Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

1. O diagnoza te lamureste unde este defectiunea.

2. Cu VCDS dupa ce aflii codul pin al ceasurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Am facut diagnoza,si nu mi se da nici o defectiune. :( Oare am problema cu placa de la boasca,sau cu conectorul ledului?

 

Deci pot sa adaug o cheie noua,numai ca-mi trebuie codul pin.(Io asa am auzit de la un electrician profesionist ca se afla in spatele ceasurilor.)Adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este posibil sa ai probleme pe placa yalei - bundy ti-a recomadat sa faci o diagnoza - si o sa ai eroare pe usa cu probleme.... sau ledul - dar mai rar defectul asta.

 

cheie - sa scrii cipul - foloseste functia Search - o sa gasesti topicurile in care discutam despre asa ceva. Da, sa-i transmiti electricianului ca se afla in spatele la al 13-lea ceas..... :lol:

 

nu, nu se afla decat in soft-ul ceasurilor la modelul tau, trebuie extras de acolo.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac iaras o diagnoza,in scurt timp si revin cu detalii...

 

Deci,atuncea unde o pot gasi codul pin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu aceasi problema ... Ledul nu se aprinde defel , iar usa din dreapta fata nu se deschide din central - se ridica bumbul da se lasa iar jos si becul de pe usa se aprinde doar cu clanta trasa .... A mai patit cineva asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nus expert,dar cred ca ai problema de la placa yalei.Dar las ca vin experti,si le zice. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci pe placa yalei. Trebuie data jos, desfacuta si refacute lipiturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta banuieam si io :)


MRC Oare si mie astai problema cu ledul?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany - raspunsul de deasupra postului tau, era valabil si pt tine - la tine e cert ca e de la placa de baza - lipiturile, avand in vedere ca sare la actionarea inchiderii.

 

sfat - daca dai jos yala sa refaci lipiturile, sa cureti si colectorul motorasului si sa inlocuiesti si switch-ul

 

Ti-am atasat poze sa vezi despre ce lipituri e vorba.

post-30007-0-29887600-1397021473_thumb.j

post-30007-0-45587700-1397021484_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare:

 

La mine motorasul are doar un pinion simplu alb pe axul sau. De ce, in pozele de mai sus, pinionul de pe axul motorasului e format din 2 bucati (alb si maro), are un mecanism care protejeaza motorasul la capetele de cursa ale yalei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cea de sus este un model mai vechi de fabricatie.... si la inceput asa au fost facute. Dupa aia s-a trecut la varianta simpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e suficienta doar interogarea memoriei de erori, mai trebuie intrat si pe blocurile de masura si vazut acre usa nu este pe SAFE, cand este incuiata din telecomanda. La usa respectiva, pe placa broastei este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Cum inchizi masina pe safe cand e cheia in contact? Cel putin la mine nu merge din telecomada. Nu stiu din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa tin minte ca dupa ce m-am logat pe modulul comfort si am intrat pe blocurile de masura am scos cheia din contact si m-am jucat cu ea in usa 9chiar am ramas surprins fiindca am facut-o inconstient), stiu asta pentru ca 100% am vazut masina pe safe in blocurile de masura cand ma chinuiam din interior cu geamul coborat sa rasucesc cheia in yala si ma uitam pe laptop iar geamu imi dadea peste mana daca tineam cheia mai mult de 1 sec :))

 

Deci am verificat switchurile yalei si nu am decat o cheie la masina, 100% merge si la tine. (ai grija sa bagi cheia inapoi in contact inainte sa iesi din blocurile de masura)

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum inchizi masina pe safe cand e cheia in contact? Cel putin la mine nu merge din telecomada. Nu stiu din broasca.

NU cu cheia in contact, cu ea scoasa ai apesi pe telecomanda sau cu cheia in butucul usii cu usa simulat inchisa/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Sa ma ajute cineva cu niste poze can no pot sa desfac  o yala ca sa fac lipiturile reci pe placa...HELP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stii, atunci nu se mai numeste cautat ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Astazi am reusit si am schimbat switch-urile de la portiere, totul e ok, cu exceptia portierei de la sofer:

  1. Dupa inchidere din telecomanda sau din cheie, portiera de la sofer nu intra pe Safe, imi permite sa o deschid din interior, celelalte fara probleme intra in Safe;

  2. Ledul rosu nu se aprinde;

  3. In momentul in care inchui masina, se blocheaza toate portierele, dar daca mai apas inca o data pe inchidere (din telecomanda sau cu cheia) portiera de la sofer se deblocheaza iar avariile nu se aprind (mentionez ca am deschidere selectiva, si gandesc ca e motivul pentru care se deschide numai cea de la sofer. Normal cum era inainte de a umbla la yale, prima apasare pe butonul de inchidere din telecomanda sau cu cheia, masina intra in Safe, daca se repeta in intervalul de max 3sec se dezactiveaza Safe-ul.

 

Cu siguranta am gresit la montarea partii electrice de la yala soferului, dar unde? in momentul in care am reasamblat partea electrica sa nu fi pus acea parghie din interior a motorasului pe pozitia care trebuie?

 

Rog pe cineva daca ma poate sfatui ce sa fac, si eventual daca motivul e ca am reasamblat gresit partea electrica o schema de montaj sau pozitia in care trebuie sa fie acel ghidaj al acuatorului.

 

Multumesc frumos, Drumuri bune tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai refacut si lipiturile de pe placa electrica a yalei.... asa cum va sfatuiesc sa faceti, cand inlocuiti switch-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Florin, dar acea parghie din plastic care vine in 3 pozitii pe tija de la motoras, nu afecteaza daca la asamblare am pus-o pe pozitia 2 in loc de pozitia 1? inainte de a desface yala mergea inchiderea pe safe, dezactivarea safe-ulului, ledul functiona...

Modificat de 89EMI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.Inca o problema...

 

Deci... Inchiderea centralizata de pe cheia de briceag cu butoane merge,dar daca vreau sa inchid de pe cheie sau de cheia rezervor,nu mai merge,Numai partea de sofer de unde vreau sa inchid.

Modificat de Mazsi92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!