Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Am observat ca la portiera din dreapta nu se mai aude sunetul de la inchidere iar la sofer se aude un sunet "chinuit".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

lipituri reci pe placa de baza a yalei, switch-uri, etc.

 

si eu am aceeasi problema in legatura cu inchiderea...nu se aprind avariile la inchiderea masinii, acum pe vremea umeda uneori se aprind uneori nu!

 

nu inteleg ce ai zis in legatura cu lipituri reci, switch-urile functioneaza pe fiecare usa pentru ca se aprinde plafoniera!

spun exact cum s-a intamplat azi: am coborat din masina, am inchis usa, am apasat pe inchidere si s-au inchis toate usile fara sa clipoceasca avariile, am deschis masina au clipocit de 2 ori, fara sa deschid vreo usa, am apasat din noi pe inchidere, s-au inchis usile si au clipocit si avariile!

in momentul in care inchid masina si nu clipocesc avariile, daca mai apas o data pe inchidere (cu masina inchisa) atunci clipocesc!

ce sa fac?

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jos cu yala si o desfaci - in interiorul partii electrice, ai placa cu switch-uri - jos, refaci lipiturile la placa, unde intra conexiunile de la mufa.

 

ti-am atasat poza, sa vezi care lipituri trebuie refacute

 

 

post-30007-0-76787000-1385553469_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori scanezi cu VCDS-ul sau alt tester - si vezi pe care usa ai stocata eroare.

 

ori te incui in masina din telecomanda si vezi care usa se poate deschide din interior - care se deschide, acolo ai problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, ms frumos!

Am incercat, este usa soferului! o sa refac lipiturile!

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

 

am si eu o mica problema si anume :

 

cand actionez inchiderea centralizata din telecomanda, NU mi se mai inchide usa de la sofer..decat actionata din cheie fizic in iala, DAR la deschidere mi se deschide portiera...e adevarat ca se aude si un zgomot...de motoras fortat..

Exista ceva motoras acolo care actioneaza doar usa soferului la inchidere?...iar daca da...se paote inlcouii doar piesa respectiva ?

A mai patit cineva asa ceva?

 

Mersi mult !

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate inlocui doar motorasul sau se poate incerca reparatia celui de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ,Mersi ! :)

si acum o intrebare de baraj...stie cineva pe cineva in Timisoara care se ocupa cu asa ceva ? si a mai facut asa ceva :)  in afara de reprezentante... nu m-ash duce chiar la reprezentanta...doar pt asta

 

Mersi !!

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU iti inlocuieste doar motorasul la reprezentanta, ci broasca intreaga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...din pacate la asta ma gandeam si eu...dar daca as gasii la dezmembrari motorasul respectiv(daca ma poate ajuta cineva cu o poza)...motoras d la orice golf 5, .i s-ar potrivii ?

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU discutam aici de G4?

ca daca e G5 e altceva, are 2 motorase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-mi cer scuze, am uitat sa specific se pare ca e d Golf 5. Deci da despre Golf 5 este vorba...n-am gasit in alta parte un topic despre asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

 

am si eu o mica problema si anume :

 

cand actionez inchiderea centralizata din telecomanda, NU mi se mai inchide usa de la sofer..decat actionata din cheie fizic in iala, DAR la deschidere mi se deschide portiera...e adevarat ca se aude si un zgomot...de motoras fortat..

Exista ceva motoras acolo care actioneaza doar usa soferului la inchidere?...iar daca da...se paote inlcouii doar piesa respectiva ?

A mai patit cineva asa ceva?

 

Mersi mult !

 

 

Da...din pacate la asta ma gandeam si eu...dar daca as gasii la dezmembrari motorasul respectiv(daca ma poate ajuta cineva cu o poza)...motoras d la orice golf 5, .i s-ar potrivii ?

 

se vinde numai yala completa.... nu doar motorasul respectiv. Pretul depaseste suna de 700 lei.....

 

se repara- reonditioneaza zala ta si o sa fie ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!
Un prieten are urmatoarea problema la un Golf mk4 din 99 , 2 usi , fara geamuri electrice.

Mai exact nu functioneaza inchiderea centralizata.Mentionez ca este modelul clasic fara telecomanda,Cand incuie din yala de la sofer se incuie doar usa de la sofer , la fel si cea de la pasager.

Problema mai mare este ca nu functioneaza broasca de la haion si astfel nu poate incuia portbagajul.

Exista Golf 4 fara inchidere centralizata?
Nu am pus testerul pe ea , il voi pune abia maine.Exista sigurante ce trebuie verificate avand in vedere ca este modelul clasic fara geamuri electrice ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista fara inchidere centralizata.

 

fa intai o scanare, sa vedem ce vede pe 35 = acolo gasesti inchiderea centralizata.

 

Ori are probleme la modulul de comanda, ori yala are lipituri reci - si necesita refacerea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista fara inchidere centralizata.

 

fa intai o scanare, sa vedem ce vede pe 35 = acolo gasesti inchiderea centralizata.

 

Ori are probleme la modulul de comanda, ori yala are lipituri reci - si necesita refacerea lor.

DAca nu ai vazut tu, nu inseamna ca nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, multumesc pentru precizarea facuta... acum imi aduc aminte ca am avut si eu una, care avea yala simpla, fara partea electrica. Sunt foarte putine, in situatia asta.

 

Mii de multumiri, pentru clarificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt acele masini care au o dioda incorporata pe traseul de alimentare a lampii din usa. Au broasca dar este goala inauntru.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.nu am desfăcut să văd dar nici testerul nu se conectează pe 35. Am observat ca siguranța care arată ca o cheie in panou lipsește cu toate ca are pini.Ce siguranta ar trebui pusă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lipseste si ai pini in cele doua picioare ale soclului, sau doar intr-un singur ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inchiderea centralizate parca e pe 46 la platforma MK4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35 - inchidere centralizata

46 - convenienta - cele care au modul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o.Nu are deloc inchidere centralizata.Iar la siguranta avea un singur pin , nu ambii.

Am demontat butucul de la haion , era blocat complet , l-am dat cu un spray sa mai inmoi "calamina" de tip calcar dupa care am scos totii cateii unul cate unul si i-am curatat.La final am asamblat totul , am dat cu un spray cu vaselina dupa care l-am montat pe masina.Acum totul este ok.

Multumesc de sfaturi si este bine de stiut ca exista Mk4 fara inchidere centralizata OEM :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am chei normale la un golf 4, dar vreau cheie briceag, am inchidere centralizata si vreau cheie briceag la care sa mearga sa deschid/inchid usile din cheie ! Imi trebuie un modul ? E complicat de montat ? Cam cat ma costa ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!