Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Trebuie desfacuta broasca si refacute lipiturile de pe placa electronica . Acolo mai sunt niste microcontacte . Daca inchizi usile de pe usa soferului ce se intampla ? Raman inchise sau una din ele se deschide .

Aham. Deci am putin de lucru! :D Am sa incerc si faza cu blocatul usilor de la butonul de pe usa soferului si va anunt de rezultat. Din pacate masina nu e aici acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Trebuie vazut la care usa e problema cu switchurile din broasca. Modulul Confort se poate accesa si fara contact cu vagcom pentru a vedea care usa nu e safe dupa incuierea din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa fac si asta. Pun vag-comul pe ea maine sau poimaine. Oricum trebuie sa refac cablajul la senzorul G28 ca imi face figuri si o sa am de lucru la masina. Multumesc mult pentru raspunsurile prompte!

Modificat de Marius
Quote inutil. Foloseste butonul ADDREPLY!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ma ajuta si pe mine cineva.Am probleme cu inchiderea centralizata de pe masina din semnatura.In momentul cand inchid usile mi se inchid uneori toate,uneori toate fara usa spate stanga.In mers dupa 15 km se blocheaza toate dar usa spate stanga tot se armeaza sau dezarmeaza.de asemenea cand apas scurt doar o singura data butonul deschis de pe cheia briceag teoretic ar trebui sa se deschida doar usa de la sofer,la mine se deschide si cea cu probleme.Poate cineva a patit chestaia asta si ma poate nedumerii.Multumesc

Modificat de Paulorossi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe usa spate stanga ai probleme la lipiturile din broasca . Remediere : se desface toata usa , se da jos broasca , desfaci broasca bucati , intaresti toate lipiturile de pe placa electronica si scapi de probleme . Am aceiasi problema pe usa spate dreapta , dar astept sa se mai incalzeasca afara sa o repar.

Bafta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placa electronica a actuatorului nu?E nevoie sa fac broasca bucati?O sa-mi fac timp,ma tot streseaza nevasta ;) Ms

Modificat de Paulorossi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.....referitor la inchiderea centralizata....ma confrunt si eu cu o problema de anul trecut

Am observat de asta-vara ca la temperaturi ridicate (peste 15 grade) nu imi mai functioneaza (deschidere-inchidere) usa fata pasager!

Cand a venit iarna si temperaturile au fost sub 15 grade nu am avut nici un fel de probleme totul functionand perfect!

Astazi cum a iesit soarele si cum sa incalzit afara.....hop la plecarea spre casa de la serviciu am observat ca usa cu pricina nu mai functioneaza!

Aveti careva idee din ce cauza poate fi aceasta defectiune?

Astept pareri si idei!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare... pe langa faptul ca inchiderea centraliza(in cheie) imi mai juca feste la portiere de azi nu mai cupleaza cu portbagajul...aceste trebuie inchis si deschis cu cheia...oare ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am un golf 4 variant TDI si s-a blocat usa de la portbagaj...Mi s-a spus ca s-a blocat un switch dar el functioneaza...am verificat asta..ce pot sa ii fac?

multumesc!:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, din fericire am descoperit unde era problema pt portbagaj ...erau 2 fire rupte...am reusit sa le lipesc ...asa ca acum se inchide si deschide portbagajul ... a mai ramas problema cu inchiderea din cheie la usi...functioneaza doar cand vrea :( si incepe sa ma enerveze ....

post-29452-1266784555_thumb.jpg

post-29452-1266784563_thumb.jpg

post-29452-1266784568_thumb.jpg

post-29452-1266784555_thumb.jpg

post-29452-1266784563_thumb.jpg

post-29452-1266784568_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare am citit aproape tot...:)

eu am o problema cu becul de pe usa stanga(nu se mai aprinde),nu mai imi recunoaste usa deschisa deoarece pana acum cand deschideam usa se auzea un zgomot (un motoras)...iar acum dupa ce deschid, dupa 30sec mi se inchid toate(deci nu o recunoaste deschisa),ea teoretic are un switch (comutator), stie cineva unde se afla? pentru ca as vrea sa o desfac sa vad ce nui in regula dar nu stiu undei switch-ul.

mai am o problema cu usa spate stanga - uneori nu se inchide...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dang in broasca ms. ma gandeam si eu ca se afla in broasca dar unde mai exact poate stie cineva....ms de ajutor in wekend o sa o desfac.

Modificat de Marius
Quote inutil. Foloseste butonul ADD REPLY!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

De ceva timp (3luni) nu imi mai merge inchiderea centralizata, pur si simplu apas pe telecomanda- se aprinde beculetul si ... NIMIC.. Am schimbat bateria de 3 ori si degeaba. Am intrat cu VAG-COM sa vad dk da impuls ... NIMIC. Am fost la cineva , care zice ca se pricepe...??? si mi-a spus ca este inchiderea originala , pusa de cei de la VW si ca nu are ce sa ii faca.. Ma poate ajuta cineva? VA ROG!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dang in broasca ms. ma gandeam si eu ca se afla in broasca dar unde mai exact poate stie cineva....ms de ajutor in wekend o sa o desfac.

door_lock.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de f mare ajutor , o sa astept sa-mi vina macaraua si cand am sa o schimb am sa ma uit si in broasca.

ms ady

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.....referitor la inchiderea centralizata....ma confrunt si eu cu o problema de anul trecut

Am observat de asta-vara ca la temperaturi ridicate (peste 15 grade) nu imi mai functioneaza (deschidere-inchidere) usa fata pasager!

Cand a venit iarna si temperaturile au fost sub 15 grade nu am avut nici un fel de probleme totul functionand perfect!

Astazi cum a iesit soarele si cum sa incalzit afara.....hop la plecarea spre casa de la serviciu am observat ca usa cu pricina nu mai functioneaza!

Aveti careva idee din ce cauza poate fi aceasta defectiune?

Astept pareri si idei!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

salut!care stiti de unde pot cumpara si eu incuietorile din usi ca iar mi s-a stricat inchiderea centralizata

Sau un service bun care sa-mi repare inchiderea(exclus PBN)multumesc

Modificat de Marius
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA mai multe detalii, ce incuietori, si in ce sens nu mai functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie
DA mai multe detalii, ce incuietori, si in ce sens nu mai functioneaza?

butucul in care bagi cheia ca sa incui usile ca cei de pe masina sunt blocati.

Mi-a ramas masina incuiata si nu se mai deschide din telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga in ei spray degripant pana reusesti sa deschizi usa, ii dai jos si se desfac. Se curata , degreseaza si se pun la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

am reusit sa deschid usa,am dat butucul jos dar partea de aluminiu este topita si nu se mai poate curata de aceea vreau sa cumpar alti butuci

Modificat de Marius
Renunta la quote!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am si eu probleme cu inchiderea centralizata.

1. Cam de o luna nu imi mai functioneaza inchiderea de la cheie briceag. Initial am crezut ca e din cauza bateriei dar am schimbat 2 pana acum si se comporta la fel.

2. Ledul rosu de la portiera se aprinde atunci cand masina e inchisa.

3. Ledul de la cheie se aprinde intermitent cand incerc sa deschid sau sa inchid masina.

4. Buzzer-ul nu se mai aude deloc (cand uit luminile aprinse fara cheie in contact, cand raman fara motorina, etc.).

5. Luminile la plafoniera si becul de la portiera se aprind cand deschid usa.

6. Am verificat sigurantele si sunt toate bune.

Inchiderea centralizata si buzzer-ul nu mai functioneaza cam de o luna si ma gandesc ca poate au vreo legatura una cu alta.

Stiti cumva care ar putea fi cauza problemelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfacuta broasca si refacute lipiturile de pe placa electronica . Acolo mai sunt niste microcontacte . Daca inchizi usile de pe usa soferului ce se intampla ? Raman inchise sau una din ele se deschide .

La mine cand inchid usile din butonul de interior, cateodata sare siguranta de la usa soferului, iar alta data de la usa din spate. Asta inseamna ca trebuie sa umblu la microcontactele usilor ? Sau mai e nevoie de alte verificari in alte parti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt lipiturile crapate in broastele de la sofer si la usa din spate(cele care iti fac probleme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!