Jump to content

De unde este si ce rol are piesa ?


puricele
 Share

Postare recomandată

Sa rezolvat. Problema a fost actuatorul am intarit lipiturile. Sunt din RM si nu stiam cum se numeste corect mecanismul acesta. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    13

  • RazvanBlade

    11

  • Al Bundy

    7

  • C_r_i_s_t_i

    6

cine imi spune si mie ce este piesa incercuita si ce face ?

post-37433-1286049663_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai primit raspunsuri pe celalat topic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai primit raspunsuri pe celalat topic?

da ca e un termoplonjon ... vreau sa stiu mai exact cum ii zice, eventual si daca are cineva un part number si topicul respectiv a fost inchis si eu am fost indrumat aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poza de mai sus, piesa 18 e valva EGR am inteles.

Din ea iese un furtunas. Acel furtunas intra la loc undeva sau are un capat liber? Pentru ca la mine iese vin EGR si capatul celalalt e liber, nu merge nicaieri si ma gandeam ca poate o fi iesit de undeva.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da acel furtunas merge in altceva (cel putin la mine) dar nu stiu sa iti zic cum ii zice.. daca te uiti in poza iti cam dai seama pe unde ar trebuii sa ajunga dar cel mai simplu e sa te uiti la alt golf si vezi exact unde trebuie sa il bagi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la poza din postul 52, peisa incercuita am inteles ca este un dispozitiv de preincalzire a antigelului.

la motorul meu ajm nu apare asa ceva. si banuiesc ca la nici un motor PD.

de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut la un motor sdi, si anume la AQM ca acolo intra 3 fise ca niste buji incandescente, dar la motorul meu nu aapare asa ceva, sau oare nu imi dau eu seama unde ar fi?

intradevar, acel motor mi se pare ca se incalzeste mai repede decat al meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva ce este aceasta?...si are ca un fel de dop care era scos,dupa mintea mea eu l-am bagat inapoi ca sa stea inchis,am procedat bine?

Va multumesc anticipat!

post-23473-1287436585_thumb.jpg

post-23473-1287436619_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta si pe mine cineva sa imi spuna ce reprezinta acea piesa marcata cu o sageata ?

ideea e ca tzacane destul de tare... si vreau sa stiu daca am de ce sa imi fac griji ...

multumesc

post-30270-1287438253_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de canistra carbon.

E normal să țăcăne, nu ai de ce să-ți faci griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de canistra carbon.

E normal să țăcăne, nu ai de ce să-ți faci griji.

aha...

mersi mult WNS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

este vorba despre cutiuta neagra dintre rezervorul de lichid parbriz si cel de antigel . As dori sa stiu daca e normal sa se auda un ticait foarte puternic din ea ??? ( se aude si din masina) . Este vreo problema sau e normal ???

Atasat aveti foto cu obiectul (

Modificat de WNS
Te rog folosește funcția de căutare a forumului înainte de a deschide un topic nou.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

canistra de carbon se numeste.Pe scurt,face din masina ta una eco-friendly(una cu natura :) ).Prea o parte din gazele nearse,le recircula...sper sa nu ma insel.Sa nu te sperie tacanitul.Asa fac toate.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preia vaporii de benzina si-i transforma in benzina, nu gazele nearse. Si da, e normal sa tacane. Sa te sperii cand nu tacane ;)

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k, am inteles....sincer m-am speriat un pic pt ca pana acu nu auzisem tacanitul respectiv iar acu se aude si din interior ...dar poate nu eram io atent.. va multumesc de info !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

canistra de carbon se numeste.Pe scurt,face din masina ta una eco-friendly(una cu natura :) ).Prea o parte din gazele nearse,le recircula...sper sa nu ma insel.Sa nu te sperie tacanitul.Asa fac toate.Numai bine!

egr este cu gazele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRUE!le'am incurcat!Eh,oricum,traiasca tacanitul nostru cel de toate zilele :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ce rol are canistra de carbon? si daca stie cineva cam cat coste sa o schimbi ? si daca nu mai merge ce martor se aprinde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martor nu cred ca se aprinde,cand nu merge,nu mai tacane.Stiam ceva in jurul sumei de 300ron.Ea colecteaza vaporii de benzina si ii condenseaza, reintoducand carburantul in circuit,din cate stiu."Daca are probleme electrice, va da eroare legata de electrovalva N80. Daca are alte probleme, va da erori legate de amestec...deci, fara referire directa. "citat de la nenea XXNELU ;)

Numai bine!

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Recent am descoperit langa motor o conducta al carei rol nu il cunosc, marcata in poza de mai jos prin cele 2 sageti de culoare alba, respectiv rosie.

Capatul indicat de sageata de culoare alba este cazut, liber, si nu pare ca ar avea unde sa intre prin jur. Conducta este uscata, nu exista scurgeri iar motorul/masina are un comportament normal. Aveti vreo idee?

post-22763-0-03977700-1303053067_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Nu prea se intelege in poza...dar cred ca e furtunasul ce trebuie sa intre in cutie filtrului de aer de unde trage pompa de vacuum aer "curat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, imi cer scuze pentru poza. E mai veche si am surprins din intamplare zona respectiva.

Mi-a mai spus un coleg care are un AVF ca asta s-ar putea sa fie, cel putin la el exista o astfel de conducta. O sa incerc sa ma uit maine si dinspre parbriz sa vad daca ajunge la filtrul de aer. E foarte posibil sa ai dreptate pentru ca s-a scos carcasa filtrului in urma cu ceva timp. Va tin la curent, mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!