Jump to content

Touareg 7P - noua jucarie


Red

Postare recomandată

Salutare, 

Nu am mai scris de multa vreme pe aici, asta nu inseamna ca nu am fost prezent :)

Dupa ce am avut mai multe masinute vw printre care si 2 Touaregi...acum a venit randul celui de al 3 lea ! Drept dovada ca imi place foarte mult acest model atat dpdv estetic cat si functional si nu in ultimul rand pentru siguranta.

Un alt motiv pt . Upgrade a fost norma de poluare, mi-am dorit musai euro5

Am facut upgradeul de la 7L 2010, 2.5 manual cu suspensie normala la 7P 2012 3.0 automat si suspensie pneumatica.

Daca in trecut am fugit de cutia automata si suspensia pneumatica, acum mi le-am dorit oblogatoriu.

Asadar dupa ceva cautari am ajunsla.aces exemplar care il descriu aici

2012, 3.0 v6 245 cai, cutie automata Aisin cu 8 trepte, padele pe volan, suspensie pneumatica(obligatosriu), trapa panoramica ( a fost oblogatoriu), haion electric (obligatoriu), Bixenon adaptiv, RNS 850 premium, incalzire volan, coloana de volan eectrica, memorii scaune, tot felul de asistente :), piele, carlig, jante 20", pachet optic, pachet lumini interioare, senzori de parcare fata spate....cam astea ar fi in mare.

Ii lipseste webasto si parbrizul incalzit, dar webasto e mai esential, cred ca are preincalzitorul electric caci se face cald in masina aproape instant.

I a lipsit camera de reverse, care a fost primul retrofit facut!;)

- fata de 7L ...lipsa diferential blocabil, webasto

+ ergonomie, putere, design, confort, prestanta, suspensie

 

Masina am luat o de la privat, cu usoare avarii, am reparat o in regie proprie, are 154 000 km, i am facut toate reviziile, inclusiv cutie, i am mai luat si un set de jante pe 20" pt iarna :))

Singura problema care am depistat o curand, ca am.un semering la diferentialul spate ce trebuie schimbat, in rest imi place ff mult masina!

Si ceva poze

20191013_173622.jpg

20191013_173617.jpg20191013_173652.thumb.jpg.db5f2688c4a402305d74e41f96a1cfc7.jpg20191013_173705.thumb.jpg.41e153d4235097e2eb63d9de1ae6a072.jpg20191013_173721.thumb.jpg.d8561175f47765336f302b4c2a7374c1.jpg20191013_173735.thumb.jpg.a988b1fe4bff00f055de8f848e3ad76d.jpg

 

20191013_173622.jpg

Modificat de Red
Link către comentariu

Sa o stăpânești sănătos! O mașina foarte ok, am avut una mai bine de 4 ani, am fost foarte mulțumit. 

Link către comentariu

Multumesc, domnilor !

Postand aici sper sa mai gasesc unele informatii si sa pot venii si eu cu chestii noi, am sa postez si sa fac un mic tutorial cum se poate adauga o camera de reverse AM pe RNDS 850 fara interfata. 

Am resusit sa imi fac update de firmware si urmeaza si hartile, sunt in documentatie despre cum as putea afisa nivelul de incarcare al bateriei si daca pot activa TMPS folosind pompa de ABS si senzorii de pe punti 

Pe viitor ma gandesc la unele chestii in plus - lumina ambientala pe trimurile de la usi 

                                                                               - webasto ( trebuie sa ma mai documentez daca nu pot activa preincalzitorul electric pe RNS)

                                                                               - stopuri cu LED pe spate

                                                                               - bara fata de R... si cam asta ar fi.. pe moment :)

Link către comentariu

Sa o folosesti sanatos , frumoasa pe maro cu pachetul crom

Nu cred ca poti face ceva din RNS referitor la incalzirea electrica

Sa ne spui daca ai reusit sa faci ceva cu TMPS

Eu nu mi-am batut capul sa modific , desi am rotile cu senzori , nu e circuitul prezent pe masina , asa ca pauza - am pus niste zenzori FOBO pe bluetooth sa fie acolo pentru orice eventualitate

Era alterat uleiul in cutie sau arata rosu ok ?

Link către comentariu
53 minute în urmă, Red a scris:

lumina ambientala pe trimurile de la usi 

:biggrin:ledurile astea ne-au mancat viata, pe mine cam de prin 2008 de cand v-am intalnit, pe voi mai demult :))

Link către comentariu

@Aerofan :):) Aici e vorba de niste benzi lungi pe dunga de jos a trimurilor, sunt prezente pe 7L facelift ! 

@tavitara Multumesc , am studiat problema cu TMPS.. la AUDI, infrastructura electrica a Touaregului e destul de asemnatoare cu platforma B8 de la Audi, pana acum am resuit sa activez martorul  si unele chestii ce tin de TMPS in meniul verde din RNS, insa mi-au scapat niste pasi si nu am mai apucat sa incerc, o sa postez daca iese 

uleiul era rosu clar, dar asta din cauza ca acum 9000 de km proprietarul a facut revizia, eu am fost nevoit sa o refac caci am schimbat conductele de ulei de la cutie, scapa ulei pe la un oring si nu am stiut sigur daca e oringul sau am pori pe tevi.. asa ca le-am schimbat si am schimbat si uleiul. 

Link către comentariu

Asa ceva? :))
8194E96F-EBE3-46D9-99BF-9DE22F84AD3D.jpeg.4e63d7f22595569b3b69715045b41725.thumb.jpeg.0d88fc2d1afecd87bb19577dc401cc0c.jpeg

ia studiaza la mine pe topic ca azi am terminat de pus si pragurile cu led :))  si din cate stiu si la Touareg exista
https://vwforum.ro/topic/135602-golf-7-pacific-blue/?do=findComment&comment=3012075

Asta ca sa-ti dau de lucru si tie sa nu fiu eu singurul nebun ce-si ia masina in august si pana la sfarsitul lui octombrie mai mult a stat demontata decat condusa :))

Un mic ajutor :D

Link către comentariu
1 hour ago, Red said:

uleiul era rosu clar, dar asta din cauza ca acum 9000 de km proprietarul a facut revizia, eu am fost nevoit sa o refac caci am schimbat conductele de ulei de la cutie, scapa ulei pe la un oring si nu am stiut sigur daca e oringul sau am pori pe tevi.. asa ca le-am schimbat si am schimbat si uleiul. 

Adica acum 9000 de km fostul proprietar a schimbat uleiul la cutie ?

Nu are nicio treaba revizia cu uleiul din cutie , nu se face revizie la cutia de 7P

Link către comentariu

Da, proprietarul facuse schimbul la uleiul cutiei, la revizia cutiei m-am referit.

Daca te iei dupa producatorul masinii nu trebuie facuta revizia cutiei niciodata...daca in schimb asculti de producatorul cutiei, schimbi uleiul si filtrul dupa vreo 60k km...acum fiecare face ce si cum stie :)

Modificat de Red
Link către comentariu

Sunt interesat sa citesc si eu aceste recomandari de la Aisin ptr cutia 0C8 de pe 7P - le poti atasa ?

Multumesc

Link către comentariu
6 hours ago, Red said:

Daca te iei dupa producatorul masinii nu trebuie facuta revizia cutiei niciodata

Da, pt tara noastră... În tarile calde, se face. 

Link către comentariu

@Aerofaneu cele de pe usi le-as vrea. 

@tavitara  Nu am un document in mana in momentul de fata, am citit destul de mult in diferite parti, stiu ca sunt pe alocuri informatii contradictorii, eu am ales sa fac revizia sa fiu linistit, mai ales daca neamtul a facut-o si el... 

Ma macina faptul ca am facut update de firmware k0821 si in momentul cand folosesc telefonul pe BT, si RNS-ul e pe radio, nu imi schimba displayul pe BT, de asemenea daca actionez clima pe display nu trece pe modul clima, ramane pe Radio, 

Si la voi se manifesta la fel  ?

Modificat de Red
Link către comentariu

Da, asa e la Touareg. Clima doar dacă o accesezi din meniu. Nu am încercat niciodată sa ma joc pe la adaptări, sa o modific... Sa fac ca la Passat, etc... Sa afișeze peste radio, etc

Link către comentariu

Cred ca da, dar nu am studiat. Când am timp, ma voi documenta în acest sens

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

serios? noua jucarie si faci poze in parcare la Jumbo? :)) s-o stapanesti sanatos...pe jucarie :D

Link către comentariu

Iti urez si aici sa o stapaniti sanatosi!

De cand mi-ai aratat pozele parca a inceput sa imi faca si mie cu ochiul Touaregul...cine stie, poate schimb iar masina ?

Link către comentariu

E foarte ok ca mașina de familie. Sigura, confortabila, liniștită. Recomand cu suspensie pneumatica, diferența de la cer la pamant, din punct de vedere al ținutei de drum. 

Ce am acum are perne numai pe spate... Și se simte... 

Link către comentariu

Da este, imi place si mie mult ! Sotia nu se prea obisnuieste cu cutia automata, inainte a condus doar cutii manuale  ! 

De data asta am ales toate dotariile de care am fugit in trecut, motor mare, suspensie pneumatica, cutie automata, dar  nu regret nimic, imi place ff mult 

Link către comentariu

@cogdao , e exact ce trebuie ptr spate , pozitie inalta la volan , care protejeaza coloana

In rest , cutia automata e un deliciu ptr condus relaxat , eu in 2 zile am "uitat" cum se conduce cea manuala , nu m-as mai intoarce la varianta asta

Cu masinile anterioare faceam 7000 km pe an maxim , acum sub 14.000 km nu mai pot

E o placere sa o conduci si nu am perne  la ea , ma deranja la inceput cu rotile de 18 dar acum cu 17 este perfecta

Modificat de tavitara
Link către comentariu
  • 2 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!