Jump to content

geamuri electrice


cristi_dam
 Share

Postare recomandată

m-am interesat eu ieri la un parc de dezmembrari din Craiova si pretul cerut de ei este de 1 milion/usa/macara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    7

  • b-66-six

    6

  • Hubacska

    6

  • v@sy

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut. Am dat si eu un telefon pana la Brasov, la dezmembrari (mai precis la Sacele). Au usa completa, toata smecheria costa 450 de lei/ usa. Daca facem un calcul cu 4 usi, 1800 + modulul, care iarasi costa o gramada de bani,eu zic ca e putin cam scump.

Sincer, eu acuma mi le montez motorase pt geam electric pe masina si pana acuma am cheltuit 100 pe 2 motorase (provenite de pe un renault 19), 30 pe elementele de tapiter si 10 (cel mai mult) pe relee si placa pe care am facut circuitul (la care nu stiu cum se zice). Hai sa zicem 200 am cheltuit pe cele doua usi din fata, eu zic ca nu e asa de mult si merge brici.

Ma gandesc sa pun si pe usile din spate :( , numai ca nu casesc nicaieri elemente de tapitarie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hubacska mersi mult ptr sfaturi.Cum vine putin de vreme calda ma pun sa o desfac. :( ai incurcat raspunsurile,dar oricum iti multumesc ptr amabilitate.

Daca vrei pot sa trec si eu pe la dezmebrari aici in oras sa vad daca au tapiterie usi spatedoar ca sunt cam departe.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, era prea de dimineata :icon_santa: important e ca a ajuns la destinatar :RO flag: (dar se poate sa fi altceva problema)

Ti-as multumi f mult daca te-ai uita dupa componentele respective

PS: astept sa scrii pe forum dupa ce ai rezolvat problema. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am dat si eu un telefon pana la Brasov, la dezmembrari (mai precis la Sacele). Au usa completa, toata smecheria costa 450 de lei/ usa. Daca facem un calcul cu 4 usi, 1800 + modulul, care iarasi costa o gramada de bani,eu zic ca e putin cam scump.

Sincer, eu acuma mi le montez motorase pt geam electric pe masina si pana acuma am cheltuit 100 pe 2 motorase (provenite de pe un renault 19), 30 pe elementele de tapiter si 10 (cel mai mult) pe relee si placa pe care am facut circuitul (la care nu stiu cum se zice). Hai sa zicem 200 am cheltuit pe cele doua usi din fata, eu zic ca nu e asa de mult si merge brici.

Ma gandesc sa pun si pe usile din spate :D , numai ca nu casesc nicaieri elemente de tapitarie :(

Eu am dat in dezmembrari 250ron pe instalatia de geamuri pt 2 usi (doar atitea usi am): macarale, cabluri, mufele care fac legatura cu interiorul, butoane.... (cam tot ce trebuie). La motorasele originale releele sunt incorporate in motoras.

Mai mult te complici cu elemente de pe alte masini.

ps. ce vrei sa spui cu elemente de tapiterie? fata de usa fara gaura pt manivela macaralelor mecanice? Eu am pus un dop acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca trebuie sa vin si eu in Bucuresti , mie mi-au cerut 200 de EUR pt instalatie completa de pe golf pt 2 usi si 120 EUR pentru macarale dinalea universale dar nu ai si instalatia pt ele.

P.S. b-66-six ai montat singur instalatia ? ai legat la sigurante ?

P.S2. sorry pt quote , am bagat la cap :(

Modificat de Khara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai toata instalatia e foarte simplu de montat. Paul_ral mi-a dat shemele. Fara ele bajbaiam prin blocul de relee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b-66-fix : nu, plasticul in care vine butonul pt reglarea geamului. in legatura cu motorasele, sincer, 30 de minute mia luat sa montez motorasul si nu e complicat de loc (nu trebuia sa schimb nimica). Insa am si eu o intrebare. Ai zis ca ti-ai luat motorase originale, daca au releurile incorporate, asta inseamna ca e incorporat modulul, nu??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa arata toata smecheria. restul sunt cabluri, mufe, butoane. Pe langa ce e in poza nu mai e nici un releu.

post-982-1234522369_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nomod: Se numeste macara universala si nu ti-o recomand, fiindca se strica destul de repede. (stiu de la vecinul meu)

adibanny2005: geamul se intepeneste, zic eu, fiindca nu e in pozitie optima. Trebuie sa il mut ori in fata ori in spate. Eu mi-am luat jos chestia despre ce vorbest si se lipeste inapoi la loc daca mai s-o ajuti se poate gasi lipici, care se lipeste pe ambele parti, cu aia o mai poti ajuta.(Nu se poate lipi pe toata usa fiindca are gaura inauntru) Daca se lasa pe o parte se poate ca a sarit din loc, sper sa nu fie ceva mai grav.

Desfa si uitate (astept rasounsul tau)

Baieti a-s vrea sa va intreb daca ma puteti ajuta, unde pot sa gasesc element de tapitarie pt geam electric spate???

ms mult de sfat...cum am mai spus era prea ieftin.....oricum mersi incaodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat in dezmembrari 250ron pe instalatia de geamuri pt 2 usi

Ai dat foarte putin. Pe forum se vinde cu 200E.

nu, plasticul in care vine butonul pt reglarea geamului.

Ai capacul de la maner dintr-o bucata sau din doua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare putin (norocul colegului :) ). E dintr-o singura bucata Taz21 si e greu de gasit, la brasov la dezmembrari nici nu stiau ca exista macara electrica pe usile din spate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat foarte putin. Pe forum se vinde cu 200E.

client fidel la omul de la dezmembrari. ii mai trimit si clienti noi cateodata. asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hubacska- asa ceva caut si eu pt. fata. Aveam din doua bucati si de aceia te-am intrebat. Dintr-o bucata nu gasesc nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum stiu eu nu este nici o diferenta. Eu de exemlu in fata pe partea stanga am dintr-o bucata, iar pe partea dreapta din doua. Banuiesc ca asa e si in spate (adica, pot sa pun si plasticul care vine intr-o singura bucata si cea caree vine in doua). Ce parere aveti??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti,

Va scriu aici pentru ca am tot citit pe forum si nu am gasit nimic pentru problema mea.

Azi cand sa deschid geamul din dreapta (electric) a inceput sa se deschida doar putin, apoi la alta apasate tot cativa c, si la alta apasare tot asa... iar la ridicare la fel... se inchide si se deschide in etape... pana acum mergea de sus pana jos si invers la o singura apasare.

Nu stiu ce poate sa aiba, pana acum nu am mai patit asta. Poate stie cineva care e problema.

Multumesc.

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ! De cateva zile am o problema cu geamul dreapta fata.Functioneaza normal dar se aude un zgomot cand ajunge sus ca si cum ar zgaria,ciobi sticla...am si observat o dunga pe exterior...De la ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am un Golf 3 in 4 portiere din '96 cu toate geamurile electrice.Din pacate ala din stanga sofer s-a dus...Stie cineve unde pot gasi macara+motoras ?Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Byz

Posibil sa fi intrat o pietricica mica sub cheder, dunga se sterge sau e zgariat geamul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce l-am sters am observat ca e zgariat foarte putin.Am desfacut fata la portiera si nu am vazut nimic ciudat,m-am uitat si pe cheder de vreo pietricica...In fine,am sa incerc sa`l folosesc mai putin pt ca nu cred ca e chiar asa grav :) .Mersi oricum pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca merge si nu sunt probleme mari, lasa-l asa.

@ Alex_iasi incearca la dezmembrari sau cauta pe forum la sectiunea anunturi.Poti sa cumperi si nou, dar este cam mare pretu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema la macaraua electrica de pe spate, s-a rupt o bucatica de plastic din piesa din imagine, stie cineva unde pot gasi aceasta piesa? este vorba de piesa pe care sta geamul si de care este prins cablul.

post-29516-1248533073_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu cablul este prins de o chestie din plasti si apoi de piesa din imagine.aia ti s-a rupt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna.As avea si eu o intrebare.Zilele trecute mi-i s-a defectat geamul din dreapta asa in vreo 30 de minute.A mers,peste cateva minute nu a mai mers.Si se aude ca face contact la motoras dar nu il coboara si am incercat sa-l desfac dar nu am reusit.Daca are cineva vreo idee.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!