Jump to content

De unde este si ce rol are piesa ?


puricele
 Share

Postare recomandată

buna seara!

am gasit urmatoarea tija sub presul din dreapta spate.

nu am idee cum a ajuns acolo, si nici nu am avut

pasageri obraznici care sa imi rupa masina.

postez cateva poze, poate ma ajuta cineva sa elucidez misterul.

tija este rigida,este din aluminiu si are si o garnitura.

noroc ca am vazut sigla de volkswagen ca altfel o aruncam la naiba..

multumesc!

post-15932-1197914101_thumb.jpg

post-15932-1197914106_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    13

  • RazvanBlade

    11

  • Al Bundy

    7

  • C_r_i_s_t_i

    6

Eu sunt de parere ca e o aparatoare de la sina de sub scaunul din fata(sau ornament).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa codul care l-ai dat, piesa este cam ce imi da mie in poza atasata. Vezi daca ai lipsa aia pe masina, daca da, pune-o acolo.

Bafta!

post-11233-1197926177_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este chederul (ornamentul) care acopera pavilionul, din interiorul masinii si vine de la stalpul mijlociu (unde vine fixata centura) pe rama interioara (marginea decuparii de la usa) pana in spate langa bancheta.Vezi ca acest cheder (ornament) se poate lipi la loc.

Zic in spate pentru ca acolo ai gasit piesa.

Aceste chedere (ornamente) sunt la fiecare usa inspre interiorul masinii in partea superioara.

Verifica cum sunt la celeate usi si cred ca o sa vezi diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de ornamentul de pe pavilion care intra in interiorul masinii pe rama, este vorba de ornamentul de pavilion care vine deasupra aripii de spate si intra acolo prin apasare, in sant. Faci o confuzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat piesa la loc pana la urma. multumesc celor care m-au ajutat. atasez o poza pentru a "elucida" misterul :vinemosul:.

calitatea pozei este slaba, este facuta cu telefonul, noaptea. cred ca atunci cand am fost la spalatorie, toantele alea (ca altfel nu le pot spune) l-au scos, ori a fost agatat cu carpa, ori cand au dat cu jet de apa. era curbat pentru ca era indoit.

multumesc!

post-15932-1198049977_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am ramas si eu cu o piesa in plus si as vrea sa stiu unde ii locul. Mentionez ca mi-am montat boxe pe spate (ca nu aveam) si dupa motaj baietii care au montat, au spus ca capacelul asta nu stiu de unde e. Sa ma uit eu daca stiu de unde se poate sa fi cazu. Piesa e un capacel negru care acopera ceva surub.

image069tp3.th.jpg

image070bt3.th.jpg

Scuzatii calitatea, dar celuarul asta nu stie sa faca poze mai bune de aproape. ;) Daca stiti de unde e.... astept raspus. Multumesc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai V

Este scris vre-un cod pe capacel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu scrie nici un cod. Ce pot sa iti spun doar, e ca pare sa acopere un surub de 13. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur ... dar poti verifica.

042yd5.th.jpg 0421xr7.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz nu e de la stergatoare, ala are mai multe caneluri si are o buza care intra in stergator. Acel plastic acopera piulita (surubul) de la reglajul banchetei. La variant.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cautat de 2 ori acel reglaj si eu nu il gasesc. A doua oara am cautat dimineata pe lumina si tot nu am gasit un loc unde ar putea intra acel plastic la bancheta din spate. Nu am cautat unde trebuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai geamuri manuale pe spate sa nu fie de la maneta de deschidere a geamului. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e mult mai mare, de la deschiderea de geamuri, vezi sa nu fie de la balamalele de la usa, acolo e o piulita de 13 daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cauta la bancheta ci in locul unde se sprijina bancheta de caroseria masinii, inspre portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
acolo e o piulita de 13 daca nu ma insel.

Adica de 8 . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa vezi daca nu este de la centura de siguranta (partea de jos). Daca afli totusi spunene sa stim si noi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat toate locurile despre care ati vorbit voi si ... nimic. Am rabatat toata bancheta si nu este nici un capac lipsa si nici macar un loc de unde ar putea lipsi asta ce il am eu in plus. M-am uitat si pe toate partile usilor (fata, spate) si din nou nimic. Acuma stiu ca masina o sa functioneze si fara capacelul asta, si stiu ca nu e o situatie importanta, dar sunt curios de unde ar putea lipsi. Ma intreb nu ar putea sa fi picat de undeva de sub scaun? Ca acolo nu vad decat daca as face rost de o oglinda. Sau nu ar fi putut sa pice de undeva din interiorul usii? Zilele astea am sa dau jos plasticul de pe stalbul B, sa vad daca nu cumva a cazut de acolo de undeva. Desi nu vad rostul sa protejezi un surub cu care nu vii in contact. Precizez ca interiorul masinii este gri deschis cu patratele gri mai inchis, deci nu poate fi un capac foarte la vedere, ca ar fi in contrast cu restul interiorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am gasit-o in torpedoul masini, in germania,linga un tampon de la capota, dar asta nu stiu de unde e. Poate ma ajutati voi.Edin cauciuc si pare sa fii fost lipita undeva, nu prezinta semne de uzura.

post-11792-1205094846_thumb.jpg

Modificat de misu tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e cumva un suport pentru maruntis? Se pune in golul de langa frana de mana. Eu nu am, dar am vazut intrun alt Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit-o in torpedoul masini, in germania,linga un tampon de la capota, dar asta nu stiu de unde e. Poate ma ajutati voi.Edin cauciuc si pare sa fii fost lipita undeva, nu prezinta semne de uzura.

nu are pe spate trecut vreun cod?? suport pentru maruntis nu prea pare e cam mare spatiul pentru o moneda !!

:offtopic:poate modena statului Burundi incape acolo :icon_cool:

oricum uita-te putin pe spatele acelei piese,dupa vreun cod!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e un tampon ceva pt capota , ia vezi nu se imbuca pe undeva pe la capota ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca sa nu mai deschid alt topic, postez aici, fiind cel mai apropiat de problema mea. Sper sa nu fiu taxat din nou de moderatori.

Deci problema mea este urmatoarea: facand curatenie in masina (la sange, ca de obicei), am dat peste un fir sub scaunul pasagerului. El iese din consola schimbatorului de viteze, pe partea dreapta si continua pe sub scaun. Toate bune si frumoase, doar ca nu intra nicaieri... se termina pur si simplu, cu un fel de mufa. Mi-e sa nu fie ceva de airbag-uri, ca vorba aia, safety first. Atasez poza, in speranta ca poate stie cineva ceva. Scuze de calitate, dar telefonul nu are autofocus. Multumesc frumos :)

post-23572-1209997609_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu e de la airbaguri. E de la carkit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!