Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

@unq75-cristi ti-a spus ce problema ai, respectiv lipituri reci pe placa broastei. daca citeai cu atentie topicul acesta gaseai si solutia, respectiv demontezi broasca de pe masina, desfaci broasca si refaci cu pistolul de lipit lipiturile de pe placa broastei, ca in foto de mai jos

post-11532-0-95581700-1355272004_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Am si eu o problema cu inchiderea centralizata!

De curand mi-am cuparat un Vw Bora 2001 si nu imi functioneaza inchiderea centralizata din cheie (decat din butuc,,,) am schimbat bateria dar beculetul nu se aprinde ,,,ce este de facut in acest caz...?

Precizez ca fiind prima mea masina nu am cunostinte despre masini...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu

Esti sigur ca asta este explicatia - lipituri reci - pentru ca mie mi se pare destul de ciudat ca totul functioneza normal la a treia apasare pe butonul de inchidere al telecomenzii, de fiecare data la a treia apasare. Daca ar fi o lipitura rece nu ar trebuie sa fie un efect "aleator". Mersi oricum de sfaturi, o sa ma edific daca e asa sau nu poimaine cand imi aduce un amic din germania niste yale/broaste/actuatoare de usa de la dezmembrari.

Ms inca o data.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica si revino ce detalii. sper ca broastele din germania nu te costa nimic, caci nu se jusstifica achizitia unei broaste avand in vedere ca poate fi remediata ORICE problema la broasca far achizitia uneia noi saau sh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Aveti cumva idee daca as putea sa montez in usile de spate de la bora mea, lampi care sa se aprinda

cand deschid usa ( la fel ca la usile de pe fata) ?

Probabil ca ar trebui sa ma leg undeva in modulul de confort ca luminile din usile de fata parca acolo sunt legate.

Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu are idee nimeni de firele mele ?

Ca ma macina rau o modificare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legi la firul de plus de la cele din fata si firul de masa il iei cel ce trece prin switchul din broasca.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert,am pus eu. Vezi in semnatura...

Cristi,nu trebuie tocmai din fata,se poate doar din mufa din spate.

From HTC via Tapatalk.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.

va multumesc frumos.

maine intru in actiune si la spate.

Modificat de robert r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu

Da asa este, nu ma costa nimic, mi le-a adus dar e prea frig acum ca sa stau sa verific. Incep sa-ti dau dreptate ca ar fi o problema de lipituri deoarece observ ca si lumina interioara si cea de la usa soferului se aprind doar cand vor - in principiu am observat ca totul functioneaza perfect cand este frig afara, iar dupa ce merg cu masina si merge caldura nu mai functioneaza.

Tinem legatura dupa ce se mai incalzeste putin, ca poate am nevoie de ceva sfaturi la demontat/montat.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un golf 5 in 2 usi din 2005, telecomanda briceag cu 3 butoane, fara alarma, si de cateva zile am o problema cu inchiderea centralizata. Daca masina este incuiata si apas butonul pentru deschidere pe telecomanda se aprind avariile si se aprinde si lumina in masina dar usile raman incuiate (portbagajul se descuie). Le pot descuia decat bagand cheia in usa. La inchidere functioneaza normal - adica se inchid si usile si porbagajul si se aprind si avariile.

Poate sa fie aceasta problema de la bateria telecomenzii? - precizez ca nu am schimbat niciodata bateria de la telecomanda si da semne ca este descarcata deoarece raza de actiune este mult mai scazuta decat inainte. De asemenea nu am a 2-a telecomanda sa fac proba.

Sau poate s-a intamplat ceva de la frig?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. cred ca problema ta e cu motorasele din broastele de usi. ce erori ai pe masina. care e starea contactelor din broasca, dupa dezarmarea din telecomanda, vazuta in blocurile de masura din VCDS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema cu inchiderea...imi apare aleator una din usi deschisa (mai des dreapta spate), dar in acelasi timp toate luminile de la toate butoanele de la toate usile se sting, iar blocarea usilor din butonul de pe usa incuie tot aleator doar unele usi (din cheie merge bine). Totodata, difuzoarele din usi (doar pe fata am) merg gajait tare (dreapta si-a mai revenit dupa vreo 3 ore de condus cu caldura + ventilator la maxim. Posibile cauze: frigul asta nenorocit si marea prostie ca am turnat 2L de apa calda deasupra usilor sa pot dezlipi chederele inghetate (nu faceti asta, ca la destinatie au inghetat mai tare si nu mai puteam cobori), apoi la sfatul unui prieten am turnat si un pic de solutie de parbriz tot deasupra chederelor..cica nu ar mai ingheta. Acum nu stiu daca lichidul asta poate provoca un scurt sau a ajuns apa calda pe undeva si a inghetat ca sa distruga vreun contact. Unde credeti ca ar fi problema? La mufa unei usi (sub mansonul ala de cauciuc ce protejeaza firele ce intra in usi este o mufa ce poate fi curatata?), sau este un modul ce le comanda pe toate astea? (ma gandeam la modulul confort). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Ce ii pot face la inchiderea centralizata sa nu mai fie asa zgomotoasa la inchidere/deschidere? Adica, se aud fooarte tare si deranjant sigurantele cand sar si mai ales cand coboara. Plus ca face de 2 ori de ori zgomot la inchidere/ deschidere ca si cum s-ar deschide si apoi inchide. In fine am testat si la alte golfuri si sunt mult mai silentioase acele sigurante. Sa am ceva lipsa la ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai nimic lipsa si nu ai ce sa-i faci decat daca schimbi yalele cu unele mai noi, adica costuri undeva la 500 ron maxim...mai bine te obisnuiesti asa. zgomotul dublu la incuiere/descuiere este perfect normal. daca nu ar face de 2x ar fi ceva in neregula pentru ca ar insemna ca nu s-a incuiat pe"safe" si poate fi deschisa din interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce se uzeaza la yale de ce amplifica sunetul? Cand se inchid/deschid se aude parca ar da fier in fier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai multe tipuri de yale - cele mai noi, dupa 2003 parca - sunt mai silentioase.

daca vrei sa scapi de zgomot, elimina tijele cu tamburusi - si o sa vezi atunci ce silentioasa o sa fie centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu inchiderea portbagajului. Nu se mai blocheaza clantaul(incercuit in poza-poza e de pe net). post-111791-0-47863800-1358433190_thumb.Am desfacut plasticul din spate si are o mufa cu 3 fire. 2 dintre ele sunt pentr clantau si al 3lea pt iluminare portbgj. pe firele pt clantau nu vine niciun curent si nici nu sunt in scurt, le-am verif cu aparat de masura. Am desfacut si mansonul de cauciuc dintre caroserie si portbgj, totul e in regula si aici. Sa fie din broasca?

Modificat de padufln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine e problema mecanica, oricum, ce anume e ala "clantau" ca in poza data de tine, nu e broasca de golf4.

Pinii de pe switch trebuie sa aiba continuitate intre ei daca broasca e inchisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine e problema mecanica, oricum, ce anume e ala "clantau" ca in poza data de tine, nu e broasca de golf4.

Pinii de pe switch trebuie sa aiba continuitate intre ei daca broasca e inchisa.

Am pus alta poza. Nu stiu care e denumirea partii mobile din broasca, tu sti?

Deci broasca ar trebui sa se blocheza chiar daca scot mufa cu 3 pini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Switchul are rolul doar de a aprinde lumina din portbagaj si de a te informa in bord ca e deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand sa ne edificam putin...cand spui ca nu blocheaza "clantaul" te referi la faptul ca nu se mai incuie hayonul sau vrei sa spui ca daca vrei s-l inchizi el nu se mai agata de caroserie si sare inapoi din cheder? daca e a doua varianta este broasca terminata, mai exact un arc din ea e rupt si nu se blocheaa coltii.daca e prima varianta, nu mai lucreaza actuatorul care ar trebui sa blocheze hayonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e broasca defecta da, au pus nemtii suruburi cu 12 colturi si nu am chei sa o dau jos :grrrrrr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata s-a rezolvat. Am dat-o jos, am curatat-o si aoi am topit niste vasilina si am turnat in ea. Acum merge perfect, ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.

Va rog sa ma indrumati catre cineva din Tg. Mures sau Reghin care face lipiturile reci pe placa yalei.

Multumesc anticipat.

(ps. am cautat in aria prestari servici pe net cunostinte dar nu stie nimeni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!