Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Am geamuri electrice pe spate.

Cum se face alimentarea direct cu 12V la o mufa oarecare ? M-ar ajuta daca as face aceasta alimentare direct in mufa de la usa (tinand cont ca la aceea am acces) chiar daca geamul e electric? E posibil s-o deschida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

calin_vw Cand inchizi/deschizi la portiera care este blocata se aude cum lucreaza motorasul adica face zgomot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am geamuri electrice pe spate.

Cum se face alimentarea direct cu 12V la o mufa oarecare ? M-ar ajuta daca as face aceasta alimentare direct in mufa de la usa (tinand cont ca la aceea am acces) chiar daca geamul e electric? E posibil s-o deschida?

 

nu merge in mufa de pe stalp, la masinile cu geam electric spate......  doar in mufa de la calculatorul de usa/motoras geam - da jos fata de usa de plastic, scoti mufa de la calc de usa si alimentezi direct in mufa acestuia ... cablajul duce mai departe, in yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calin_vw Cand inchizi/deschizi la portiera care este blocata se aude cum lucreaza motorasul adica face zgomot?

Nu se aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil colectorul murdar/stricat.... de asta sa nu se auda nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit asa cu portiera fata si a trebuit sa rup broasca dupa ce am incercat de toate.Dupa ce am rupt-o am vazut ca cu o bucata de sarma rezistenta se poate debloca mecanismul.Sper ca nu va trebui sa o rupi.Uite ce am observat #2736  http://vwforum.ro/topic/35062-switch-usa-probleme/page-137

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POate fi deblocata asa, insa numai daca esti convins ca vrei sa distrugi broasca. Chiar daca faci parghie acolo, arcul care tine urechea de palstic tensionata nu iti va da voie sa ridici limba astfel incat sa se deschida. Daca rupi urechea si scoti arcul, intr-adevar se poate face. O a doua problema este ca spatiul este foarte restrans intre usa si broasca si nu ai cum sa ajungi acolo, MAI ales la g4. Cu rabdare si tutun( pentru fumatori) se repara totul fara nicio stricaciune, nici macar un clips rupt. Metodele s-au scris de n ori pe paginile anterioare incat o sa salvez textul si postez pe principiile "copy/paste"si"popcorn anyone??"

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu noutati :)

Azi am lasat masina in parcare cu usa "defecta" la soare. Cand m-am apropiat de masina am actionat butonul de deshidere de la cheie si evident usile s-au deschis, mai putin usa cu pricina. Am zis, hai sa incerc sa deschid din interior actionand clapeta. Surpriza: usa s-a deschis. La sfatul electricianului am scos mufa cu cabluri de la usa cu probleme ca sa n-o mai inchid din greseala. Intre timp am facut rost de mecanismul de inchidere si o sa merg la electrician sa-l schimbe cat de cat mai civilizat (cu usa deschisa :)). )

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte de toate, daca yala cumparata nu e noua, sa o reconditionezi - refacut lipituri, curatat colector, inlocuit switch - ca sa fie ca noua.

 

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yala (mecanismul de inchidere) nu e noua. E data jos de pe un Golf 4 din dezmembrari. Am cumparat-o cu garantie. Intrebarea mea este: nu se poate reconditiona si cea pe care o dau jos de pe usa? Sau daca a dat eroare la scanare, e terminata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA tine este terminat motorasul, la cea cumparat reconditioneaza preventiv , curata colectorul motorasului si refa lipiturile de pe broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara,

 

Am incercat sa citesc 105 pagini... nu am reusit.

 

Asa ca va rog cu un raspuns aici daca ati mai patit acelasi lucru.

 

Golf 4 din semnatura, inchidere centralizata pe cheia masinii, totul original pe masina, din cand in cand nu mi se deschide usa soferului; toate celelalte 3 usi + haion se deschid, cea de la sofer nu. Daca mai apas de 2-3 ori pe deschidere, sare tamburushul si la usa soferului. Se intampla de vreo luna incoace, nu am oservat nici un tipar. O sa o duc la cineva care pricepe mai mult ca mine in domeniu, dar am zis ca pana atunci poate ma mai ajutati cu un sfat cam ce ar putea fi, mai ales daca ati patit la fel.

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoras din broasca obosit. Se reconditioneaza, se refac lipiturile si eventual se schimba si switchul daca tot se umbla la broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al, multumesc frumos pentru raspuns si pentru promptitudine, salutari lui Peggy :)

 

Poti sa estimezi si un cost pentru o actiune de genul celei descrise de tine ?

 

Daca nu insist prea tare, am vreo sansa sa ma ajute cineva cu treaba asta in Timisoara ?

 

Multumesc si o noapte buna sa aveti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil si in Timisoara - vezi in aria prestari servicii, daca avem colegi care te pot ajuta - daca nu, ma suni si iti dau eu pe cineva care se pricepe.

 

Acum, preturile pot varia.... eu zic ca undeva in jurul la 100 lei, se poate rezolva totul, inclusiv cu inlocuirea switch-ului, cu unul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o problema la usa stanga fata si anume o deschid din telecomanda si trebuie sa trag de 3-4 ori de maner sa se deschida, celelalte merg bine i-am mai facut lipiturile acum un an la switch.Ma poate ajuta cineva sa rezlov problema în Bucuresti si cu ce costuri?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai montat cum trebuie cablul scurt de la maner la broasca. demonteaza butucul si muta cablul 1-2 dinti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.O sa merg la cine mi-a facut lipiturile ca eu nu ma pricep si poate rezolv problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva sa-mi repar singur broasca usa sofer la un VW Touran ?

 

Problema este ca nu o recunoaste ca usa deschisa, cand o deschid, nu se aprinde becul la plafoniera si nici lampa de avertizare dupa usa jos stanga, DOAR daca nu o inchid de tot se agata de carligul acela de pe stalpul masinii (face primul clanc) atunci se aprind si o recunoaste in bord. Am inteles ca ar fi microswitch-ul ?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai gasit nici-un tutorial pe aici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu m-am uitat, eram grabit si am mai postat odata pe undeva aici si nu mi s-a dat un raspuns clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua scuze daca gresesc postul dat am

O problema

Mare cu inchiderea centralizata . Nu se inchid usile masinii deloc doar portbagajul se inchide. Am cazut ca siguranta de pe inchiderea centralizata de 15amp e arsa am vrut sa o inlocuiesc dar face scanteie si o arde pe loc pe ea noua banuiesc ca e vreun scurt undeva ... Va rog un sfat un ajutor .Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, trebuie sa incepi verificarile pe partea electrica.... greu de zis unde ai scurtul, daca nu ai masina.

 

verifica firele dintre usi si caroserie, etc.... verifica modulul de inchidere/confort, daca ai geamuri electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamuile electrice functioneaza bricheta am verificato nu e in scurt am verificat masoanele dintre usi nu am gasit nici un fir rupt . La mansoanele de portbagaj am gasit 3 fire cu probleme le-am izolat si a mers vreo 3 zile inchiderea apoi iar a facut figuri . La scanare cu vag com da o eroare la usa dreapta spate apare 00931 ansamblu inchidere f223 semnal implauzibil 27-00 din ce mi-a zis mecanicul am inteles ca e colectorul la motoras nu comunica calculatorului polizitia lui si switchul ar fi si el problema nu sesizeaza daca deschid usa e posibil sa fie de acolo problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!