Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

sall Marius,o sa verific.

Modificat de djcatano1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Eu zic ca e de la motorasul din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor.A o masina VW Bora 1.6 16v si am patit ceva la inchidere centralizata.



Adica:



1.Cand inchid masina din buton usa spate stanga deschide.

2.Can deschid usa spata stanga inchide.



Ajutatim va rag ca nu stiu ce ar fi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce spui ar fi lipituri reci pe placa broastei stanga spate. e normal sa inchida masina daca deschizi usa stanga ca nu o vede deschisa si se armeaza la loc.demonteaza broasca, refa lipiturile si revino cu detalii preferabil daca tot desfaci schimba si switch-ul. lipiturile le ai incercuite in foto iar switch-ul se afla in capatul firelor rosu si albastru, arata ca cel din avatarul meu

post-11532-0-23823200-1379528209_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez aici o intrebare: de unde pot sti din scanare ce index are modulul de centralizata, ca sa stiu ce facilitati are un modul anume? Pe el nu-i scris decat PN, nu are eticheta cu indexul. Postez un scan:

 

Address 46: Central Conv.        Labels: 1J0-959-799.lbl
   Part No: 1J0 959 799 AH
   Component: 2K Zentral-SG Komf. 0001  
   Coding: 04097
   Shop #: WSC 01317  
   VCID: 840DAC0D94AEF63E2BD

   Subsystem 1 - Part No: 1J0959801F
   Component: 76 Torsteuerger. FS0002r  

   Subsystem 2 - Part No: 1J0959802G
   Component: 8N Torsteuerger. BF0002r  

   Subsystem 3 - Part No: 1J4959811C
   Component: 76 Torsteuerger. HL0002r  

   Subsystem 4 - Part No: 1J4959812C
   Component: 8N Torsteuerger. HR0002r

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1j0 959 799 ah . Acesta este pn ul modulului tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, cred ca stiu care e PN. Intrebam de index sau codul de culoare, ca doar dupa ala poti sti daca AH-ul tau are si alarma, e cu memorie sau nu, plus oglinzi pliabile electric. De unde pot afla acel index, daca nu e scris nicaieri in clar? Am presupus ca ar fi acel "2K" din dreptul "component"-ului. Dar nu apare 2K sau 02K in ETKA la acest modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul de culoare este scris doar pe modul....... oglinzile cu pliere nu au treaba cu modulul,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei nu au treaba? "central control unit for convenience system / for vehicles with electrically folding exterior mirror and memory function / and / anti-theft alarm system" text copiat de pe vagcat.com, ca nu am ETKA la munca...

Daca ar fi dupa ce banui eu, ar fi acel 2K sau 02K....dar care nu apare in ETKA. De unde sa aflu "ce poate" modulul meu?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile pliabile el, au treaba cu cal de usa.....doar la cele cu scaune electrice cu memorie sunt conectate la modulul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa am eu pe masina: scaune electrice cu memorie, inclusiv oglinzile. Asta dupa multe upgrade-uri, normal. Ideea e ca am primit un reply de la un amic din Australia tocmai, care mi-a confirmat ca exista 02K si modulul meu e doar pentru oglinzi pliabile/reglabile electric, cu incalzire separata si cu alarma, fara senzori interiori. Deci...acum caut modul full option sau macar un continut sa-l scriu la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile pliabile el, au treaba cu cal de usa.....doar la cele cu scaune electrice cu memorie sunt conectate la modulul confort

 

Poate la alte masini. La golf 4 /passat b5 oglinzile cu memorie sunt legate la modulul de sub scaunul soferului in ceea ce priveste partea de memorie si in calculatoarele de usi in ceea ce priveste partea de executie. Nu este legat fizic nimic de la oglinzi in modulul comfort. Ca cele doua module comunica pe can intre ele e o alta poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele cu scaune el si memorie - stie sa faca si roll down. Celelalte cu scaune manuale sigur nu.... asa cum zicea colegul nostru....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dany19940: expunerea partiala a problemelor nu te va ajuta. Continut de ccm exact cum vrei tu, greu vei gasi. Si dupa ce-l vei gasi vei constata ca asta nu-i suficient. De exemplu, rabatarea oglinzilor facuta oem, prin intermediul modulelor de geam din usi nu este dependenta software de ccm.

Pe de alta parte, cata lume crezi ca are rabdarea sa-ti studieze problema in engleza pe tdiclub ?

Modificat de ady2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ady: iti apreciez primul comentariu de mai sus, ai stiut sa exprimi ceea ce eu n-am stiut in legatura cu legaturile electrice intre module. Odata ce eu am facut legaturile intre ele, cred ca stiu care unde vin. In schimb ultimul comentariu denota putina ironie sau rautate: ai sa ramai uimit de cat de multe solutii iti pot da baietii de pe tdiforum in privat. Si mai sunt si alte forumuri unde poti gasi ajutor. Daca nu poti sa ma ajuti, atunci spune asa si atat. Sau nu spune nimic...Sentimente am si eu, apropo.

 

PS: Nu poti sti ce conflicte apar cand se intalnesc diverse versiuni de soft daca apar asemenea manifestari dupa un upgrade. Odata ce am schimbat si butonul de reglaj oglinzi, am pus si alte oglinzi simple (cu pliere, dar fara memorie) si tot nu le pot deplia...care o fi cauza? Doar ceva de soft zic eu, si voi cauta sa ma lamuresc cumva. Odata ce au aparut atatea versiuni de module CCM, asta inseamna ceva. Probabil ca el gestioneaza toate semnalele pe partea asta, si daca nu recunoaste ceva, altceva se poate bloca, ceea ce ar fi logic.

Modificat de dany19940
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut.INTREBARE : de ce nu imi mai merge nici o telecomanda la masina? un golf 4 1.9 tdi.

am schimbat bateriile la ambele telecomenzi.

am desfacut fata de usa si am schimbat switchul

am refacut lipiturile in modul.

am verificat cu vag com si nu apare nici o eroare

in vag com cand apas pe butoanele de pe cheie imi vede cheia...

am incercat toate metodele de sincronizare a cheilor

si cu toate astea telecomanda nu imi deschide sau inchie nici o usa, singura modalitate de deschidere este cu cheia in usa.

deci ce este de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu un modul confort de proba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica, ai pus alt modul pe masina, ai sincronizat telecomenzile tale pe el..... si nu a mers ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!