Jump to content

De unde este si ce rol are piesa ?


puricele
 Share

Postare recomandată

Ai avut dreptate. M-am uitat atent si intradevar carcasa filtrului are un stut mic care intra in acel furtunas. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    13

  • RazvanBlade

    11

  • Al Bundy

    7

  • C_r_i_s_t_i

    6

Buna ziua, va deranjez si eu cu o intrebare.Exista o valva deasupra motorului in stanga busonului de ulei,am citit pe net ca s-ar numi PCV valva,si imi scapa ulei pe acolo.Ce efecte poate avea aceasta scurgere de ulei asupra motorului si cat de grav este?motorul este ALH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valva PCV este un dispozitiv de control care trimite gazele arse partial, care provin de la carterul motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asi vrea so montez o mgazie cd kennwood in golf 4 combi,aveti vreo idee unde se poate masca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , in legatura cu doua piese care nu stiu de unde sunt , la masina din semnatura , una este un arc gasit sub scaunul de la sofer , precizez ca scaunul functioneaza pe toate pozitiile , iar a doua piesa una din plastic care mi-a cazut cand am montat un casetofon era in interiorul bordului cazuta. Multumesc anticipat !!!

post-73171-0-66884500-1312724531_thumb.j

post-73171-0-87597100-1312724543_thumb.j

post-73171-0-61145700-1312724554_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta si pe mine cineva sa imi spuna ce reprezinta acea piesa marcata cu o sageata ?

ideea e ca tzacane destul de tare... si vreau sa stiu daca am de ce sa imi fac griji ...

multumesc

Salutare...daca va uitati sus la poza langa vasul de exapnsiune si acel vas de carbon sau ce e este ceva cu verde deasupra...acela ce e ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este busonul rezervorului de la lichidul servo. Mai deschide-ti si manualul masinii, se specifica multe lucruri acolo.

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , in legatura cu doua piese care nu stiu de unde sunt , la masina din semnatura , una este un arc gasit sub scaunul de la sofer , precizez ca scaunul functioneaza pe toate pozitiile , iar a doua piesa una din plastic care mi-a cazut cand am montat un casetofon era in interiorul bordului cazuta. Multumesc anticipat !!!

Arcurile alea sunt o adevarata legenda. :)) Uite aici topicul dedicat. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult , problema rezolvata cu arcul, mai ramane piesa din plastic.....creca nu are si asta topic dedicat :))

Modificat de adellyn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pare a fi ceva de la vw, sau ma rog eu nu am vazut asa ceva pe golf4, si am desfacut-o pana acum peste tot :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

PLasticul nu are nici un cod pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu are niciun cod atunci nu e folositoare, e ceva in plus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , ce sunt si ce rol au acestea 3 chestii :lol: din imagine care sunt incercuite cu rosu . :) Mersi . E motor ALH , Golf 4 .

post-85659-0-99801600-1313437344_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bujii incalzire antigel

Ai idee cum le pot verifica daca sunt arse ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un multimetru le verifici rezistenta, trebuie sa fie aprox. 1 ohm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau cu un fir de la baterie - PLUS - lovesti capul la bujie - fisa - daca face flama, e buna bujia. Daca nu, e moarta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin si eu cu o problema...

masina o am de aprox 1 sapt, dar nu am avut timp deloc sa ma ocup de ea.

azi am vrut sa schimb filtrul de aer si de polen. cu ocazia asta am luat si capacul de la motor.

cand m-am uitat...surpriza !

am gasit un furtun rupt iar mai jos e crapat.

atasez si poza.

ce este acel furtun si la ce foloseste ?

si daca imi puteti da un cod pt piesa ca sa o comand.

multumesc !

post-27344-0-74706600-1313519259_thumb.j

post-27344-0-22127900-1313519339_thumb.j

Modificat de RazvanBlade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cod motor aum sau auq?06A103221AH transformat din 06A103221BH.Vezi ca ai codul pe el se vede din poza ta.E furtunul de degazare si te costa destul de mult pe original in jur de 30-35 euro.Schimbal cat de repede e cu putinta. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cod motor aum.

am gasit pe el 006A 103 221 AB...

montajul m-as descurca sa il fac singur sau ar fi bine sa ma duc la reprezentanta...

Modificat de RazvanBlade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU E CORECT CODUL GASIT DE TINE; posibil e o eroare de citire;06A103221AH asta e codul..vezi bine la ultima initiala in loc de B e H.Repet codul vechi este 06A103221AH care din 2005 a fost inlocuit de 06A103221BH.Se monteaza usor nu e greu,mai nasol e cu colierele speciale care se schimba mai greu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GATA am gasit imi cer scuze,adevarat codul postat de tine e bun terminatia cu AB,dar programele nu-l mai recunosc pt ca a fost retras de la comercializare in 2002 si a fost inlocuit cu AH,care la randul lui a fost inlocuit cu BH din 2005 :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult gabi. :icon_thumright:

sun maine la reprezentanta aici sa vad la ce pret il gasesc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat piesa pe original. 40 euro, pe maine o am. mam uitat mai bine si cred ca trebuie sa schimb si furtunul de sub el. imi puteti da un cod pt piesa si un pret asemanator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vrut sa iti spun ca si celalalt racord e ciugulit dar nush de ce am omis.06A103213AF (pozitia 9A in jur de 35 euro).06A103221AF ( pozitia 10 transformat in BK in jur de 15 euro).Trage un ochi la schema si vezi care iti trebuie.

post-64586-0-60472500-1313591004_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!