Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Ne apucam de treaba in cazul asta :-))

Numai ca nu am reusit inca sa gasesc o surubelnita pentru suruburile alea cu cap in stea care tin broasca pe usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Iti trebuie un cap M8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, chiar voiam sa intreb daca stie cineva dimensiunea.

Am cautat sambata pe la obor, dar ce am gasit era mare.

Acum o sa intreb direct dimensiunea, sa nu mai fac ture la masina :-))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
credem ca ai lipituri reci la pinii de la mufele broastei, care dintre ele, poti afla inchizand usile de la butonul din portiera si care tambulus revine is sus dupa ce se inchid usile aia e cu problema.

Mai adaug ca se vede si pe vag-com ca da ceva eroare cu intermitent la broasca. Nu mai stiu eroarea exact dar stiu ca la scanare a detectat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati eroarea care o aveam eu pe portiera cu probleme la lipituri...

00931 - Locking Module for Central Locking: Rear Right (F223)

27-00 - Implausible Signal sau Intermitent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.Am si io probleme cu inchiderea.Din telecomanda se inchid(deschid) toate portierele in afara de cea de la sofer.Cu cheia actionand yala de la sofer reusesc sa le inchid(deschid) pe toate.Am dat jos broasca,am desfacut-o,am verificat lipiturile si totul pare sa fie in regula.Exista posibilitatea ca angrenajele alea din plastic din broasca sa se blocheze atunci cand actionez inchiderea sau deschiderea masinii din telecomanda?Ce problema in afara de cea a lipiturilor reci ar mai putea fi? :D Multumesc!!....Si pe Vagcom imi da o eroare electrica la portiera soferului.

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mai verifici inca o data acele lipituri interioare, eventual chiar sa le refaci, chiar daca iti par in ordine. De fapt, poti reface toate lipiturile de pe acea placa, dupa ce le cureti de lacul cu care sunt acoperite. Ar fi bine sa folosesti si ceva pasta decapanta sau sacaz la lipituri, nu numai fludor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am observat si eu o mica problema la usa spate dreapta. Cand apas butonul de deschidere de pe telecomanda, totul e ok, dar in momentul in care il apas pe cel de inchidere, tamburusul din dreapta spate intra doar foarte putin inauntru (cam 20%). Observand ca nu a intrat de tot tamburusul, incerc usa, se deschide, si incepe sa urle claxonul... Trantesc inapoi usa si dau sa inchid iar din telecomanda, si vad ca se inchid toate usile. M-am gandit ca poate nu am inchis eu usa asa cum a trebuit, dar am observat si azi cand am inchis ca a ramas doar putin bagat inauntru tamburusul, si usa tot deschisa. Interesant este ca nu se intampla in mod regulat, la fiecare inchidere, ci doar cand are chef.

Ce parere avet? Sa fie vreun contact imperfect?

Modificat de Rzvy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rzvy- pare mai degraba o problema de ordin mecanic la tine.daca era electric, nu facea nici macar 20%cursa tija.trebuie desfacuta fata de usa si implicit broasca,si verificat tot traseul de la broasca pana la tija. cert este ca iti functioneaza switch-ul daca spui ca atunci cand ai deschis-o a inceput sa urle,semn ca vede usa deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia ciudata e ca nu se intampla in mod regulat, ci doar cand are chef, iar daca o butonez sa o deschid si sa o inchid, pana la urma se inchide si usa despre care vorbesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am rezolvat o masina care avea acelasi simptom. De vina e un arculetz in forma de cerc care nu ducea tija pana la capat, caut poze si exemplific.

Arcul incercuit din poza.

post-1788-1283263860_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rzvy-daca demontezi si se dovedeste a fi arculetzul descris de cristi(al bundy), ti-l trimit bucuros prin posta daca nu-l gasesti pe acolo :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti!

Maine incepe identificarea problemei, si totodata sper si remedierea ei.

Va tin la curent cu situatia mea.

Va multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi arculet l-am gasit si eu rupt la 2 portiere, probabil din cauza uzurii (usile se inchideau automat la 20 km/h). Am facut unul dintr-un alt fel de arc dar nu a iesit prea bine, tzamburusul ramane iesit inafara cam 3mm cand inchid usa. Stiti de unde se pot procura acele arcuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel putin 2 mai am eu si vi le dau cu draga inima.maine ma uit in cutia cu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt diferite stanga si dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii legate de problema mea, mai sus expusa.

Tocmai am fost la un service, tipul de acolo s-a uitat la cabluri, sa nu fie intrerupte, s-a uitat la mufa sa nu fie oxidata, si spunea ca e ok. Mi-a dat verdictul cum ca ar fi broasca. Degeaba am incercat eu sa-l intreb daca nu cumva e arcul la care facea referire Al Bundy, ca mi-a si taiat-o direct, spunand ca acolo este un motoras care urca si coboara tamburusul pentru inchiderea centralizata si ca acel motoras ar fi cauza. Avand in vedere ca broasca poate sa fie undeva pe la 450 RON sau 500 RON, m-am gandit ca poate vrea sa ma fraiereasca, drept urmare i-am multumit si am plecat. Urmeaza sa merg si in alta parte sa vad ce pot rezolva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la tine motorasul functioneaza . E mai usor sa schimbe toata broasca decat sa-si bata capul . Sau tipul spera sa se faca cu o broasca pe care sa o repare si s-o vanda mai incolo . :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o problema de ordin mecanic in mod cert.problema este in broasca undeva.ceva nu lucreaza cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am mai gasit un Golf cu aceeasi problema, arc rupt , si tot pe dreapta, asa ca am luat un arc de pe stanga si l-am modificat pentru dreapta si merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

am o problema cu inchiderea centralizata la un golf 4 1.9 tdi break.....ambele telecomenzi nu merge decat foarte aproape de masina....am schimbat si bateriile si tot nu da nimic...ledul de pe telecomanda fileaza.....stie cineva pe unde ar fi pozitionata antena receptoare ...ma gandesc sa nu fi facut scurt la masa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare..am si eu un golf4 coupe...problema esta ca: de la usa stanga nu pot inchide masina(avand inchidere centralizata), si nici pe bord nu-mi apare ca am usa deschisa...si nici lumina din usa nu se aprinde la deschidere,nici cea din plafon!

cum as putea sa o rezolv!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seby switch-u din portiera stanga te-a lasat.Exact aceasi problema am avuto si eu si mi la schimbat un coleg forumist.Daca schimbi acest switch ai rezolvat problema.Salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum as putea sa o rezolv!

multumesc!

Se schimba switch-ul din usa...de fapt din yala respectiva. Atentie, daca te duci la reprezentanta, cei de acolo o sa iti schimbe yala cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seby switch-u din portiera stanga te-a lasat.Exact aceasi problema am avuto si eu si mi la schimbat un coleg forumist.Daca schimbi acest switch ai rezolvat problema.Salutare

la ce pret ajunge switch-ul? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!