Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

inchiderea este originala alarma la fel sunt pe masina si functioneaza, eu vreau sa ma leg cu un modul keyless-entry la inchidere, ma pot lega in principiu de contactele din broasca dar as vrea sa stiu care sunt firele sa nu fiu nevoit sa desfac toata usa si sa scot broasca numai ca sa aflu, sau eventual alta varianta in modulul confort, nu stiu d'aia intreb

 

L.E. never mind.. am gasit

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

A rezolvat careva problema cu nefunctionarea telecomenzi doar de langa ia ?

Mie mi-a mers perfect inchiderea/deschiderea din telecomanda (de la 10-20 metri) pana acum cateva zile decand nu mai merge doar de langa usa la sofer, nici macar din dreptul usei spate nu merge.

Am testat si cu cealalalta cheie, schimbat baterii tot la fel...

 

Care este problema ?

 

Bora, 2001, 1.6, 16v. AZD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telecomenzile sau modulul confort - cam astea sunt cele doua cauze.

 

incearca sa adaptezi o telecomanda compatibila, de la o masina care stii sigur ca ii functioneaza de la distanta. Daca merge si la tine ok, inseamna ca trebuie sa cumperi alte telecomenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate adapta fara vagcom ? prin metoda de sincronizare cu contactul pus..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca procedura manuala, sa vezi daca merge - la unele a mers.... altfel, cu VCDS-ul

 

Procedura manuala

1. Se pune contactul cu cheia buna
2. Se inchid toate usile
3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de cateva secunde - masina va confirma prin beep sau semnalizare.
4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de cateva sec.
Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )
5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda.

Cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hanesti - ultima data cand am facut scanare am avut o eroare la portiera , dar ceva legat de curent ca scapa curent sau ceva de genul nu mai tin minte, asta mi-a spus cel de la service ca nu afecteaza cu nimic.

@F l o r i n - pai nu am umblat la firele de la casetofon , am cumparat casetofonul si am bagat firele , cele 2 care sunt de la masina. Si la sergatoare am vazut ca nu se mai opresc deloc , cum pun cheia in contact incep sa mearga chiar daca maneta este pe pozitia de oprit.

@Al Bundy , daca imi poti da o schema sa imi arati care este acel fir si sa ma uit , m-am uitat la fire dar nu sunt legate sau alte chestii facut , sunt normale la cele 2 mufe.

Modificat de funnkylov3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la fire , sa nu fie legat de cineva ?, sau sa fie asa de la masina , ma refer la mufele care vin de la masina la casetofon.

Modificat de funnkylov3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate casetofonul din locasul lui si fa niste poze la mufa masinii la firele din mufa si la cele care intra in casetofon si elucidam noi misterul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, revin cu rezolvarea pentru problema mea semnalata la sf lunii decembrie :) : mecanismul de deschidere blocat. Incera sa explic pasii urmati, poate ajuta in viitor:

1. rabatat bancheta spate pentru a avea acces in portbagaj - eu am dat bancheta jos si am rabatat spatarele ca sa am loc :), am mancat un pic mai mult de sarbatori;

2.am dat capitonjul haionului jos - are 4 suruburi, 2 in locasurile de care apuci cand lasi haionul jos, cruce, 2 in suportul de triunghi, nu stiu care denumirea exacta a inbusului ce trebuie folosit, imi pare rau :(;

3. deblocat mecanismul de inchidere cu surubelnita - se poate debloca si cu mana, este o parghie actionata de un cablu (gen cablul de acceleratie de la dacie) si am deschis haionul.

4. deblocat mecanismul de inchidere - era un arc blocat si nu datea voie mecanismului sa deschida desi din inchiderea centralizata mecanismul functiona, am folosit un pic de antigel pentru a debloca mecanismul si ulterior i-am aplicat niste vasilina, nu foarte multa.

 

Acum merge perfect :)!

 

Multumesc pentru sfaturile anterioare si sper ca info d emai sus sa ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad e un cass OEm?

pune poza cu schema legaturilor de pe carcasa lui. credeam ca e un cass aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aftermarket . eboda , acum pun si schema : http://tinypic.com/r/u07z7/8

Daca nu e ok poza , o sa fac alta , vroiam sa mai adaug , ca inchidera centraliza e un modul , adica de la thunder , dar nu vad de ce ar face asa . chiar daca nu e a masinii.

Modificat de funnkylov3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare... Daca nu imi merge inchiderea din telecomanda cheii ce ar trebui sa schimb sa functioneze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BAteria in primul rand si apoi placuta electronica din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

sunt ok. Incearca si vezi daca face tot asa, si cu radio original... care l-ai avut anterior.

 

daca tot asa face, deconecteaza-i bateria cateva minute... poate isi revine modulul aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva care se pricepe sa verifice placuta electronica din telecomanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cea cu led sau fara ?

 

daca nu sunt semne de cablaj deteriorat pe placa, altceva nu prea mai ai ce sa verifici la ele.

 

incearca o resincronizare sau proba cu alta telecomanda.... problema sa nu fie la modulul confort - daca a doua telecomanda merge, atunci nu e de la modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cea cu led. Are baterie insa nu se aprinde ledul. Placa nu pare deteriorata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa fie bateria pusa bine... sa nu fie pusa invers.

 

daca bateria este veche, schimb-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ F l o r i n - nu am casetofon original , si casetofonul care a fost pus cand ma cumparat masina nu il mai am , dar acela avea alte mufe , din alea 2 era conectata la 1 , bateria a fost deconectata de atatea ori , si recent , cand am schimbat-o . Acum cat e casetofonul scot cat am facut poze , masina e incuiata si armata se aprinde beculetul , daca ar fi ceva de la modulul de inchidere centraliza , ar trebui sa faca la fel si fara el . Vroiam sa te intreb firul negru (masa) , care trebuie pus pe caroserie masii , l-am pus pe una din cele 2 tije de sub volan are ceva sa fie din cauza aia ? 

Modificat de funnkylov3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul negru de la ce? ca masa este maro. Asta iti spusesem si eu sa pui, poze cu acele fire care duc de la mufele masinii la mufa casetofonului.

repet, problema nu e de la modul ci de la firele de la casetofon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ F l o r i n - nu am casetofon original , si casetofonul care a fost pus cand ma cumparat masina nu il mai am , dar acela avea alte mufe , din alea 2 era conectata la 1 , bateria a fost deconectata de atatea ori , si recent , cand am schimbat-o . Acum cat e casetofonul scot cat am facut poze , masina e incuiata si armata se aprinde beculetul , daca ar fi ceva de la modulul de inchidere centraliza , ar trebui sa faca la fel si fara el . Vroiam sa te intreb firul negru (masa) , care trebuie pus pe caroserie masii , l-am pus pe una din cele 2 tije de sub volan are ceva sa fie din cauza aia ? 

 

masa - nu are legatura, dar incearca sa o fixezi bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat toata partea de sub volan , e un manunchi mare de fire spre centrul masinii din manunchiul ala ies firele care duc la casetofon la alea 2 mufe negru si maro... si firele sunt prinse toate cu banda neagra . Firele de la modul, am legat 3 fire 2 negru cu galben si galben cu negru si unu mai gros negru , le-am legat intr-un surub de sub volan . Specific tot , poate e vreo problema de la cablurile alea . 

http://tinypic.com/r/netena/8

http://tinypic.com/r/r0ox35/8

Modificat de funnkylov3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAd ca nu ne intelegem, eu ma retrag din discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!