Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Cum deschid portiera dreapta care s-a blocat si nu mai vrea sa se deschida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Incearca in prima faza sa dai cu pumnul in usa, in partea unde e yala in timp ce altcineva se joaca la butoanele de inchidere/deschidere de pe usa soferului.

 

Dupa ce ai deschis-o, trebuie sa refaci lipiturile din yala, ca sa nu mai patesti asa. Exista totusi o mica sansa ca motorasul sa fi murit.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca moare motorasul ce se intampla ? nu se mai poate face nimic cu usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie scoasa fata de usa (care nu o sa iasa chiar intreaga), scoasa macaraua ... si descuiata yala manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca moare motorasul ce se intampla ? nu se mai poate face nimic cu usa ?

 

asta e un caz foarte rar intalnit.... sub 1% din cazuri, as putea spune..... daca stii ce ai de facut, se pot deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un Passat din 1999, TDI AJM. Problema mea este ca atunci cand inchid masina din telecomanda, cheie originala, nu primesc confirmare de la semnalizari sau claxon. Am facut o scanare cu VAG Com si imi arata capota deschis... M-am uitat sub capota, la yala, dar nu am niciun switch acolo... cred ca dupa reparatii de genul schimbat distributie (partea fata demontata), schimbat motor... mecanicii mei au fost lenesi si nu au mai montat acest switch, zic si eu.
Intrebarea mea este cum dau de cablul ce ar trebui sa mearga la acest switch sa pot sa il fac sa imi arate capota inchisa mereu sa sa montez switch nou, pentru ca la o prima aruncare de privire nu pot sa vad acest cablu...

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un Passat din 1999, TDI AJM. Problema mea este ca atunci cand inchid masina din telecomanda, cheie originala, nu primesc confirmare de la semnalizari sau claxon. Am facut o scanare cu VAG Com si imi arata capota deschis... M-am uitat sub capota, la yala, dar nu am niciun switch acolo... cred ca dupa reparatii de genul schimbat distributie (partea fata demontata), schimbat motor... mecanicii mei au fost lenesi si nu au mai montat acest switch, zic si eu.

Intrebarea mea este cum dau de cablul ce ar trebui sa mearga la acest switch sa pot sa il fac sa imi arate capota inchisa mereu sa sa montez switch nou, pentru ca la o prima aruncare de privire nu pot sa vad acest cablu...

 

Multumesc anticipat!

 

Chestia cu, confirmarea o poti activa cu VAG COM. Posteaza eroarea care iti apare. Martoru' de capota deschisa se aprinde in bord?

Modificat de Cristi16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu baga mufa, modulul confort vede capota inchisa tot timpul.... deci nu e de acolo. Cauta in alta parte, vezi la yalele de la usi - una are probleme - lipituri reci.

 

switch-ul e in yala de la capota.

 

scanare - asa cum ti-a zis si cristi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Merci pentru raspunsul rapid.

Am avut lipituri reci la usile stanga (fata si spate) dar astea le-am rezolvat zilele trecute. Dupa o scanare cu vag-com am citit la measure blocks imi apare capota deschisa. Dupa cum am zis, stiu unde tre sa fie acel switch in yala de la capota, dar nu mai este. Fie atarna pe undeva pe la radiator, fie nu mai este la locul lui. Nu sunt sigur daca calculatorul vede ca acesta nu mai exita si il citeste ca si inchis, pentru ca acesta este un simplu contact electric ce inchide un circuit, iar daca acesta nu este circuitul e deschis si de aici vede capota ca fiind deschis.

 

Deci:

-confirmarea o am activa din VAG com, si semnalizari si claxon, dar nu funtioneaza.

-la scanare imi arata capota deschisa in measure blocks.

-Nu am martor de usi deschise in bord, nici pentru capota sau portbagaj.

 

Am citit si pe alte forum-uri si puteti verifica si voi va rog, daca ai capota deschisa si inchizi masina nu mai primesti semnal luminos de confirmare.

 

Intrebarea mea este cum dau de acest cablu? de unde vine si unde as putea sa il gasesc sa pun un switch nou sa sa il fac sa imi arate mereu capota inchisa (sa inchid circuitul)?

 

Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, daca rapunsul meu nu a parut clar - incerc sa sintetizez - daca nu ai mufa bagata sau ai firele taiate .... vede capota inchisa. Capota deschisa vede cand faci punte intre cele doua fire. Deci, doar daca le-au legat intre ele, atunci o vede deschisa.

 

cu VCDS-ul, in blocurile de masura de pe 46, vezi starea switch-ului de la capota

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in plus, cu capota deschisa functioneaza confirmarile vizuale/acustice la inchis/deschis.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off, m-am intristat... speram sa fie de acolo. Scuze ca nu am inteles.

Merci inca o data pentru raspunsuri.

Sa inteleg ca daca in blocurile de masura de pe 46 imi arata capota deschisa inseamna ca am switch sau firele sunt legate intre ele.

Poate totusi ma puteti ajuta cu o poza sau indicatii sa gasesc firul asta ce merge la switch.

 

Iar legat de confirmare la inchidere, de unde poate sa fie? ca eu acum nu mai am nicio eroare la inchidere, inainte aveam la cele 2 usi pe care le-am rezolvat :(

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, intra pe 46, in blocurile de  masura, gasesti starea switch-urilor - usa deschisa/inchisa, capota motor si portbagaj - si vezi daca iti vede mereu capota motor inchisa.....

 

problema ta este la o yala de usa....  daca ai confirmare doar la deschidere.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat pe 46, de acolo stiu ca imi vede capota deschisa mereu. la celelalte usi e ok acum, pe toate le vede inchise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si era open, cu capota inchisa - daca da, atunci ai o problema pe cablaj... e posibil sa fie legate impreuna cele doua fire... cablajul vine pe langa tragher si intra in masina prin cutia ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!
Revin cu informatii.... Am gasit firul ce trebuia sa mearga la switch-ul din capota, era un conector langa vasul de lichid de la pompa servo directie. Adevarat, firele erau legate intre ele, de asta imi arata mereu capota deschisa. Le-am desfacut, izolat separat. Acum masina imi da confirmare din semnalizari cand o inchid din telecomanda. Se pare ca la modelul meu asa este, nu confirma daca ai capota deschisa, poate la cele mai noi e altfel. 
Multumesc mult pentru sfaturi! :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si era open, cu capota inchisa - daca da, atunci ai o problema pe cablaj... e posibil sa fie legate impreuna cele doua fire... 

 

din pacate mai sunt si astfel de oameni, care asa au crezut ca rezolva problema.... si de fapt au nascut una....

 

la 1999-2000, trebuie sa ai averizare de capota deschisa - verifica acum daca iti vede open in 46, cu capota deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari! Am o problema cu inchiderea centralizata: -nu pot sa inchid masina decat din portiera(din cheie nu merge nici pe partea stanga nici dreapta)

                                                                                  -de deschis se deschid toate fara probleme

am geamuri electrice si se deschid/inchid cand bag cheia in yala. Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci: ai telecomanda si nu functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am telecomanda ...Ca sa o inchid mai intai apas butonu` de pe usa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai probleme cu lipiturile de pe placa broastei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ambele portiere, la fel face si pe partea stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la ambele portiere ai probleme cu lipturile pe placile broastelor. Sunt cazuri cand din 4 portiere, trei sunt duse, deci nu sta in dilema ca ar fi altceva

ai incercuit cu rosu unde este buba ta

post-11532-0-55261700-1399540933_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut portiera am ajuns la broasca dar tot nu se deschide.A ramas blocata pe inchis.Ce solutii i-mi dati?Unde sa apas ca sa deblochez portiera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand inchid si deschid se aude zgomot cred ca motorul lucreaza dar partea mecanica cred ca e blocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!