Jump to content

Octavia 4 - discutii generale


cristiansen077
 Share

Postare recomandată

Comfirm… merge ce a zis Geoh

 

ps: ergonomie 0, apesi pe cele 3 puncte, apoi pe culori (stupid) apoi e un buton care seamana cu o stropitoare. Eu zic ca mai mergea ascunsa si mai bine functia de curatare a camerei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.07.2021 at 10:36, BeciAcustic a scris:

@Draganel91, problemele s-au rezolvat la soft, octavia 4 vine din start cu "ce trebuie". Ca motor este foarte ok pentru octavia, consum bun si la nevoie trage cum trebuie(posesor de 1.5TSI de 2 ani).

Părerea ta asta.... 

La mine masina livrată în decembrie  Android wireless  ciuciu, probleme cu diverși senzori destule,   rezolvate în timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idem … decembrie pauza android wireless. 
@bogdan2 le-ai zis de faza cu androidul wireless in reprezentanta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan2 si @dionescux nu sunteti atenti la context. Ma refeream strict la softul motorului 1.5 TSI de care se vorbea mai sus. Doar acelea s-au rezolvat fata de generatia anterioara(O3FL), restul....mai dureaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 13 ore, dionescux a scris:

Idem … decembrie pauza android wireless. 
@bogdan2 le-ai zis de faza cu androidul wireless in reprezentanta? 

Da... cică urmează să apară un soft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Huawei Mate 20 Pro, android 10, nu este compatibil cu AA Wireless, ci doar pe cablu.

Samsung S20, iphone 7, iphone 11 - compatibil cu AA wireless.

cand mai prind diverse modele de telefoane prin masina, mai incerc.

Ca sa avem o lista cu modelele acceptate wireless...

Octavia 4, Columbus, Skoda Connect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de versiunea hardware a sistemului de infotainment.

la mine, pe masina livrata in decembrie, S20 nu merge. Nici S21

 

Ps: iphone - nu are AA

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu hardware este problema sunt la fel, ci software ul pe care nu înțeleg de ce nu l copiază și la noi 

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca pe pe primele serii de unitati de infotainment, exista niste limitari. Ulterior au aparut alte revizii hardware, care suporta o gama mai larga de variante software. 
 

In fine, vedem cand ajungem la revizie…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/6/2021 at 3:53 PM, dionescux said:

depinde de versiunea hardware a sistemului de infotainment.

la mine, pe masina livrata in decembrie, S20 nu merge. Nici S21

 

Ps: iphone - nu are AA

 

 

OK, iOS are CarPlay. :) Ideea de wireless voiam sa o subliniez...

La mine, am hardware ***E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carplay  a funcționat de la bun început și în varianta wireless 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, 

 

Stupid question: aveți idee de unde pot achiziționa sistem bare + prinderi pentru Octavia IV hatchback - producție 2021? Am întrebat la reprezentanta Thule și mi au zis ca încă nu au ajuns în RO (cică s ar fi apucat prea târziu de producție și pana livrează în RO mai durează). Idea este ca o sa plec în concediu și am nevoie de bare pentru a pune cutia pe mașină... Am cautat de închiriat / cumpărat prin București - fără succes pana acum. 

 

Mulțumesc pentru opiniile voastre. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem în firmă o O4 Ambition luată recent cu data de producție în aprilie cu Radio Swing 8" (fără navigație) și opțiunea Smartlink wireless (garantat pe hârtie doar pentru CarPlay) și merge conexiunea wireless cu Android Auto. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/28/2021 at 11:09 PM, Fanel_I said:

Salutare, 

 

Stupid question: aveți idee de unde pot achiziționa sistem bare + prinderi pentru Octavia IV hatchback - producție 2021? Am întrebat la reprezentanta Thule și mi au zis ca încă nu au ajuns în RO (cică s ar fi apucat prea târziu de producție și pana livrează în RO mai durează). Idea este ca o sa plec în concediu și am nevoie de bare pentru a pune cutia pe mașină... Am cautat de închiriat / cumpărat prin București - fără succes pana acum. 

 

Mulțumesc pentru opiniile voastre. 

 

Daca iti este super urgent, la reprezentante gasesti sigur bara de prindere pentru cutie, dar nu stiu ce marca comercializeaza ei sincer... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, tbege said:

Daca iti este super urgent, la reprezentante gasesti sigur bara de prindere pentru cutie, dar nu stiu ce marca comercializeaza ei sincer... 

Salut, 

 

Am rezolvat o ieri. Am achiziționat sistem Thule bare + prinderile aferente de la o firma din Constanța. 

Tocmai ce le am primit prin curier. 

 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, ce seminifica acest martor? L-am cautat in carte, dar nu-l gasesc. 

A6DDFE81-6D24-4263-83F9-A0C3E0C9AE1E.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manualul utilizatorului spune asa: (am gasit doar in engleza pe net)

-  Front Assist is started. The function may be restricted or unavailable in the following cases:

▶ About 30 seconds after starting ( lights up in the instrument cluster - se aprinde simbolul de care spui tu) 

Practic se aprinde inainte se fie functional front assist-ul, probabil pana isi face o autoverificare la sisteme, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este și în manualul în limba romana la capitolul Lămpile de control: se activează Front Assist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 7/2/2021 at 6:31 PM, dionescux said:

Comfirm… merge ce a zis Geoh

 

ps: ergonomie 0, apesi pe cele 3 puncte, apoi pe culori (stupid) apoi e un buton care seamana cu o stropitoare. Eu zic ca mai mergea ascunsa si mai bine functia de curatare a camerei

La mine, cum am ștergător pe geamul spate, dacă spăl geamul, îmi spală și camera dacă sunt în marșarier. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare mie, sau profilul Canton la sistemul audio e foarte anost? Din alea predefinite mi se pare ca simfonic :))suna cel bine


 

 

Stiti daca are Octavia asta noua/Columbus ceva built-in storage pe care sa poti copia muzica de ex.? Oricum, trebuie un stick sau SSD cu USB-C, dar nu reusesc sa gasesc informatii si masina momentan nu-mi recunoaste SSD-ul extern... Poate nu da portul suficienti amperi, desi daca incarca bine telefonul nu vad cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, 

De 2 zile persista eroarea. 
Prima data a aparut pana am oprit motoru, apoi nu a mai aparut, dar de data asta sta in bord de 2 zile. 
Farurile sunt basic led, nu Matrix. 

E97BEDDA-1187-494A-B0F6-61726C2E0594.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valisfi ala e autoleveling-ul. Daca imi amintesc bine, pe puntea spate ai niste senzori (potentiometre) care masoara cat de mult se inclina masina (in varianta mai scumpa ai si pe fata).

Daca ai luat vreo groapa mai serioasa e posibil sa ai unul sarit. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La basic LED inaltimea se reglaza manual din infotainment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta e faza, ca se regleaza manual.

O data cu eroarea asta, nu se mai pot regla farurile si stau permanent aprinse, pe perioada condusului, cred ca e setat ca si sistem de siguranta. Probabail, cel mai sigur, este o vizita la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Ce face butonul asta?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!