Jump to content

Audi A3 Sportback 1.4 tfsi


cogdao

Postare recomandată

Da, A3, din nou...
Dupa ce am dat vechiul A3, am cautat mult si bine si am luat acelasi model, dar aproape 5 ani mai tanara. Sotiei i-a placut vechea masina, asa ca nu am facut experimente. A doua varianta era Vw Golf, neaparat cu acest motor. 
Deci, este vorba despre un A3 Sportback, 1.4 tfsi, 125 cp, euro 5, 197.000 km. Adusa din Germania de catre un brasovean, incepator in ale samsarelii. Are incalzire in scaune, start-stop, tempomat, oglinda heliomata. Nu are xenon, dar nu era un must oricum.
Primul retrofit va fi volanul multifunctional, n-am mai rezistat si l-am urcat pe masina, urmeaza sa ajunga si spira curand.
Culoarea este una deosebita pentru ochiul meu, Grey Meteor Mettalic ii zice. I-am facut revizie, schimbat ulei si filtru ulei, filtru polen cu carbon, aer, benzina. Bujiile au fost schimbate, apar in cartea service la penultima revizie. 
Agata un pic in prima treapta, asa ca i-am facut si un schimb de ulei la cutie, s-a ameliorat dar nu definitiv, posibil sa vrea alt ambreiaj.
I-am luat si un set de anvelope iarna Debica Frigo 2, la cat foloseste sotia masina si la ce review-uri au, ar trebui sa fie ce trebuie.
Bateria dadea semne de boala, era cea originala a masinii. Avea 10 ani, asa ca am inlocuit-o cu una identica, origonala Audi, cu AGM si start stop.
I-am pus si senzori de parcare spate AM, si-au facut treaba cu brio pe fosta.
Amortizoarele haion erau terminate, asa ca am luat un set de Stabilus si le-am inlocuit.
Ieri am fost la RAR, am facut identificare si CIV, pe 19 am programare la Drpciv.

 

20191211_173516.jpg

20191211_112751.jpg

20191211_112738.jpg

20191211_173231.jpg

Link către comentariu

Sa o stapaniti sanatosi si pe asta :) presupun ca e ~ 2012? Din cate stiu 1.4 tfsi pana in 2010 inclusiv sunt euro 4.

Link către comentariu
2 hours ago, bgd_b92 said:

Sa o stapaniti sanatosi si pe asta :) presupun ca e ~ 2012? Din cate stiu 1.4 tfsi pana in 2010 inclusiv sunt euro 4.

Merci mult!

De la mijlocul lui 2009 incoace sunt euro 5.

 

@Cristi: Merci, man! La asta voi pune mai mult accentul pe partea mecanica, decat estetica, are un motoras mai sensibil. O distributie, un ambreiaj, din-astea.

Link către comentariu

:biggrin: alt nebun ca mine, ce urmeaza? sa mergem pe linia de asamblare si sa ne facem retrofiturile singuri? ? 

Sa o folositi sanatosi, si spor la modificari.

Link către comentariu

Te mananca :D

draguta masinuta - iar motorizarea este considerabil mai fasneata decat fostul 1.6, insa si mai complicata, cu "chestii" sensibile.

prin interior ar mai fi unele aspecte de upgradat, dar sunt sigur ca le vezi si tu, mai multe cred decat vedem noi ;)

Distractie placuta!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!