Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Esti din Bucuresti, ai doi experti acolo: Florin si Cristi (Al Bundy). Apeleaza cu incredere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

F l o r i n

Trebuie verificat ce se intampla in blocurile de masura - legat de telecomanda. Dupa aia, trebuie verificata yala de la sofer - sa vedem daca problema e din ea, din calculatorul de usa... sau mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am o problema cu usa stinga din fata de la sofer merg cu masina si deodata se aprinde martorul de usa deschisa si ledul de jos de la usa aprins...o deschid o inchid si isi revine dar problema este ca nu mai vrea sa se incuie din tel masiniii merge numai sa se descuie atit ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch defect sau circuite oxidate pe placa broastei. trebuie demontat si vazut ce e in broasca. de incuiat nu se incuie caci transmite semnal portiera catre modul ca e usa deschisa si nu-i da voie sa o incuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai merg ce merg usa e inchisa se aprinde martorul din senin ca usa e deschisa se stinge apoi,iar cind o deschid numi mai apare mart de usa deschisa cind se inchide cind nu .din telecomanda masinii........am gasit si eroare 03360 bus de date pentru confort semnal intermitent......cum se demonteaza broasca si unde se afla scwitu trebuie demontata fata de usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA ! prima data demontezi fata de usa , dupa care trebuie scos geamul (asta pt portiera spate) si abia apoi broasca . in broasca se afla acest switch . cand desfaci broasca uita-te pe placa si dupa lipituri reci sa nu desfaci de 2 ori broasca .

LE . ai nevoie de torx , M si cateva scule (surubelnite , o tubulara de 10 si un patent/cleste)

Modificat de Mickey20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Geamul poate ramane pe masina - fixat sus.

Ai geam electric pe spate ? daca da, verifica intai ce ti-au zis colegii. Daca tot nu isi revine, problema poate sa fie mai adanca.... sa speram ca nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am geamuri electrice la toate usile...ledul din portiera se aprinde cind o incui merge incuiata din tel dar mai greu citeodata dsin prima incercare merg cu masina se aprinde martorul de usa deschisa se stinge iar se aprinde ma gindeam ca scap fara sa demontez ceva ...deci cu ce sa incep ?am uitat sa specific e vb de usa de la sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepe prin a cauta un electrician bun, daca tu crezi ca scapi fara a demonta ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai jos capitonajul interior, apoi ridici geamul pana apar clemele prin cele doua gauri de vizitare, slabesti geamul, il ridici sus pe rama(prinzi cu scotch), desfaci toate suruburile tablei(10 suruburi) desfaci cele doua suruburi ale broastei, desfaci butucul(ai un capacel pe cant si bagi torrx 20 si-l slabesti pana iese butucul), apoi scoti tabla cu tot cu broasca si vezi unde este buba. Asta in linii mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina fac rost de scule as vrea sa fac ceva sa anulez martorul de usa deschisa sa nu mai bipue nu sint in tara sint in franta si aici e fff scumpa manopera ...cum sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ce poti face fara sa demontezi nimic este sa deschizi usa, cu o surubelnita sau altceva sa inchizi inelul yalei la care ai acces pe cantul usii, si "racai" cu ceva sub inel si sa speri macar ca asa il ucizi pana la remediere, caci oricum schimbarea era solutia

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

E pacat sa faca asa... poate se prinde o bucata de switch in plasticul de pe limba care il actioneaza, si o deterioreaza.... si strica yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de dotarea masinii aprinsul martorilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sigur.... si an de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-ul nu are 1mp sa deterioreze invelisul de cauciuc al inelului broastei daca racaie acolo.tija rupe cauciucul daca e roasa neuniform si are muchii..colegul a cerut varianta fara sa demonteze ca e in franta...din switch nu are ce sa sara in afara de tija lui care deja e terminata din moment ce face astfel de figuri.si daca sare bucata de tija inelul o arunca afara oricum... platesc eu yala de noua daca varianta oferita distruge ceva la inelul broastei ca se cunoaste daca cauciucul e ros recent sau nu

evident ca nu trebuie sa racaie cu dalta si ciocan ci cu ceva finut

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Poate nu am inteles ce ai incercat sa-i explici tu.... eu am zis sa nu sparga cumva carcasa switch-ului.. sa se prinda vreo bucatica intre restul switch-ului si limba cu cauciuc.

Oricum, cand incepe si se aprinde aiurea martorul de usa deschisa, de cele mai multe ori, nu are legatura cu tija switch-ului... ci cu mecanismul interior deteriorat - arculet rupt, etc - care tot inchide circuitul sau mai rau - calculator de usa sau modul confort - defect.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si.tocmai.de aceea sa racaie acolo .in ideea sa-l blofheze de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi sa aprins d in nou martorul pentru usa deschisa ,,in mers,am deschis usa am trintito un pic mai tare si nu a mai facut figuri...ma gindesc ca acum ceva timp am demontat fata de usa ca sa rezolv ceva legat de geam.si ma gindesc probabil sa nu fii infipt bine vreo mufa de la broasca

Revin si va intreb in cele mai multe cazuri trebuie schimbat scwitzu nu?Aveti idee cit costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in franta nu merita sa faci operatiunea in niciun caz decat daca o faci cu manutza ta si te costa numai switch-ul... Broasca cu totul se duce spre 600 ron dar nu merita pentru unswitch sa schimbi toata yala. In aria prestari servicii gasesti useri care te pot ajuta cand te intorci in tara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

O problema cu inchiderea am si eu de ceva timp in sensul ca nu mai semnalizeaza la inchiderea/deschiderea din telecomanda. Toate switchurile sunt ok, au fost verificate, unele inlocuite de Kelu. Cu toate astea cand deschid portiera dreapta spate plafoniera nu se aprinde.

Am activata functia de inchidere usi cand se atinge o anumita viteza(15 sau 20km/h) care pana zilele trecute a functionat ok, dar acum se intampla aleator ca imediat dupa inchidere portiera de la sofer sa se deschida. Chiar daca actionez butonul de pe usa se intampa acelasi lucru, se inchide si apoi se deschide imediat. Sunt zile cand nu sunt probleme..

O alta chestie ciudata pe care am sesizat-o este la geamul de la sofer, se intampla ca eu sa actionez butonul pentru a lasa geamul dar el se ridica, sau invers.

Modulul de comfort sa fie cel responsabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia cu inchisul/deschisul usii e de la lipiturile reci de pe placa . da jos broasca si refa lipiturile .aceeasi chestie am patit si eu la usile spate .

la geam e alta problema. cel mai probabil iti agata in ceva si deaia face pe nebuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca lipiturile reprezinta problema, la acea usa au fost refacute de Kelu si inlocuit switch-ul. Si mecanismele de la geam au fost verificate atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din punctul meu de vedere aceasta e problema LIPITURI RECI pe placa. dupa ce remediaezi problema sa lasi un msg sa-mi zici si mie cum ai rezolvat. eu m`am confruntat cu problema aceasta la masina mea si la inca vre`o 3 . i-ai facut o scanare cu vag-com`ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Help!

Caut de ceva timp raspuns pentru problema mea si nu am gasit.

Telecomanda pentru inchiderea centralizata la masina din semnatura nu merge decat de la max 2-3 m distanta. Am schimbat bateria de n ori, ba chiar am fost la PBN sa cumpar baterie originala. Am reinvatat cheia, etc.... la fel se intampla, si asta din senin.

Ceva idei ce ar putea fi?

Antena de la inchidere stie cineva unde este situata, cum sa ajung la ea sa o verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!