Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...
  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

       salutare,                                                                                                                                                                                           am si eu o problema   cu yala dr  fata la un g4 1.9tdi 101cp combi din 2001,geamuri electr. climatr si anume nu se mai bloch.-debloch. decit din int. manual,am înlocuit yala cu alta din schrot si tot la fel nu raspunde la comenzi din cheie sau buton sofer,am verificat si mufa si nu vine tensiune-----ma poate ajuta cinva.multumesc.           

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa i scanare intai si revino cu detalii. Daca nu i vine tensiune pot fi probleme in calculatorul de usa, modul comfort sau vreun fir intrerupt. Toate celelalte portiere sunt ok? Luminile interioare functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate becurile funct. si celelalte usi  doar ca inainte de a schimba yala a funct. si alarma  iar dupa ce am montat yala din schrot alarma nu mai suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate becurile funct. si celelalte usi  doar ca inainte de a schimba yala a funct. si alarma  iar dupa ce am montat yala din schrot alarma nu mai suna.

 

nu suna, la armare... ? cand o incui ? e posibil sa ai lipituri reci pe placa yalei... se demonteaza si se pot reface.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine la fel am crezut si eu insa omului nu-i vine tensiune in mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a... scuze... atunci daca nu vine comanda, atunci trebuie mers pe circuit, pana in calc de usa - asta e primul lucru de verificat.

 

altfel, trebuie verificat pana in confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un vw touran, 2005 si de ieri nu mi se mai inchid usile pe spate, mentionez ca au mers si dintr-o data n-au mai functionat. Daca inchid masina din telecomanda se inchid doar cele dupa fata si portbagajul, cele din spate nu. Daca inchid din butonul din interior, se inchid toate usile iar daca le deschid dupa din telecomanda se deschid doar cele din fata si portbagajul (cele din spate ramanand inchise).

Care ar fi problema ? (Mentionez ca tot ieri mi-am montat boxe in usile din spate si am umblat la fetele de usi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu si nu stiu exact care sunt pentru aceasta problema si ma gandesc ca nu s-ar fi inchis/deschis deloc daca era siguranta arsa, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaneaza sa vedem ce erori ai stocate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici o eroare in legatura cu usile. Doar pe fata, usa de la sofer si asta o stiu, e dinainte.

 

Address 42: Door Elect, Driver        Labels: 1K0-959-701-MIN1.lbl
   Part No: 1T0 959 701 
   Component: Tuersteuergeraet 09 0157  
   Coding: 0000052
   Shop #: WSC 01324 785 00200
   VCID: F4E358E3EE2B
 
1 Fault Found:
00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220) 
            008 - Implausible Signal - Intermittent
 
La usa soferului si a pasagerului, merge inchiderea. Buba si de asta e si eroarea este doar la usa soferului, cand o deschid nu se aprinde becul din plafoniera si nu incepe bipuitul de faruri aprinse, nici semnul de usa deschisa in bord (doar la usa asta). DAR, daca nu o inchid de tot..dau sa o inchid dar sa faca doar clanc sa se atinga broasca de suportul ala din fier, atunci se aprinde becul, incepe si bipuitul si se aprinde si "usa deschisa in bord".
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la yala aia, ai lipituri reci la placa electrica si switch-ul uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate remedia problema cu lipiturile si switch-ul ? Si in legatura cu usile din spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate remedia - trebuie data jos yala si reparata.

 

usile spate - la output test, lucreaza usile spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut output test si deocamdata nu dispun de VCDS. Eu doar am montat boxe pe usile din spate unde nu aveam (trase fire din casetofon la boxe), si pe seara am observat ca usile nu se inchid, am dat cu spray de contacti, am scos mufele/le-am bagat iar, nimic. In VCDS nu-mi dadea nici o eroare. (Am setata obtiunea cu inchiderea usilor la 15 km/h / deschiderea lor la scoaterea chei din contact si se inchid toate 4 usile), din butonul interior de blocare, la fel merg..numai din delecomanda nu merg (iar daca le blochez din butonul interior (se inchid) si dupa apas pe telecomanda pentru deschidere, nu se deschid).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi la cineva care are VCDS, sa verifice in blocurile de masura, cum lucreaza, sa verifice codarile, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

astazi la un golf 4 an 2003 erau portierele din partea dreapta blocate, nu mergea nici din exterior si nici din interior deschise.....belea

  am dat jos fetele de la portiere jos din masina ele fiind blocate...la portiere din fata rezolvarea a fost schimbarea calculatorului de la motoras si portiere functioneaza perfect,    dar la cea din spate am deschis-o pana la urma dar nu vrea sa lucreze., manual daca o deschid din manerul din interior si de afara merge doar ca nu se inchide din telecomanda.

    am schimbat mai multe broaste si calculatoare si degeaba...aceeasi problema 

    am verificat firele care duc de la portiere in stalp, le-am masurat ..nu sunt intrerupte........sunt 2 plusuri si un minus

     am verificat firele de can care vin din modul pana in motoras...nu sunt intrerupte

 

 

   toate portierele functioneaza perfect dar cea din spate dreapta nu se inchide/deschide din telecomanda

 

  erori imi da ca nu comunica cu calculatorul din spate, si dupa vreo 2 min imi da ca nu comunica cu toate .......curios ca la cele 3 merg si le vede la measure blocs 08...si dupa ce sterg erorile imi da cea din spate dreapta doar

 

 

 

Log-WVWZZZ1JZ3W467431-332530km-206624mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul confort sau traseu de can in scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confortul l-am schimbat cu altul cu acelasi cod....nimic

sa trag alte fire de CANdin modul pana la motoras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele de la portiera spate unde duc? Duc direct in modulul de confort?

Dacă merg direct in modul care sunt pinii din mufă ?

E belea cu masina asta........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele de la portiera spate unde duc? Duc direct in modulul de confort?

Dacă merg direct in modul care sunt pinii din mufă ?

E belea cu masina asta........

 

da, belea.... complicata rau.... :D

 

am inteles (de la telefon) ca ai Autodata - acolo vezi pinii din confort.

 

firele din portiera spate, duc in pillar-ul fata - de acolo pleaca in modulul confort, alimentare, ceasuri.

Sau firele de can din portiera duc in ceasuri?

... nu, duc in nod de fire can - ajung si in modul confort si in ceasuri.

 

deci, daca o perioada vede usa spate, problema nu este de la cablaj.... poate sa fie de la - calculator usa, modul confort sau ceasuri...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!