Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Lipituri crapate pe placa broastei la sofer. Demonteaza broasca de pe masina si refa lipitruile, curata actuatorul si verifica si switch-ul daca tot umbli

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Hei,salut,

 

Am nevoie de un mic ajutor,inerc sa imi montez un modul de inchdiere centralizata pe masina din semanatura,sa iau un modul+cheie briceag din dezmembrari inseamna multa munca,schimbat toti butucii de la usi,asa ca ma gamdeam sa cumpar un modul aftermarket,ma puteti ajuta cu niste informatii de unde sa cumpar.eu am vazut unele : 

 

http://www.motorvip.ro/produs/kit-inchidere-centralizata-cheii-briceag-thunder-calitate-superioara

http://www.pieseauto.ro/chei-briceag/modul-inchidere-centralizata-cu-telecomanda-cheie-1568705700.html

 

ce pareri aveti? isi merita vrun model banii??

 

Multumesc,

Radu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai intreba in mai multe locuri, ai un raspuns dincolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema la portiera soferului cu centralizata (e OEM) la polo din semnatura (in 2 usi), cealalta usa sau hayonu se deblocheaza normal.

 

Problema e ca nu iasa de pe SAFE daca deschid din telecomanda pe pe cheie, la inceput intermitent acum deloc, daca dechid cu cheia in usa merge perfect (nu stiu daca e relevant la rotirea cheii spre deschidere prima data se opreste ledul din palpait si apoi daca se mai roteste o idee cheia sare butonul in sus si daca se mentine coboara si geamurile normal);

 

- cand incerc de pe cheie motorasul se aude (parca maraie - poate se chinuie), butonul se clinteste (daca te uiti foarte atent) dar nu se ridica.

 

- am verificat in VCDS switch-uri usi/hayon si butoanele la telecomanda si sunt ok, nu exista erori stocate, daca incerc din interior de pe usa butonul blocat/deblocat imi intra pe LOCKED / UNLOCKED, butonul ridicandu-se sau coborand regulamentar, dar cand intra pe SAFE nu vrea sa mai iasa din telecomanda doar manual cu cheia.

 

Ce nu inteleg eu e care e diferenta cand deschid cu cheia in yala fata de telecomanda, cu ce ajuta acel mecanism cheia ca sa iasa usa de pe SAFE? eu banuiesc ca e o problema mecanica fiindca partea electrica pare ok dar nu stiu daca cheia actioneaza si mecanic acel buton... in mod normal asa ar trebui in caz ca ramane masina fara curent...

 

Si cum se remediaza problema, doar trebuie curatat/uns mecanismul la centralizata, curatat colectorul motorasului si uns angrenajul acestuia? Sau pot fi de vina lipituri si switch-uri in mecanismul din usa?

 

Multumesc!

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cheia actionezi mecanic broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca trebuie sa demontez ca sa curat mecanismele si motorasul sa mearga mai usor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari, vin cu o intrebare, din intamplare am umblat la tabloul de siguranta si am gasit o siguranta arsa [ siguranta 17] , defapt topita. Am scos-o si acum cand vreau sa pun alta face scantei ,aveti o solutie pentru problema mea? :)

Modificat de IONUTBLV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii corecte, siguranta e numarul 2 , dupa cum se vede si in fotografie. Problema e ca atunci cand pun o alta siguranta [am pus de 15], alarma nu mai merge [instalata A.M.] , centralizata pe cheie merge.

 

 

post-49425-0-91684500-1377343575_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ se ocupa doar de semnalizari,. 

 

Scoate releul de semnal si vezi daca se mai arde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor am achizitionat de curand un Golf 4 si am observat ca in ultimul timp am niste probleme cu inchiderea usilor totul a inceput intr-o seara cand mi-a sunat alarma de vreo 4 ori aiurea m-am speriat si nu am stiut ce are si dupaia am observat cum pot sa inchid usile si fara alarma apasand de doua ori pe butonul inchis  dar dupa cateva zile usa soferului cand dau a doua oara sa inschid usile ( adica sa inchid si alarma  ) se inchie tumburusul si imd se deschide si ramane asa si uneori se intampla la fel si cand inchid manual dar asta nu asa des . Si inca o problema ar fi acea ca atunci cand sunt in interior si inchid toate usile apasand butonul acela care are desenat pe el o cheie din usa soferului se inchid toate usile mai putin usa stanga spate la care tumburusul se inchide si imd se deschide la fel se intampla si cand deschid usile de afara si nu umblu la masina 30 sec se inchid taote usile mai putin cea din stanga spate . Astept pareri si informati utile despre alarma de ce suna asa aiurea si problema asta cu usile va rog frumos :D  ce este de facut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Usa soferului plus aia din spate au lipituri reci, trebuie desfacute si relipite piciorusele mufei pe placa. Problema nu e grava, dar e mult de lucru pana sa ajungi la lipituri.

 

daca ai cunostinte de mecaninca/electronica si vrei sa te bagi, incepe "sapaturile" de aici:http://forums.vwvortex.com/showthread.php?1542461

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ se ocupa doar de semnalizari,. 

 

Scoate releul de semnal si vezi daca se mai arde.

sig 2 se ocupa doar de semnale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna , am citit vreo 50 de pagini dar nu am gasit vreo solutie la problema pe care o am...de vreo 2 luni la Golf IV inchiderea centralizata din cheie nu mai functioneaza, adica din cheia briceag nu pot deschide si inchide masina decat cu cheia in butuc ! ( totul merge inafara de aceasta problema, adica ma refer la becuri, toate usile se deschid si inchid din cheie ) . Am facut scan si cu VagCom dar nu imi apare nici o eroare. Daca ma puteti ajuta si pe mine cu ceva sfaturi as fi foarte recunoscator...Multumesc

Modificat de mexicanu69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai poti verifica daca in blocurile de masura, receptioneaza telecomanda.

 

poti incerca o resincronizare a ei - am pus procedura de multe ori (bateria sper sa fie buna)

 

daca tot nu se remediaza, vedem ce sa verifici mai departe....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune mi te rog care e procedura de verificare daca blocurile de masura receptioneaza telecomanda...

 

Becul de pe cheie se aprinde cand apas pe butoane ( ma gandeam ca daca nu ar fi buna bateria nu s ar aprinde nici acel bec ) dar nu e problema ..voi schimba si bateria.

 

Merci !

Modificat de mexicanu69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi intri pe confort si unde scrie remote control, la apasarea telecomenzii trebuie sa se faca 1 daca receptioneaza. daca nu, treci la reinvatarea cheilor pe masina cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune mi te rog care e procedura de verificare daca blocurile de masura receptioneaza telecomanda...

 

Becul de pe cheie se aprinde cand apas pe butoane ( ma gandeam ca daca nu ar fi buna bateria nu s ar aprinde nici acel bec ) dar nu e problema ..voi schimba si bateria.

 

Merci !

 

ai mai postat in alta parte ?.... ca ti-am mai raspuns undeva.... MVB (blocul) 014 de pe 46-Convenienta - casuta acolo avem campul de verificat.

 

incearca sa faci si o resincronizare a ei.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum scriu prima data, nu am mai scris nicaieri...ok, am sa fac ce mi ati spus pana acum si revin cu un info.

 

P.S. imi puteti spune si cum sa fac resincronizarea .

 

Va Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in adaptari, canal 1 pui cate telecomenzi vrei, dai save si apesi butonul deschis de pe telecomanda, sau cauti cu google intreaga priocedura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Am un Golf 4 TDI ,mi s-a blocat usa spate dreapta,electricianul mi-a spus ca am broasca arsa (Motoras broasca ars)sau cam asa ceva,cum pot debloca usa fara sa stric ceva?Banuiesc ca imi trebuie o broasca noua! :icon_idea: 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai geamuri electrice pe spate ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va ROG AJUTATI-MA :icon_cry:  :banghead: Am si eu o mare problema,de ceva timp imi facea figuri usa de la sofer cand armam,sau dezarmam usa,dupa un timp nu a mai mers deloc uasa,mergea sa o deschid doar cu cheia manual,ok ma gandem sa schimb incuietoare.Dar acum imi face si usa din spate de pe partea soferului figuri:((.C ESTE DE FACUT!VA MULTUMESC!

Modificat de djcatano1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in prima faza sa verifici firele din burduful dintre usa si stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!