Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

pai trebuie sa ma leg de inchiderea originala a masinii! de asta am postat aici. doresc sa stiu care e firul pentru inchidere/deschidere! o sa caut si in alta parte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Sunt 2 fire, intre calc de usa si broasca, le gasesti facand strap la masa si o sa auzi motorasul lucrand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o problema cu inchiderea centralizata nu mai functioneaza cred mosulul cu firma Mitsuba am cautat pe net nu am gasit nimic despre firma aseara am scos mufa de la el si lam desfacut irosea a ars sa fie oare de la el am mai gasit langa el o mufa cu 4 fire 2 groase si doua subtiri. Intre 2 fire legata o diodioda cred. Datimi un sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii mai explicit. Cand spui"mosului cu firma Mitsuba" presupun ca te referi la faptul ca nu ai inchidere centralizata originala ci after market?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa am cumparato! La cheia originala am un singur buton cu cip in ea si ii lipseste acel led. Am mai gasit langa modul 4 fire cu o mufa care cred ca intra un releu. Nu stiu unde sa ma duk sa o vada un electrician

El mia zis ca cu ceva timp in urma daca apasa toate cele trei butoane de o data se inchideaau usile acum nu stiu ce sa cred ca stiu ca nu ar avea cum. Ledul din portiera este stins tot timpul de undeva este scoasa sau nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep

El mia zis ca cu ceva timp in urma daca apasa toate cele trei butoane de o data se inchideaau usile acum nu stiu ce sa cred ca stiu ca nu ar avea cum. Ledul din portiera este stins tot timpul de undeva este scoasa sau nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep

Scz e cele 2 postari de la telefon este!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este originala vw. Daca as lua un modul nou si ias pune mufa lata ar functiona inchiderea din telecomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai trebuie sa ma leg de inchiderea originala a masinii! de asta am postat aici. doresc sa stiu care e firul pentru inchidere/deschidere! o sa caut si in alta parte!

 

exista un topic dedicat problemei tale..... trebuie doar sa-l cauti.

 

pt incuiat/descuiat - pin 1 si 2 din yala, firele au culoarea mov/galben, albatru/galben

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23vdk6d.jpg


astea le am gasit la masina avea un modul care era bagata mufa alba si mufa neagra nu era nimic.ma puteti ajuta sa imi fac inchiderea din telecomanda la  masina?


339m3qe.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poata spune si mie cineva daca pot adapta alt modul sau pt ce este mufa acea cu 4 pini.stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mufa cu 4 pini vine un releu. nu stiu la ce foloseste la golf 4. probabil era pt deschidere portbagaj din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telecomanda pe care  o am avea buton si pt asa ceva dar nu stiu de ce nu mai functioneaza baterie la telecomanda are  modulul miroase a ars nu stiu cum sa il probez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca miroase a ars, ce vrei sa mai probezi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

 

Azi am ramas cu usa blocata la pasager fata ( Passat B5.5 ) .Am dat cu pumnu in usa ,am scos borna de la baterie si Nimic :( .Am pus VAG COM si am gasit eroarea " implausible signal rear right ) .Cand apas butonul " deschis" nu se aude motorasul ca si cum ar lucra .Nu stiu ce sa mai fac .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"rear right" inseamna spate dreapta. pasager inseamna "front right". celelalte usi se inchid/deschid? ai putea sa incerci sa scoti si sa bagi inapoi mufa din modulul comfort. cu cheia in butuc nu merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Domani- cu rabdare si tutun demontezi totul pe interior pana ajungi la broasca. Esti"veteran"deja pe forum si stii unde sa gasesti informatiii despre ce si cum, astfel incat sa nu mai descriu aici ce ai de desfacut si cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

Azi am ramas cu usa blocata la pasager fata ( Passat B5.5 ) .Am dat cu pumnu in usa ,am scos borna de la baterie si Nimic :( .Am pus VAG COM si am gasit eroarea " implausible signal rear right ) .Cand apas butonul " deschis" nu se aude motorasul ca si cum ar lucra .Nu stiu ce sa mai fac .

 

e de la colectorul motorasului.... trebuie sa faci cum ti-a zis si kelu, sa te apunci de demontat, dupa care incearca sa bati in yala pana se deschide... sau sa alimentezi motorasul yalei pe direct, direct in mufa calculatorului de usa.

 

fiind vb de usa fata, trebuie sa lucrezi cu grija cand incerci sa o demontezi cu ea inchisa... o sa te cam chinui.... dar nu este imposibil.

 

"rear right" inseamna spate dreapta. pasager inseamna "front right". celelalte usi se inchid/deschid? ai putea sa incerci sa scoti si sa bagi inapoi mufa din modulul comfort. cu cheia in butuc nu merge?

 

in functie de anul de fabricatie, posibil sa nu mai aibe butuc de cheie la pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam ca la cele la care nu se vede butucul este ascuns sub plasticul din dreptul butucului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu... asta e doar la Passat B6, B7, CC.... generatia mai noua, care nu mai are cheie - si la sofer are acel butuc ascuns.

 

la B5,5 - unde nu are butuc... nu are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 1h de chin si jucat cu butonul de deschidere am reusit sa deschid usa .Am scos broasca ,schimbat switch ,refacut 2 lipituri puscate.In concluzie broasca refuza sa se inchida cand apas centralu :)

Modificat de DomaniG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa masori pinii motorasului sa vezi daca iti da o valoare in ohmi. Poate e cum zicea Florin de la colectorul motorasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca tot ai demontat curata si colectorul motorasului. Iti ia un minut. E pacat sa nu o faci daca tot ai demontat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa masori pinii motorasului sa vezi daca iti da o valoare in ohmi. Poate e cum zicea Florin de la colectorul motorasului.

no, verifica sa primeasca comanda - in mufa de la yala, ai cei doi pini unde primeste 12v - la incuiat/descuiat - inverseaza polaritatea.... in functie de comanda primita - incuiat sau descuiat. Daca primeste, atunci asa cum ti-am zis.... colectorul este de vina. Vezi daca mai merge salvat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci motorasul e mort :) .In concluzie am mers la un schrott si am cumparat o broasca impecabila 100RON (590ron OEM noua) .Alta viata cu broasca asta. Am gasit broasca noua pe producator la 150RON cu livrare in 2 zile lucratoare.Din pacate nu am putut sa astept deoarece maine seara plec in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca nu ai asteptat sunt vai mama lor broastele AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... putin platesti, putin face... din pacate o sa dureze ceva pana cand o sa realizeze lumea acest lucru.

 

motorasul - trebuia sa-l decapsulezi si sa incerci sa-i cureti colectorul.... asta daca nu era distrus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!