Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Sau switchul de la usa soferului nu lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Salut din nou.Al Bundy aici cu switchul de la usa soferului ai perfecta dreptate ca intradevar are momente cand se aprinde si momente cand nu se aprinde si ce as putea sa ii fac sa il schimb.Astept un sfat de la tine,de cateva saptamani merge bine inchiderea dar ma tem ca iar o va apuca iar si nu stiu ce sa fac.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da un PM lui AlBundy sa rezolvi switchul. si eu am avut problema si mi se descuia usa din senin (stateam cu frica noaptea)

ciudat cum la diagnoza nu a aparut nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia e schimbarea acelui switch. Dureaza cam 1 ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

David Iordan
Cauta pe cineva din zona ta sa faca adaptarea cu VCDS>

Posibil probleme cu partea electrica a contactului de cheie sau cu un releu, care nu vede ca ai scos cheia si nu taie alimentarea.

Salut, ms pt raspuns. O sa cumpar partea electrica de la contact. Am vorbit si cu turbocip si mi-a promis ca ma poate ajuta si el. Tu mi-ai activat chestia asta, nu stiu daca mai tii minte, cand mi-ai montat si tempomatul. Acum nu stiu la care dintre voi o sa ajung ca amandoi ati fost baieti de treba.

Numai bine!

Modificat de David Iordan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare domnilor...

Am o problema, imi ramane aprinsa plafoniera de la un switch de la o portiera.

Exista vreo varianta sa-mi dau seama de la care portiera este problema? De la care portiera ramane aprinsa plafoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa decuplezi pe rand fiecare usa din mufa din stalp. Nu ai lampi in fiecare usa in parte? Ai doar plafoniera? Doar sunt destui meseriasi in Bacau daca nu reusesti singur. Daca nu te descurci in Bacau...Onestiul e aproape. :D

Modificat de dany19940
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan_79, vezi care lampa de sub usa iti ramane aprinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Nu stiu daca postez in topicul corect dar problema tine de usi si inchidere centralizata si alt topic mai la obiect n-am gasit.

Deci: incepand de azi nu imi mai bip-aie (acel "tit" din claxon) cand incui masina din cheie :icon_thumright:

Cand descui usile functioneaza totul perfect, ca si pana acum, dar la inchidere nu se aude acel zgomot de atentionare si am impresia ca nu mai clipesc nici farurile. Mentionez ca usile se incuie, deci inchiderea functioneaza.

Problema este ca am desfacut usa din dreapta fata ca sa intepenesc geamul - se rupsesera clemele alea de plastic - si cum mi se parea mie ca manerul merge cam greu am bagat niste WD40 in broasca in zona manerului - broasca nu am demontat-o! M-am gandit ca n-are ce sa strice, dar imediat dupa aceea s-a intamplat intamplarea. Sa fie o legatura sau doar coincidenta?

Swich-ul de la acea usa nu merge de foarte mult timp (am masina de 2 ani si nu mi-a mers niciodata), nu se aprind nici plafoniera nici becul din usa cand este deschisa, dar nu cred sa fie asta problema ca s-ar fi intamplat pana acum...

A, inca ceva: incercand sa gasesc pozitia corecta a door pin-ului m-am tot jucat cu cheia inchis-deschis...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan_79, vezi care lampa de sub usa iti ramane aprinsa.

Octavia are, in cel mai bun caz, lampi doar pe usile din fata.

Salutare tuturor!

Nu stiu daca postez in topicul corect dar problema tine de usi si inchidere centralizata si alt topic mai la obiect n-am gasit.

Deci: incepand de azi nu imi mai bip-aie (acel "tit" din claxon) cand incui masina din cheie

inseamna ca masina vede ceva deschis, capota, portbagaj, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dany19940 si F l o r i n, nu am la masina decat plafoniera...:)

Am intrat cu vag-com-ul si pe instruments am gasit niste canale cu niste cifre 0 si 1, care se schimbau in functie de portiera deschis/inchis. Asa am aflat ca nu merg portierele din dreapta. Acum urmeaza sa desfac portierele...caut un DIY sa vad cum se ajunge la acele switch-uri...

Stiti cumva ce fac acele switch-uri din portiere? Inchid sau deschid circuitul...vreau temporar sa leg firele cumva sa-mi vada portierele doar inchise, ca nu pot folosi alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei cand se defecteaza switchul, circuitul se deschide si usa o vede pe inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca plafoniera iti ramane aprinsa, atunci probabil ca unul din pinii care actioneaza unul dintre switch-uri s-a blocat in interior si apasa tot timpul pe arculetul din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, portiera ramane pe deschis...de asta ma deranjeaza cu alarma.

1. Partea cea mai ciudata este ca am deschis portiera, si cu ea deschisa, cu o surubelnita am inchis si deschis mecanismul...si se aude click-ul switch-ului, deci nu e blocat mecanic.

2. Deci desfac portiera si ajung la switch, sunt fire care intra in el, sau e prins direct pe placa?

Modificat de Razvan_79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca la inchidere auzi tu click-ul switchului. Nu e prins pe placa ci pe broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy, ai avut dreptate: usa ramanea deschisa :(

Am desfacut iar panoul de tabla, am aranjat door pin-ul si merge, acum se incuie.

Numai ca atunci cand incerc sa pun fata de usa si sa termin treaba nu mai functioneaza. Cred ca se misca door pin-ul de la locul lui cand incerc sa aranjez fata usii si asta e cauza... blocheaza ceva pe acolo... nu stiu ce sa mai zic, m-am chinuit azi vreo 3 ore si tot n-am reusit sa o fac sa se incuie si dupa ce pun fata de usa. Am lipit door pin-ul si cu banda adeziva ca sa stea cat de cat fix si degeaba, tot nu reusesc :)

Aranjez toate mufele, fire etc, insurubez panoul de tabla, fac proba, totul merge bine... cand pun fata de usa iar nu se mai incuie usa :)

Un sfat, ceva, va rog?

Modificat de mihai01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca ai desfacut-o? Vezi sa nu ai lipituri reci pe placa si sa nu faca contact cand manunchiul de fire sta mai torsionat.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pantea mihaita

Salut,

Am si eu o problema cu masina din semnatura. A ramas la portiera drepta spate tamburul afara de la inchidere si l-am bagat manual apoi am inchis masina din cheie.

Acum a ramas blocat pe inchis si nu mai pot deschide portiera respectiva nici din cheie nici din clapita interioara.

Este cineva care poate sa dea o solutie pentru asta?

Multumesc,

Mihaita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, broasca n-am desfacut-o. Ma gandeam sa o fac, dar cum e prima data cand desfac o usa m-am gandit ca poate mai rau stric ceva...

O sa mai incerc o data sa montez fata de usa cu un prieten care sa ma ajute - nici el nu se pricepe, dar e mai bine cu 2 creiere si 4 maini - si daca tot nu merge o sa desfac broasca :P E complicat? N-as vrea sa ajung cu masina in service pt ca nu mai pot sa pun broasca la loc, mai ales ca m-a lovit tare criza asta si bate vantu in buzunare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pantea mihaita

Cand spun tambur ma refer la martorul care iese din portiera si iti arata de obicei ca portiera este deschisa sau inchisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se mai deschide din centralizata (cheie sau de la butonul interior) trebuie sa te chinui si sa desfaci fata de usa si interiorul usii, prin masina. Astfel, vei avea acces la mecanismul de actionare al yalei si poate reusesti sa o deblochezi mecanic. Dupa aia, ramane sa constati care e cauza blocarii yalei, pe inchis.

Nu e foarte complicat, dar trebuie sa gasesti solutii la fata locului. In mod normal, ca sa demontezi zala, trebuie sa ai usa deschisa.

P.S. sper sa ai poti demonta prin interior fata de usa. La Passat B5 merge, asa ca, imi inchipui ca si la tine.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pantea mihaita

Ce am uitat sa mentionez este ca se comporta ca si cum nu s-ar descuia cu cheia deoarece:

In comportamentul normal daca stai in masina si o incui cu telecomanda de pe cheie atunci nu mai poti sa deschizi nici o portiera nici pe interior si nici pe exterior. Cand trag de maner (pe interior) martorul din portiera incepe sa se ridice dar de indata ce nu mai trag de maner acesta coboara, portiera ramanand blocata in continuare. Dupa cum spuneam acesta este comportamentul normal (la toate portierele) in cazul in care incui masina din telecoanda tu fiind in interior.

Acum doar incerc sa aflu cauza acestui comportament (broasca, motorasul de la inchidere sau vre-un fir).

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf IV este mai delicat pentru ca este shina geamului care se interpune intre broasca si spatiul in care se poate umbla lejer. locul este foarte foarte stramt si numai cu ceva noroc poti ajunge cu mana la broasca si chiar si asa nu prea este spatiu sa te desfasori, mai ales ca la golf portiera este mult mai arcuita decat la passat si practic broasca se afla in capatul superior al curburii. problema este ca atunci cand ai apasat tu cu mana pe acel tumburus, ai blocat-o si blocata a ramas. intrebarea mea este in ce context a ramas tumburusul sus? ai coborat din masina si ai vrut sa o incui si ai constatat ca portiera in cauza nu face serviciu? sau ai vrut sa le blochezi de pe butonul consolei interioare si nu a percutat si apoi te-ai dat jos, ai apasat tumburusul si ai incuiat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pantea mihaita

Am incercat in mai multe moduri... prima data am incercat din cheie si am observat ca semnalizarea nu s-a aprins (ceea ce indica ca masina nu este inchisa) am observat ca tumburusul de la portiera dreapta spate ramasese ridicat. Am deschis iar masina si am incercat din consola de la sofer ... fara nici un rezultat. In cazul asta nu aveam cum sa las masina descuiata in fata blocului si am apasat tumburusul manual. Moment in care a ramas blocat in pozitia de inchis.

Modificat de pantea mihaita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!