Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

salut!iar aa probleme cu inchiderea centralizata

cand deschid din telecomanda masina se deschid usile si apoi se incuie la loc imediat,

daca trantesc vreo usa din fata se incuie o parte din usi,mai ramane si martorul de la portbagaj deschis cateodata si apoi se stinge

stiti care ar putea fi cauza??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Am schimbat bateria si mi s-a rezolvat problema :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eftimie cristian, cel mai recomnadat e sa faci o scanare la masina, ca sa vezi sigur care este problema. Se poate sa ai probleme cu switch-urile si ceva lipituri reci pe la yale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa o fac cat mai curand ca e enervanta rau chestia,in special cand ploua se intampla asta,dar vad ca acum face mai tot timpul

multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Nu am telecomanda pentru inchiderea centralizata. Se inchid toate usile atunci cand inchid una din ele.

Intrebarea mea este-

Pot cumpara si monta vre`o inchidere centralizata de la care sa folosesc doar modulul de comanda si sa`l leg pe undeva?

Pur si simplu sa folosesc telecomanda si modulul.

A mai incercat cineva asha ceva? ca eu unul.. m`am plictisit sa tot bag cheia in broasca aia. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da. Asa ceva iti trebuie (nu am legatura cu anuntul, l-am cautat pe Google, sa te ajut sa iti faci o idee) http://brasovcity.olx.ro/vand-chei-briceag...or-iid-27590501

Dupa ce montezi modulul, te duci la un centru de copiat chei, iti face lama, muti chip-ul din cheile tale in astea de la inchidere centraliazata si gata treaba. Ai cheie briceag, cu telecomanda pt inchidere centralizata functionala.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..

exact asta am gasit si eu acuma. numa k m`a speriat manunchiul ala mare de fire si chestia cu transpondarul.

Eu am model vechi de cheie cu cipul turnat direct pe lamela... deci na.. altzi bani .. alta distractzie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fugi ma - cum chip turnat pe cheie ? Cheia ta nu se desface? nu e din aia cu bec in ea? Uite, modelul asta th_1.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahhhaaa...

mersi domnu.. chiar n`am stiut..

eu traiam cu impresia ca e punctul cel negru de pe lamela..

bun asha.. acum e mai simplu..

atunci ramane sa descopar cu se face montajul.

ai vre`o idee?

si`a mai montat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am si eu o problema cu inchiderea masinii lui taicamiu:o deschid din telecomanda si ea se inchide la loc,si se deschide si iar se inchide si tot asa.Mai acum un an a avut aceiasi pb,mers la porsche si cica ar fi rezolvat-o ei,dar nici vb de asa ceva.Ce e de facut?De la ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca momentan sa o inchizi cu cheia in borasca(yala).Fa si o scanare.Posibil switch.Daca e golf variant,vezi motorasul de la portbagaj(e sub capitonaj)....daca s'a spart furtunul care alimenteaza stergatorul si a curs acolo,face scurt.Din patania unui prieten.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E variant masina si smecheria e ca de o zi nu mai merge nici stergatorul;lichid imi da dar stergatorul sta pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci ramane sa descopar cu se face montajul.

ai vre`o idee?

si`a mai montat cineva?

Tu cumpara-ti modul si dupa aia te ajutam la montaj, nu-ti fa griji. Important e sa te pricepi un pic la electrica.

Costy_Nepotu, toate usile se deschid si se inchid, in aceelasi timp ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se deschid si se inchid toate in acelasi timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie verificat ce se intampla. Fa o scanare cu VagCom-ul si vezi ce eroare iti apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

sunt nou si va deranjez si eu cu o mica problema: de cateva zile mi a ramas blocat senzorul (microswitch ul) de la usa sofer pe deschis (imi arata treaba asta in bord, lampa laterala usa, lampa habitaclu daca e pe pozitia usa deschisa etc)...de astazi a mai "rasarit" o problema...dupa ce am luat o groapa mai nasparlie...nu pot sa mai inchid cu telecomanda din cheie (mentionez ca nu am alarma after-market) ci doar sa deschid...astfel ca sa pot incuia masina trebuie sa incui din butonul din portiera (se incuie tot cu exceptie usa sofer) apoi sa incui manual cu cheia usa sofer...de descuiat se descuie normal...

cum pot rezolva situatia?

multumesc anticipat,

Lucian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti rezolva problema schimband switch-ul. Nu poti inchide din telecomanda, deoarece masina "vede" usa soferului deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti rezolva problema schimband switch-ul. Nu poti inchide din telecomanda, deoarece masina "vede" usa soferului deschisa.

daca i doar switch ul de vina pot sa rezolv (am un ul identic de la sertare de case de marcat (am inteles ca e destul de dificil de ajuns acolo, dar cred ca o sa ma descurc)...dar de ce oare pana azi a mers sa incui direct din telecom dupa cheie?

Modificat de luchesse5508
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana astazi probabil ai putut incuia masina din telecomanda fie pentru ca switch-ul nu fuctiona si nu iti vedea deloc portiera ca e deschisa, fie ca functiona normal.sau de la groapa s-a dus vreo lipitura pe placa broastei. cand demontezi sa schimbi switch-ul, nu strica sa verifici si lipiturile pe placa broastei. asa ceva trebuie sa gasesti in broasca vizavi de lipituri

post-11532-1287119117_thumb.jpg

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am rezolvat o masina care avea acelasi simptom. De vina e un arculetz in forma de cerc care nu ducea tija pana la capat, caut poze si exemplific.

Arcul incercuit din poza.

As dori sa cumpar/improvizez un arculet din acesta, astept ceva idei de DIY sau oferte pls.

post-30734-1287176152_thumb.jpg

Modificat de VWasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand vreau sa imi cer scuze ca revin din nou la subiectul inchidere centralizata,dar dupa 10 pagini citite sunt mai mult dezorientat, sincer nu mai am chef si nici rabdare sa le citesc si pe celelalte 35!

Deci... Am un G4 2001 1.9 TDI ALH,inchidere centralizata din fabrica pe cheie briceag(din ce am citit pana acum la unii mergea de la 20-30m) care functiona de la 10m (mai mult decat de ajuns pt mine), iar acum merge doar de la 1m stg/dr sau daca indrept cheia (tot de aproape) spre oglinda retrovizoare (loc pe unde s-ar afle senzorul de la inchidere, dupa manualul de utilizare a masinii). Lucru care ma irita la maxim,pt ca am o functie de confort de care nu prea ma mai pot folosi corespunzator!!!!!!!!!! :)) :))

Ceea ce vreau si imi doresc foarte mult este ca unul sau mai multi utilizatori al acestui forum sa imi spuna niste date concrete despre rezolvarea acestei probleme!!!

P.S. Pozitia mea geografica nu mai corespunde...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba bateriile la telecomanda!

Sunt shimbate deja de 2 ori! :stupid:

Butonul p_quote.gif sau p_mq_add.gif - (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post.

Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele t_reply.gif sau t_qr.gif!

Modificat de Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca trebuie verificata intai cheia daca semnalul trimis este ok. Dupa care numai un electrician bun te poate ajuta, nu orice carpaci. Din cate zic,i ca merge de la distanta mica, ar trebui sa fie cauzata de cheie. Asa ca ar cam trebui sa cauti unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit in mare sa mi rezolv problema...am in schimb o nelamurire...care este rolul si daca e montat corect in poza arculetzul din imagine... http://img804.imageshack.us/f/img1365k.jpg/

s a mai intrebat asta de catre un coleg in alt topic dar nu i a raspuns nimeni...

Modificat de luchesse5508
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!