar,trebuie sa scot fata de la portiera si sa scot mufa de la macara si sa o pun iar...ciudat...oare nu face contact cum trebuie?

Modificat de Alex_iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat modul de ridicare a geamurilor electrice..ce nu pricep eu , pe schema scrie .... motor / swith .. ei bine . dar eu cum montez butonu de geam in tot kitul asta ? :P practic , ar fi din modul sa leg buton si dupa buton sa se duca la motor , in momentul cand nu am cuplat butonul , sa aiba contact direct modulul cu motoru , pentru a il ridica cand inchid eu masina ..

ma ajuta cineva mai priceput ca mine ?

http://img196.imageshack.us/img196/8663/hpim1619c.jpg

butonele au 6 contacti , din care 2 iluminare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caut un cablu pentru macara. unde se poate gasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de cand am cumparat masina nu imi merge pe partea soferului geamu electric doar cu manivela merge unde ar trebuii sa merg sa`mi verifice de ce nu merge macaraua sau etc la un electrician ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

HEllo am devenit si eu posesor de Golf III..faina masina...doar ca de la inceput a avut o hiba. Geamul din fata dreapta daca dau sa il inchid, apas butonul de ridicare se ridica si cand ajunge la mijloc coboara pana jos. Am stat intr-o noapte vreo 10 min sa il inchid ca sa nu las masina deschisa. Geamul face la fel indiferent daca il actionez de la sofer sau de la pasagerul din dreapta. Stiti unde poate fi problema? Eu ma gandesc ca trebuie sa fie la partea electrica undeva. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kingpin problema ta cred ca este modulul de inchidere al geamului. In caz ca sa umblat la el este posibil ca vechiul proprietar sa nu fi strans bine suruburile carcasei modulului si probabil a facut condens pe partile electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi spui unde este acel modul? ca m-as apuca sa il curat cu ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni?

Warning

Sunt interzise posturile gen "bump" ("nu mai stie nimeni nimic?", "Anybody?", "Hai baieti, ajutati-ma si pe mine") pe alte arii in afara de aria de vanzari/cumparari. Acestea vor fi sanctionate cu warning

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul este langa motorasul geamului. Defapt fac corp comun.

Trebuie sa dai jos macaraua ca sa umbli la el.

Am pus doua poze ca sa-ti dai seama cum arata.

post-1353-1258054256_thumb.jpg

post-1353-1258054278_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa demontezi macaraua,scoate borna minus de la baterie pt o resetare,apoi faci proba sa vezi daca mai face!Eu asa am rezolvat problema dupa ce am montat o macara noua!O alta cauza de nu se ridica geamul pana sus poate sa fie de la cablu,agata pe undeva!Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o mica problema ... la geamul de la sofer cand il ridic maxim sus, la gropi se aude un trancanit mic ... are un joc cred. Daca il las putin mai jos (cred ca 0,5-1 cm) apasand o data pe buton in jos ... nu se aude deloc. De la ce ar putea fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare.La voi este la fel(cei care au modul confort la geamuri)?!Adica se ridica geamurile singure daca sunt lasate in jos dupa aproximativ 3-5min dupa oprirea motorului!Treaba asta se intampla chiar daca inchid masina sau o las deschisa!

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se intamplat.Probabil ca ai vreo setare la alarma.Ai inchidere after market? alarma?

Mie de exemplu, cand inchid masina din telecomanda imi inchide si trapa( daca este ridicata sau glisata dar nu are suficient timp sa o inchida de tot).Si asta se intampla doar uneori, de obicei cand este cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am inchidere after market!Am observat cu usa deschisa tot se inchid.Se ridica usor in trepte.Am citit tot ce se poate citi despre aceasta anomalie sau asa este normal?!Este enervant,deschizi geamul sa fumezi o tigara , te pomenesti ca se ridica geamurile,pare aiurea!Daca contactul este pus nu se intampla nimic!O seara buna la toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am montat si eu geamuri electrice. numai ca ala de la sofer unele ori urca-coboara cate 5-10 cm. am tinut mufa care intra in macara sucita intr-o parte si merge f bn. problema asta o rezolv eu. mai am o problema cu gaurile ramase in fata de portiera de la macaralele manuale. cu ce as putea sa astup gaurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!