Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

 

Passat B5.5.... ca vad ca ai motor AVB. La B5 putea sa nu mearga, sa fie necesar modelul vechi de telecomanda - la B5,5 - ai primit raspunsul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, sunt nou pe forum si as dori sa pun si eu o intrebare poate careva din voi s-a lovit de aceasta problema.

Am un golf 4 din '99 si azi am incercat, urmat de succes, sa schimb joystickul de la oglinzi. Dar fiind nerabdator sa-l fac mai repede, ajutat si de intuneric, dupa ce am pus fata la usa si am strans toate suruburile am constatat ca nu se mai inchide usa la sofer dupa ce inchid masina din centralizata de pe cheie.Am incercat sa o inchid din cheie si tot la fel face

Am reusit intr-un final sa o inchid astfel: inchid cu centralizata de pe cheie si apoi mai inchid odata cu cheia din broasca si ramane inchisa

Help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ce mufa ai uitat sa montezi..... sau ce cablu ai prins/taiat la montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ce mufa ai uitat sa montezi..... sau ce cablu ai prins/taiat la montaj

M am gandit si la asta o sa desfac maine pe lumina sa vad mai bn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao , a mai patit cineva ca in timpul mersului, dupa cateva minute bune ( peste 10) sa se blocheze portierele ? 

Masina are centralizata dar fara telecomanda ! Cateodata mai face figuri si la inchidere , adica bag cheia rotesc si nu se inchide decat usa respectiva !  Aveti idee ce ar putea fi ?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de la yala iti face asa. Trebuie desfacuta si refacute lipiturile de pe placa yalei.

 

ai geamuri electrice sau manuale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, sunt nou pe aici, sper sa nu postez aiurea, de citit am citit multe pagini din acest forum dar nu am postat...:P

 

Am si eu o problema in legatura cu inchiderea centralizata, uneori nu se aprind avariile cand blochez masina, in sensul ca masina blocheaza toate usile dar avariile raman stinse, in schimb cand o deblochez de fiecare data se aprind. Ati mai intalnit aceasta problema? de la ce poate fi? 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu patesc la fel si nu stiu de la ce e...stiu sigur ca am probleme cu microswitch-urile din broaste...sa fie asta cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lipituri reci pe placa de baza a yalei, switch-uri, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, am geamuri manuale, plus că am mai descoperit o chestie suspecta , daca trântesc portiera şoferului mai tare se blocheaza uşile :) ciudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci pe acea broasca de la usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao , a mai patit cineva ca in timpul mersului, dupa cateva minute bune ( peste 10) sa se blocheze portierele ? 

Masina are centralizata dar fara telecomanda ! Cateodata mai face figuri si la inchidere , adica bag cheia rotesc si nu se inchide decat usa respectiva !  Aveti idee ce ar putea fi ?

Ms

 

 

da, de la yala iti face asa. Trebuie desfacuta si refacute lipiturile de pe placa yalei.

 

ai geamuri electrice sau manuale ?

 

Mike - comportamentul este normal - avand in vedere defectul care il ai, daca ai modelul fara geamuri electrice, respectiv cel cu inchidere centralizata, nu cu modul confort

 

acum, spor la desfacut, stii ce ai de facut, tutoriale si informatii avem o gramada pe forum - nu te descurci, ma suni si incerc sa te ajut prin telefon.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am înţeles,de aici cred k mă descurc...se mulţumeşte frumos:)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problemă, probabil de la modulul de confort. Uneori nu pot închide portierele prin telecomandă. Acest simptom îmi apare concomitent cu momentul în care nu se mai aprind becurile de la plafonieră. În acel moment ca să închid mașina blochez 3 portiere de pe consola portierei șoferului iar aceasta portieră o închid cu cheia în modul mecanic (respectiv rotesc cheia în yală). După această închidere pot în schimb să deschid din telecomandă. Îmi face impresia că aceste simptome apar și dispar în timp mă deplasez pe un drum denivelat sau dacă trântesc portierele. Ce problemă credeți că este!  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

englishprof2000

Salutare! Care-i treaba cu becul ala de pe usa soferului de langa siguranta de la Golf4? Exista doua situatii: inchizi masina si "clipoceste" si o mai inchizi inca o data (inchisa fiind) si nu mai "clipoceste"-ce inseamna ambele situatii? Mentionez ca am inchidere centralizata, ridicare/coborare geamuri tinand cheia 1/2 secunde pe pozitia inchis/deschis in butuc, dar nu am cheie briceag(telecomanda) si alarma.

Modificat de englishprof2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clipeste cu masina incuiata/alarma activata

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

englishprof2000

Da. Si cand nu clipeste masina e incuiata dar alarma e inactiva... Numai ca sunt sigur ca nu are alarma-am probat cu usa, geam, capota, haion

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centralizata are 3 stari: UNLOCKED, LOCKED (usi blocate ledul de pe usa nu palpaie), SAFE (usi blocate ledul palpaie)

 

doar cand e pe SAFE palpaie ledul de pe usa sofer si motorasele incuie de 2x (se aud doua manevre de inchidere) cand centralizata intra pe SAFE la blocarea usilor din exterior (de pe cheie sau din yala)

 

iar pe LOCKED motorasele se aud ca fac manevra de inchidere doar 1x, asta cand se blocheaza usile din interior din butonul de pe usa, daca se actioneaza inchiderea pe safe (de pe cheie sau din yala) se aude cum mai inchid odata motorasele

 

din ce am testat eu cand e pe SAFE nu pot deschide usa de la manerul din interior dar daca nu gresesc din starea de LOCKED se poate

 

plus ca eu am o problema cu motorasul din usa soferului: din telecomanda de pe cheie nu pot debloca usa de pe SAFE, doar de pe LOCKED, fiind slabit acesta, de aici am tras concluzia ca exista o diferenta mecanica de inchidere a broastei din usa, altceva nu cred cel putin la mine fiindca nu am alarma (daca gresesc sa ma corecteze cineva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problemă, probabil de la modulul de confort. Uneori nu pot închide portierele prin telecomandă. Acest simptom îmi apare concomitent cu momentul în care nu se mai aprind becurile de la plafonieră. În acel moment ca să închid mașina blochez 3 portiere de pe consola portierei șoferului iar aceasta portieră o închid cu cheia în modul mecanic (respectiv rotesc cheia în yală). După această închidere pot în schimb să deschid din telecomandă. Îmi face impresia că aceste simptome apar și dispar în timp mă deplasez pe un drum denivelat sau dacă trântesc portierele. Ce problemă credeți că este!  

 

desfa modulul confort si verifica lipiturile de pe placa - daca gasesti lipituri reci, trebuie refacute.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am si eu o problema la inchiderea centralizata de pe fata la un golf 4 2003.
La usa pasagerului nu se inchide din telecomanda,de deschis se deschide doar ca trebuie apasat inainte acel butonas de la portiera de sus,problema asemanatoare e si la usa soferului,uneori nu se deschide din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoras din broasca cu probleme sau un arculet rupt din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!