Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Salutare. Am un golf 4 si am inchidere centralizata din fabrica dar pe cheie fara telecomanda. Intr-o zii mi sa blocat cheia in usa cand am incercat sa deschid masina pe partea soferului si am fortat-o ca sa o pot scoate iar acuma nu se mai invarte cheia in yala. Acuma o deschid/inchid din partea dreapta ( pasagerului ), functioneaza ok, se inchid toate usile. Am fost la cineva sa imi monteze un modul cu telecomanda, iar dupa ce sa apucat de lucru si a legat modulul a zis ca nu functioneaza corect inchiderea, adica pe partea soferului nu se inchide cu modulul acela. Ce legatura are, daca din cheie se inchid/deschid corect toate usile. O fii ala un slab meserias sau ?

Modificat de KCS_92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

din pacate, greu de zis, fara sa ai masina.... trebuie facute cateva verificari, se verifica ce este cu usa respectiva, se fac masuratori.

 

daca problema este din yala, se da jos, se repara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci, ma la pagubas.

 

Daca tu spui ca, cu casetofonul scos nu se intampla nimic, si functioneaza. si cu casul bagat nu functioneaza ok, si intre cass si cele 2 mufe pozate de tine mai este un cablu, DE CE nu faci poze cu ACELL CABLU ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai am nici un cablu intre casetofon si cele 2 mufe , cele 2 mufe , cea neagra si cea maro intra direct in casetofon . Si restul cablurilor ce mai sunt pe acolo pe langa cele maro si negru e un cablu de la magazia de cd-uri si cele 2 mufe de la magazie de cd pentru aux la casetofon , si mai am cablu de la radio , atat , alte cabluri nu mai am in acel loc unde este casetofonul . Si cablurile de la magazie de cd-uri sunt scoase si din spate . 

Modificat de funnkylov3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai deschide,inchide masina din telecomanda,nici geamurile electrice nu mai merg,becurile de la usa nu se mai aprind.Sa fie modulul dus?Este vreo siguranta care pot verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema care a inceput acum jumatate de ora...mi se deschid intr-una usile la masina,si la un moment dat mi se lasa si geamurile jos..imi da semnal pe deschidere fara oprire,totul asa din senin,masina parcata in fata locului de munca si am observat ca tot clipeau semnalizarile..initial am luat borna jos de la baterie,iar acum dupa ce am cautat putin pe net, am mers si am scos siguranta de la inchidere centralizata si lumini interior parca, sper sa ajunga pana acasa.Ceva pareri de la ce ar putea fi? Am mai patit chestia asta la polo din familie dupa ce l-am spalat,fiindca intrase apa in burduful de la sofer si se oxidasera firele in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai alarma aftermarket pe masina, verifica toate butucele de la usi si hayon - cu vcds-ul, pe 46 - convenienta, vezi starea switch-urilor - e foarte posibil ca unul dintre switch-ul sa fie blocat pe descuiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am alarma aftermarket,are masina alarma dar OEM, ca am activat si functia sa imi dea semnal pe claxonul de la alarma la inchidere si deschidere,as putea sa pun acum laptopul pe ea, ca am la mine cablul de diagnosa,dar ar insemna sa pun siguranta de la inchidere inapoi in lacas ca sa aibe efect citirea erorilor?..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU doar citirea erorilor este necesara, ci sa intri in blocurile de masura de pe confort si sa vezi care din switchuri de comanda de descuiat. Bineinteles, ca trebuie sa pui si siguranta la loc sa poti sa accesezi modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus siguranta inapoi si nu a mai facut figuri,cel putin deocamdata,am scanat si  am avut urmatoarele erori :

 

 Address 46: Central Conv.       Labels: 1C0-959-799.lbl
Control Module Part Number: 1C0 959 799 B
  Component and/or Version: 1A Komfortgerát HLO 0003
           Software Coding: 00259
            Work Shop Code: WSC 01266  
           Additional Info: 1C1959801A  1A Tõrsteuer.FS KLO 0004
           Additional Info: 1C1959802A  1A Tõrsteuer.BF KLO 0004
           Additional Info: 1C0959811A  1A Tõrsteuer.HL KLO 0004
           Additional Info: 1C0959812A  1A Tõrsteuer.HR KLO 0004
                      VCID: 3669577C125C62E
2 Faults Found:

01389 - Tailgate Open Switch (F124)
            27-00 - Implausible Signal
01038 - Central Locking Thermal Protection
            35-00 -  -

 

Nu stiu cum ma uit pe fiecare yala in parte,m-am uitat in Measuring Block, am vazut acolo pe canalul 10 ca nu imi functioneaza switchul de la portiera pasagerului de care stiam ca nu mi se aprinde becurile la deschiderea usii.Acum sa inteleg ca problema mea e de la switchul de la haion,care se pare ca ramane blocat pe deschis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la portbagaj poate sa fie problema. Ieri am gasit una cu asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum seara a inceput iar sa imi faca figuri,a trebuit sa scot din nou siguranta;in principiu ar trebuii sa ma apuc sa desfac panoul din spatele  haionului si mai departe daca ii scot mufa de la motorasul de inchidere al acestuia ar revenii totul la normal ?sau sa masor pe firele de la switch daca e curent?

Modificat de eXperience88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A rezolvat careva problema cu nefunctionarea telecomenzi doar de langa ia ?

Mie mi-a mers perfect inchiderea/deschiderea din telecomanda (de la 10-20 metri) pana acum cateva zile decand nu mai merge doar de langa usa la sofer, nici macar din dreptul usei spate nu merge.

Am testat si cu cealalalta cheie, schimbat baterii tot la fel...

 

Care este problema ?

 

 

telecomenzile sau modulul confort - cam astea sunt cele doua cauze.

 

incearca sa adaptezi o telecomanda compatibila, de la o masina care stii sigur ca ii functioneaza de la distanta. Daca merge si la tine ok, inseamna ca trebuie sa cumperi alte telecomenzi.

 

 

 

 

 

 

Se pare ca telecomenzile sunt problema cand nu functioneaza doar de aproape 

 

Am luat alta telecomanda si am adaptat-o  (nu a mers fara vag-com), acum aceasta merge de la 20-30 metri

 Am schimbat toate componentele pasive (condensatori, rezistori, bobine) de pe o telecomanda pe alta si rezultatul este acelasi, m-am gandit ca poate este vreun condensator devalorizat, etc si repar si telecomenzile mele.

Defect se pare ca este unul din cele doua integrate U2741B sau M44C890 ori ambele.

 

 

image.jpg

Modificat de Lucione_cip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum seara a inceput iar sa imi faca figuri,a trebuit sa scot din nou siguranta;in principiu ar trebuii sa ma apuc sa desfac panoul din spatele  haionului si mai departe daca ii scot mufa de la motorasul de inchidere al acestuia ar revenii totul la normal ?sau sa masor pe firele de la switch daca e curent?

Intri in blocurile de masura unde scrie de switchurile de la usi si cel de la portbagaj si vezi daca se schimba starea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la portbagaj poate sa fie problema. Ieri am gasit una cu asa ceva

 

 

Acum seara a inceput iar sa imi faca figuri,a trebuit sa scot din nou siguranta;in principiu ar trebuii sa ma apuc sa desfac panoul din spatele  haionului si mai departe daca ii scot mufa de la motorasul de inchidere al acestuia ar revenii totul la normal ?sau sa masor pe firele de la switch daca e curent?

 

eu asa ti-am recomandat.... nu e de la switch-ul din broasca/yala - ci de la cele de la butucul de incuiere - incearca sa le cureti cu spray de contacte - daca tot asa face, trebuie inlocuite

 

 

A rezolvat careva problema cu nefunctionarea telecomenzi doar de langa ia ?

Mie mi-a mers perfect inchiderea/deschiderea din telecomanda (de la 10-20 metri) pana acum cateva zile decand nu mai merge doar de langa usa la sofer, nici macar din dreptul usei spate nu merge.

Am testat si cu cealalalta cheie, schimbat baterii tot la fel...

 

Care este problema ?

 

 

telecomenzile sau modulul confort - cam astea sunt cele doua cauze.

 

incearca sa adaptezi o telecomanda compatibila, de la o masina care stii sigur ca ii functioneaza de la distanta. Daca merge si la tine ok, inseamna ca trebuie sa cumperi alte telecomenzi.

 

 

 

 

 

 

Se pare ca telecomenzile sunt problema cand nu functioneaza doar de aproape 

 

Am luat alta telecomanda si am adaptat-o  (nu a mers fara vag-com), acum aceasta merge de la 20-30 metri

 Am schimbat toate componentele pasive (condensatori, rezistori, bobine) de pe o telecomanda pe alta si rezultatul este acelasi, m-am gandit ca poate este vreun condensator devalorizat, etc si repar si telecomenzile mele.

Defect se pare ca este unul din cele doua integrate U2741B sau M44C890 ori ambele.

 

 

image.jpg

 

 

pai da... bine ca ai rezolvat-o usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telecomanda cu doua butoane, seat 2004, cand apas pe oricare din comenzi inchis/deschis, ledul ramane aprins cca 5 s. Nu se deschid sau inchid usile. Mecanic functioneaza. O fi bateria slaba ? Sau e un alt defect cunoscut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil ca telecomanda sa aibe probleme - desfa telecomanda, verifica placa de baza - eventual curatata cu spray de contacte, alta baterie si vezi daca scapi asa.

 

daca nu, trebuie sa cumperi alta telecomanda. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare.Am inchidere centralizata cu cheie simpla,fara telecomanda.Am desfacut plasticul de sub volan si am vazut ca modulul comfort are o singura mufa.Pot programa chei briceag ca sa fac inchiderea pe telecomanda?Daca nu,atunci pot monta o alarma care sa faca inchiderea din telecomanda?Geamurile se ridica si se coboara si din cheia masinii,as vrea sa le am si pe astea pe cheia briceag,daca nu merge din modulul comfort ,tot din alarma.Dar una buna perfect compatibila cu golf 4.Recomandari.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merge din modulul tau, Poti monta o inchidere centralizata cu cheie briceag, thunder, car guard, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Bogdanel2fast

Buna seara baieti am o problema si eu la inchiderea centralizata . Imi arde tot la 3 saptamani siguranta de inchidere . Am schimbat plafoeniera cu una noua scrumiera cu una noua am vrrificat burdufurile de la usi sa nu fie fire intrerupte de la portbagaj la fel. Azi plec in oras masina se inchide . Vin din oras bag masina in garaj nu se mai inchide .numa portbagajul ce mai functioneaza. verific siguranta arsa din nou . Vreun sfat? Multumesc

Am

Uitat sa precizez . Daca inchid usile cu cheia manual nu se inchid toate ci doar in cea in care bag cheia se inchide . Poate e vreo problema acolo de imi arde siguranta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica circuitele pe placa broastei de la sofer in prima faza. Faptul ca se incuie doar cea de la sofer cand folosesti cheia in butuc indica lipituri crapate pe placa. Posibil sa fi intrat apa in broasca si sa fi' inflorit" circuitele pe placa si de acolo sa iti arda siguranta dar ma indoiesc. O diagnoza ai incercat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdanel2fast

Am incercat nu da nici o eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!