Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Pai asta o sa fac, iau una buna, ar trebui să se potrivească de la un alt golf 4 presupun nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

DA, se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mulțumesc pentru răspunsuri

Modificat de gugurobert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am un golf 4 si de curand nu mai marge sa il incui. Cred ca sunt probleme la usa stanga fata. Becurile acelea din portiera care se aprind cand o deschizi nu au mers de cand am luat.o. Acum pe stanga s-a aprins si asa a ramas, chiar daca usa este inchisa. Din aceasta cauza toate luminile din interior au amas aprinse. Si iar tot din aceasta cauza nu mai merg geamurile dupa ce iau contactul. Cel mai rau este ca nu pot sa incui masina. Cam de la ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch broasca sofer, trebuie inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un golf 4, 2001  si am o probleme cu incuietoarea din partea dreapta ..  

  * cand inchid din partea stanga "blocatorul" se lasa normal in jos apoi imediat sare pana la jumatate lasand usa deblocata .. iar cand deschid iese doar putin, usa ramanand blocata

  * cand folosesc cheia la usa din dreapta, o pot bloca doar daca fac manevra de 2x , iar de putin timp se intampla cheia sa nu mai revina singura la pozitia initiala    .....  care ar fi problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tija revine doar jumatate de cursa  fara vreun zgomot de unlock, ai un arc rupt care tensioneaza clema exterioara de blocare.Daca revenirea tijei este insotita de zgomotul specific de unlock, asa cum a spus si MRC lipiturile duse pe placa.

Arcul la care fac referite este incercuit cu negru, pozitia 2

post-11532-0-36620400-1441086218_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare. Merge schimbat butucul de pe stanga cu cel de pe dreapta? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti te rog sa fii mai explicit te rog? Sunt modificari majore?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie piliti niste pinteni de pe butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Acum mi.am adus aminte...cel din dreapta nu cumva deschide si mecanic portiera?adica in cazul in care nu mai ai baterie sau nu mai merge centralizata de la el se deschide manual? Daca e asa mai bine il las acolo. Se confirma cele spuse de mine? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele deschid si mecanic broadtele cand nu mai ai curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Problema a inceput acum 2 zile cand din telecomanda nu puteam decat sa inchid. Astazi merge numai din butuc. Butoanele se apasa, ledul se aprinde. Telecomanda este cea originala, 2 butoane, nu briceag. Am incercat si chestia cu sincronizarea dar fara rezultat. Sa fie modulul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O interbare referitoare la inchiderea din telecomanda la un golf 4 , an 2004, cod bca .

Ambele telecomenzi nu actioneaza inchiderea centralizata de la o distanta mai mare de 5 m fata de masina .

Mentionez ca am schimbat bateriile de ambele telecomenzi , iar comportamentul este identic. Cheile sunt de tip briceag .La celelalt golf pe care i-l detin ( diesel variant ), merge actionata inchderea si de la 25 m.

Ceva unde poate fi verificat ?

Cu stima .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O solutie este sa prelungesti firul (antena) care iese din modulul comfort cu un cablu coaxial. Daca nu merge nici asa, telecomenzile sunt de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Invata una din cheile de la cealalta masina pe asta cu probleme. daca merge de la ditanta mare, atunci celelalte chei sunt vinovate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inclin sa cred ca nu cheile sunt de vina , si spun asta ptr ca una dintre chei ( cea de rezerva) este noua , nu a fost folosita decat ptr proba .

Are atasata de ea cheia de plastic ptr matrita, codul de cifre pe acea bucata de plastic , toate pastrate in punga alaturi de documentatia masinii..

Am uitat sa mentionez ca defectul de care aminteam mai sus nu s-a produs in timp ce masina era in proprietatea mea , asa am achizitionat-o .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are importanta - daca sunt compatibile, sincronizeaza cheia care bate de la 25m pe masina asta.... daca merge, este de la telecomenzi - cele mai multe cazuri. Daca nu - tot de aproape merge, atunci modulul confort este de vina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-mi poti explica cum se face sincronizarea ?

 

florinel, de ce nu folositi functia Search.... am scris de foarte multe ori, cum se face......

 

 

cu VCDS-ul

 

pe 46 - convenienta - 10-Adaptari - canal 01- test - do it - save - ti apasat 2 sec pe butonul descuiat - masina va confirma prin beep sau semnalizare... sau nu va confirma.

 

opresti  contactul si verifici daca lucreaza.

 

 

Procedura manuala

1. Se pune contactul cu cheia buna

2. Se inchid toate usile

3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de cateva secunde - masina va confirma prin beep sau semnalizare.

4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de cateva sec.

Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )

5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda.

Cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

i-mi poti explica cum se face sincronizarea ?

 

florinel, de ce nu folositi functia Search.... am scris de foarte multe ori, cum se face......

 

 

cu VCDS-ul

 

 

pe 46 - convenienta - 10-Adaptari - canal 01- test - do it - save - ti apasat 2 sec pe butonul descuiat - masina va confirma prin beep sau semnalizare... sau nu va confirma.

 

 

opresti  contactul si verifici daca lucreaza.

 

 

Procedura manuala

1. Se pune contactul cu cheia buna

2. Se inchid toate usile

3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de cateva secunde - masina va confirma prin beep sau semnalizare.

4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de cateva sec.

Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )

5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda.

Cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

 

Pai eu cred ca am fost destul de explicit , ambele chei fac la fel , am explicat ca am chiar o cheie noua care nu a fost folosita si face la fel .

Am spus doar ca la masina variant se deschide si de la 25 m, iar la cea pe benzina de max 5 m. Am facut o comparatie intre masini am spus destul de clar nu intre chei .

Poate am inteles eu gresit , sau am fost inteles gresit .

Cu stiama !

Cum sa introduc o cheie de la alta masina in yala si o sucesc ? Nu se potrivesc cheile de la o masina la alta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti face adaptarea manuala cu ceile in usa, respecta procedura din linkul postat de mine mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!