Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Pun si doua foto poate ma ajuta cineva cum sa deschid portiera.

post-130029-0-13015900-1399545493_thumb.

post-130029-0-47668900-1399545508_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Salutari din nou . Am refacut lipiturile , dar acu am alta problema : se armeaza toate usile in afara de aia de la sofer (coboara cuiul in usa , se aprinde ledul toate celelalte usi inchise ar trebui sa fie si asta dar tot se deschide). am incercat si sa inchid de la butonul din portiera dar tot asa face .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy si kelu pentru raspunsuri. In cele din urma am reusit. Inca odata Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai asamblat corect broasca, are o tija care trebuie sa intre intr-un locas, am patit-o si eu prima oara, era frustrant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminbv88@yahoo.com

Salut. 

Am si eu o problema cu usa dreapta spate la un golf variant si anume: cuiul care culiseaza  la incuierea sau descuierea usilor( cel din partea de sus a usii) a ramas inauntru=> ura mereu incuiata. Si daca incerc sa o deschid manual din interior, cand trag de clapeta se ridica, dar odata cu revenirea clapetei din interior se retrage si cuiul. 

Mentionez ca am inchidere pe cheie briceag si am incercat si cu cheia si cu butonul de blocare/deblocare de pe usa soferului si nimic. Totul se incuie si se descuie mai putin usa asta.

 

Cam ce ramane de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e aceiasi problema ca si in restul 90 de pagini a acestui topic :)

desfa broasca si refa lipiturile de pe placa si curata si colectorul motorasului, eu asa am patit ultima oara pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

desfacuta, desfacuta yala si reconditionata

 

de la lipiturile reci de pe placa electrica a yalei, iti face asa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de la motoras, alimentarea motorasului nu trece prin placa de pe broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu urmatoarea problema la Bora 2001

Cheie briceag si modul confort 1c0 959 799 AH

Dupa spalare am sesizat urmatoarea prob si abume: cand deschid oricare din usi se incuie masina si cu cheia in contact dar si fara cheie. Poate fi de la switchurile de la incuietoarea portbagajului? Sau fire ? Pe modul nu da erori.

Ideea e ca nu i cu caracter permanent, uneori face dar des

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are voie sa se inchida cu cheia in contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiam, nu stiu de unde sa ma apuc sa rezolv problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

intai trebuie vazut care dintre yale fac figuri. 

 

dupa aceea, le reconditionezi - inlocuit switch, curatat colector motoras, refacut lipiturile de pe placa de baza - si o sa fie ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu urmatoarea problema la Bora 2001

Cheie briceag si modul confort 1c0 959 799 AH

Dupa spalare am sesizat urmatoarea prob si abume: cand deschid oricare din usi se incuie masina si cu cheia in contact dar si fara cheie. Poate fi de la switchurile de la incuietoarea portbagajului? Sau fire ? Pe modul nu da erori.

Ideea e ca nu i cu caracter permanent, uneori face dar des

Ca idee, poate mai intampina si altcineva problema mea, am rezolvat-o inlocuind modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua oara mi s-a blocat pe inchis portiera dreapta spate, of. Sper s-o deschid usor cu cativa pumni, dar cum refac lipiturile ? Pur si simplu bag ciocanul de lipit cu fludor acolo sau este vreo tehnica mai speciala ? Nu radeti de mine, va rog ! 


Si butonul de inchidere portiere spate (cel pentru siguranta copii) nu functioneaza de cand am luat masina, se poate face ceva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pui varful unui pistol de lipit (sa fie subtire) si retopesti cositorul, astfel stii ca exista iar continuitate buna

 

daca tot desfaci partea electrica, desfa si motorasul, are 2 cleme mici, si curata colectorul, cel de cupru, sa nu fie negru, ci curat, cu spray de contact sau cu smilger fin daca nu se ia usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

retopesti si adaugi un pic de fludor, la fiecare lipitura.

 

la colector - curatat cu hartie abraziva fina, dupa care spalat bine cu spray cu alcool izopropilic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare: toale golfurile 4 au motorase pe yale? Sau sunt cele "coaja" fara...cum erau la supernove...dava stiti...fara inchidere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele fara inchidere centralizata nu au motorase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, deci sunt modele si fara inchidere! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Foarte putine sunt asa.... adica doar cu inchidere mecanica, fara inchidere centralizata. La o scanare, poti vedea acest lucru - daca modulul 35 sau 46 nu exista, e clara treaba.... e fara.

 

se poate monta, nu-i foarte complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminbv88@yahoo.com

Din cate stiu eu, nu exista modele de golf 4/bora fara inchidere centralizata. chair si modelele "chele" au inchidere din cheie, nu pe cheie.

Poate ma insel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inseli. Cele fara geamuri electrice nu au inchidere centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminbv88@yahoo.com

@MRC...Parerea ta.. Socrul meu are un golf 4 din 2001 Edition, nu are geamuri electrice, si are inchidere centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina nu are geamuri electrice, nu are nici modul comfort. Daca nu are modul comfort, nu are inchidere centralizata.

 

Probabil a fost montata aftermarket.

 

Ideea e ca sunt Golfuri 4 fara inchidere centralizata. Am schimbat un switch recent la una si avea doar mufa pt switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Din cate stiu eu, nu exista modele de golf 4/bora fara inchidere centralizata. chair si modelele "chele" au inchidere din cheie, nu pe cheie.

Poate ma insel....

 

 

Te inseli. Cele fara geamuri electrice nu au inchidere centralizata.

 

exista fara geamuri electrice si cu inchidere centralizata.

 

exista fara geamuri electrice si fara inchidere centralizata.

 

- modul confort - la cele cu geamuri electrice . Lipsa acestuia nu inseamna ca nu are inchidere centralizata..... poate sa aibe inchidere - modulul nr 35.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!