Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Ce culori au firele de la modul care sunt legate in usa? Eu cred ca sunt 3 fire legate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

englishprof2000

Deci sigur sunt doar doua fire duse in usa. Asta e cert- stiu pt ca am vazut cand a tras doua fire de vreun metru prin stalp, burduf s.a.m.d.. Culoarea nu o stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Am si eu o problema la golf . Nu functioneaza inchiderea centralizata din cheie , si nici nu pot incuia masina normal , cu cheia in yala de la usa soferului . Merge incuiata doar din yala de la usa dreapta fata . Beculetul ala rosu de la usa soferului nu licare. Care poate fi problema? Multumesc mult .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci pe placa broastei sau posibil butuc rupt daca se invarte in gol.

Lampa de pe usa se aprinde la deschiderea usii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am reconditionat motorasul broastei ca incet incet nu mai functiona decat ajutat de cheie, problema a aparut dupa ce am remontat cele 2 parti ale broastei, cea mecanica si cea electrica sau electronica, si anume nu mai stiu exact cum statea arcul ce se prinde intre cele 2 parti ale broastei, oare l-am pus bine ?

 

post-75511-0-38773800-1395095962_thumb.j

 

 

Momentan capatul de arc din dreapta adica cel de dupa maneta ce se leaga la manerul exterior, sta sprijinit carcasa parti electronice dar nu-i vad rostul acolo, totodata acea maneta are lacas ca pentru pentru arc, dar broasca e montata si functioneaza corect, o poza cu un arc pus corect ar valora o mie de cuvinte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult, doar o intrebare simpla si scurta mai am: inainte arcul era prins cumva de a acea maneta de deschidere din exterior ? (nu-mi dau seama daca manerul exterior se trage mai usor acum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu trebuie - ala doar fixeaza - asigura cele doua componente - partea mecanica si cea electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc inca odata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari tuturor..unul din moderatori mi-a zis ca pot posta aici niste nelamuriri care le am la passatul meu

mai exact...:

1.stie cineva cum se monteaza siguranta aurie inapoi in usa?e siguranta care tine butucul

2.butucul din poza e incomplet...lipseste o limba care inchide deschide usa,se poate lua de pe alt butucu si pune la butucul acesta?

3.daca inlocuiesc intregul butuc,se poate acesta adapta sa mearga la cheia existenta?sau doar cheile se adapteaza butucelor? :D

post-133114-0-09118600-1395520114_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui alt butuc nu cred ca il poti face sa mearga pe aceasi cheie!

Probleme cu acea siguranta am avut si eu, nu stiu sa iti explic cum se monteaza, dar unde am pus sageata rosie vine filetul de la surubul din usa (nu sunt foarte sigur), cand strangi surubul aceasta siguranta se roteste si cu cele doua urechi opreste butucul sa mai iasa! Poti scoate butucul de la alta usa, siguranta se vede si iti poti face o idee cum se monteaza, dar este destul de aiurea, trebuie sa ai putina imaginatie! :D

post-129135-0-56972100-1395520588_thumb.

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate modifica un alt butuc dupa cheia originala. Se poate achizitiona chit de reparatie butuc si apoi se repara cel existent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfacuta fata de usa si scos manerul afara. Cu manerul scos o sa iti dai seama cum se monteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat fara fata data jos..este mult de munca sa dea si manerul jos, poate desface butucul de la alta usa sa vada cum vine montat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari tuturor..unul din moderatori mi-a zis ca pot posta aici niste nelamuriri care le am la passatul meu

mai exact...:

1.stie cineva cum se monteaza siguranta aurie inapoi in usa?e siguranta care tine butucul

2.butucul din poza e incomplet...lipseste o limba care inchide deschide usa,se poate lua de pe alt butucu si pune la butucul acesta?

3.daca inlocuiesc intregul butuc,se poate acesta adapta sa mearga la cheia existenta?sau doar cheile se adapteaza butucelor? :D

 

pentru butuc - se cumpara kit de reparatie si se inlocuiesc piesele lipsa.

 

pentru siguranta de pe manerul interior, uite o poza ca sa vezi cum trebuie montata

 

post-30007-0-13245600-1395648236_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui alt butuc nu cred ca il poti face sa mearga pe aceasi cheie!

Probleme cu acea siguranta am avut si eu, nu stiu sa iti explic cum se monteaza, dar unde am pus sageata rosie vine filetul de la surubul din usa (nu sunt foarte sigur), cand strangi surubul aceasta siguranta se roteste si cu cele doua urechi opreste butucul sa mai iasa! Poti scoate butucul de la alta usa, siguranta se vede si iti poti face o idee cum se monteaza, dar este destul de aiurea, trebuie sa ai putina imaginatie! :D

stiu a acolo vine acel surubel care invarte siguranta si fixeaza butucul,doar ca la mine butucul imi impinge afara siguranta si aceasta nu sta la locul ei fixata in usa.

 

Se poate modifica un alt butuc dupa cheia originala. Se poate achizitiona chit de reparatie butuc si apoi se repara cel existent.

ms Bundy...am sa caut pe net sa vad cum arata si unde il gasesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul impinge afara siguranta pentru ca e in pozitia inchis. Invarte surubul ca sa iasa siguranta din pozitia inchis si nu mai ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

1. greu de explicat, dar in principiu trebuie data jos clanta cu totul ca sa vezi ce si cum

2. da, este kit de reparatie de skoda, ceva cod cu 3U0

3. da. daca schimbi cateii

 

LE: iar nu am vazut ultima pagina :D

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

salutari tuturor..unul din moderatori mi-a zis ca pot posta aici niste nelamuriri care le am la passatul meu

mai exact...:

1.stie cineva cum se monteaza siguranta aurie inapoi in usa?e siguranta care tine butucul

2.butucul din poza e incomplet...lipseste o limba care inchide deschide usa,se poate lua de pe alt butucu si pune la butucul acesta?

3.daca inlocuiesc intregul butuc,se poate acesta adapta sa mearga la cheia existenta?sau doar cheile se adapteaza butucelor? :D

 

pentru butuc - se cumpara kit de reparatie si se inlocuiesc piesele lipsa.

 

pentru siguranta de pe manerul interior, uite o poza ca sa vezi cum trebuie montata

 

 

cred ca am inteles asa in mare...vad in poza postata de tine ca sunt niste cleme care tin siguranta(daca vad bine). am sa incerc sa le caut...multumesc de poza

 

Butucul impinge afara siguranta pentru ca e in pozitia inchis. Invarte surubul ca sa iasa siguranta din pozitia inchis si nu mai ai probleme.

pai chestia e ca iese si cand inchid surubul ca sa se inchida siguranta.ori impinge butucul inafara cand strang surubelul,ori daca tin butucul sa nu iasa afara,imi impinge siguranta.

dar dupa poza lui Florin vad acele cleme care tin siguranta...eu nu stiam de ele...

 

Va multumesc deocamdata. Astept zilele acestea sa nu ploaie si ma reapuc de siguranta..va tin la curent daca reusesc sau nu :D

 

 

:offtopic: o poza cu demontarea geamurilor laterale spate nu aveti? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt cleme - asa este turnat manerul... are acele orificii in care intra clema ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am inchide centralizata pe cheie tip briceag , si de curand am vrut sa schimb carcasa, dar unde vin bateriile nu erau lafel. am tinut cu mana bateriile sa vad daca merge, si nu stiu ce s-a intamplat pentru ca acum nu mai merge deloc. nici cu alte baterii. s-a ars telecomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca trebuie resincronizata telecomanda, rasfoieste forumul sa gasesti procedura daca nu la cineva cu interfata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

procedurile de resincronizare

 

Procedura manuala

1. Se pune contactul cu cheia buna
2. Se inchid toate usile
3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de cateva secunde - masina va confirma prin beep sau semnalizare.
4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de cateva sec.
Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )
5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda.

Cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

 

cu VCDS-ul

 

pe 46 - convenienta - 10-Adaptari - canal 01- test - do it - save - ti apasat 2 sec pe butonul descuiat - masina va confirma prin beep sau semnalizare... sau nu va confirma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.Am 2 probleme sper ca puteti ajuta.

 

1.Can inchid masina de pe telecomanda,ledul rosu de la usa nu mere(am observat ca,daca inchid incet apoi deschid si repede iaras inhid mi se aprinde.)

 

2.Cum se poate adapta o cheie noua cu chip noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!