Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Nu se aude nici motorasul cand actionezi telecomanda sau butonul de pe hayon? :))

Nu se aude nimic...inainte de problema asta se auzea motorasul acela daca nu trageam tare de porbagaj ramanea blocat 2 min si apoi puteam sa il deschid dar acum nu se aude nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Parerea mea e ca ti s-a stricat switch-ul de la clapeta de deschidere sau s-a rupt vreun fir in mansonul de cauciuc ce face legatura intre hayon si caroserie.

In ambele cazuri, singura posibilitate e sa demontezi capitonajul de pe hayon si sa tragi cu mana de actuator ca s-o poti deschide. Apoi vei vedea care din variante e problema. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema foarte repede multumita voua...am scos butucu un pic mai fortat si am vazut ca se deplasase sufa aia cu bulb de plastic care intra in maner am scoso ai am pus-o unde era ca se vedea semn si am tras si sa deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,am un volkswagen bora din 2000 si am usa de la porbagaj blocata de cateva zile...celelalte usi se deschid din inchiderea centralizata, care este cu cheia.Cand deschid se aude un fel de bazait la portbagaj ...doar atat.Ceva pareri cum as putea sa-l deschid ?Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am o mare problema. Am plecat la cumparaturi de dimineata si m'-am invartit prin oras de cateva ori pana am gasit ce mi-a trebuit. Dupa cateva ore de frecangeala dasta, am revenit la masina si am incercat sa deschid masina din telecomanda. Si ciuciu! Nu mai mergea centralizata. Asta dupa ce toata ziua a mers fara prb. Bag cheia, descui si plec. Credeam ca este de la bateria telecomenzii. Am cheie briceag. Dupa niste secunde observ ca nici geamurile nu se deschid, mai observ ca nici luminile de sus de pe plafon nu merg, si nici alea de jos de pe usi... Culmea farurile, luminile de bord merg. Nu stiu ce are. O fi de la vreo siguranta ? O mana de ajutor ? E nasol tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema singur, era un fir rupt.Din cauza drumurilor din ROMINICA s-a deschis singur facand contact cat sa se deschida portbagajul...Am facut conexiunea ca lumea(care e rea :) ), adica foarte bine, acum nu mai am nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un Bora din 2001 iar de citeva yile am unele probleme :

- in tabloul de sigurante mi-a cayut partea metalica de la sig nr 14. cum o pot pune inapoi

- la inchiderea centralizata ( e doar cu cheie ) mi se inchide doar usa de la sofer , raminind becul din portiera aprins, cum se poate remedia _

- broasca de la portbagaj nu o pot inchide cu cheia, portbagajul raminind descuiat .

va rog mult ajutati-mă !

multumesac anticipat !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba siguranta 14, ea e responsabila de ceea ce nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut tuturor! are cineva idee de ce nu mai merge inchiderea centralizata din cheie/telecomanda, tip briceag? in situatia in care ajung acasa, parchez, inchid masina, totul bine se activeaza si alarma, beculetul din usa palpaie... dupa cateva ore vreau sa plec apas butonul pt deschidere si nimic!!! bag cheia in usa descui (se deschide decat portiera sofer, nu toate) deschid usa dar alarma nu s-a dezactivat beculetul fiind inca activ si incep claxonul si avariile sa faca urat!! intru in masina deschid capota, scot borna dupa care fac o verificare la sigurante, totul in regula, nici una arsa... am pus borna la loc alarma s-a dezactivat. inchiderea centralizata actionata din masina merge, geamurile si luminile din interior merg deci nu cred ca este ceva legat de modulul confort. am cumparat baterii noi pt telecomanda cu toate ca cele vechi nu dadeau semne ca ar fi descarcate, raza cam de 10-15m, dar si cu baterii noi tot moarta e, am incercat-o si pe cea de rezerva si nimic...

m-am uitat in topic si am inteles ca tre sa faci un refresh cheii dupa ce ii schimbi bateriile dar nu prea am reusit cu nici o varianta mentionata.

va rog daca aveti vreo solutie sau a mai intalnit cineva problema asta as fi recunoscator pt ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAnd apesi pe butonul telecomenzii LED-ul de pe telecomanda se aprinde?

LA incuiere cu cheia din usa soferului se incuie si celelalte usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAnd apesi pe butonul telecomenzii LED-ul de pe telecomanda se aprinde?

LA incuiere cu cheia din usa soferului se incuie si celelalte usi?

n-am nici un led pe telecomanda, e cea vw tip briceag... si nu, celelalte usi nu se inchid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai lipituri reci in broasca sau fire intrerupte in mansonul dintre usa si stalp. Trebuie desfacuta broasca de la usa soferului si refacute lipiturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai lipituri reci in broasca sau fire intrerupte in mansonul dintre usa si stalp. Trebuie desfacuta broasca de la usa soferului si refacute lipiturile.

ok o s-o desfac sa vad ce se intampla acolo. sper sa fie asta sau ceva light ca n-am chef sa arunc cu banii aiurea. oricum mersi mult pt promptitudine si dupa ce remediez situatia o sa postez ce era defect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca sunt novice pe masini straine, eu zic sa nu desfaci usa si sa cauti lipituri reci. Aceeasi prb am avut-o si eu. Dar nu am desfacut nici o usa. Am scos sigurantele, acum nu mai stiu sigur ce numar avea, dupa care le-am pus la loc. Si nu a trebuit sa mai umblu in alta parte. Nu modul confort, nu broasca usa, nimic. Deci mai intai incearca si tu la fel ca mine. Inainte de Craciun, cineva mi-a raspuns mie la post, si a zis ce numar are siguranta. Mai intai incearca asa, si pe urma joaca-te cu broasca.... Stiu ca e nasol si eu am avut prb asta. good luck

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA tine se manifesta la fel ca la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

se pare ca ma confrunt si eu cu o situatie ciudata dar care nu se intampla tot timpul:

de ieri am observat cand am vrut sa deschid usa soferului ca nu mi s-a deschis decat acea usa( desi am inchidere centralizata din cheie)... de asemenea lumina (acel beculet rosu ) de pe portiera nu s-a aprins...la fel si lumina in masina....dupa ce m-am urcat la volan , am deschis usa-> am inchis-o (cu martorul aprins pe bord de usa deschisa) lumina s-a aprins in masina la fel si beculetul de pe portiera...

de asemenea daca am lasat geamul deschis , la inchidere am tinut cheia in broasca apasata dar nu s-a mai inchis geamul,desi trebuia...

totul functioneaza insa la usa pasagerului....

Oare ce e de facut...ar trebui sa ii fac o scanare?S-o fi dus ceva senzor?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se manifesta doar cand e frig afara?

Cand deschizi usa trebuie sa se aprinda: plafoniera, lampa de usa si martorul in bord. Se aprind?

la inchidere e invers, se sting?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA tine se manifesta la fel ca la el?

Exista cateva diferente.... La mine nu mergea inchiderea centralizata, si la fel nu se deschideau toate usile. Nu mergeau becurile din interior si din usi, nu mergeau geamurile, nu mergea sa blochez usile din interior. Deci multe din comenzi erau off. Dar daca zice ca a testat sigurantele ... Si la mine toate erau bune....dar o fi avut ea bazdaci. Cum problema nu este chiar asemanatoare, e posibil sa trebuiasca sa cauti lipiturile reci MARSUS. Ai nevoie de sfaturi de la cunoscatori.... cred ca eu m-am pripit cu sfatul. bafta!

Modificat de sandilidavid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca am postat unde trebuie :blink: , dar am cautat, am citit cate ceva si tot nu m-am lamurit. Am 2 chei simple (nu tip briceag) , una cu buton si beculet si cealalta fara.

1. Vreau sa stiu daca am inchidere centralizata (mi se inchid/deschid toate usile si portbagajul daca rasucesc de cheie, toate simultan).

2. Daca pot inchide/deschide masina de la cheia cu buton si beculet. Nu mi-a mers niciodata beculetul de cand am masina si sunt curios. Eu stiu ca beculetul de la cheie se aprinde cand apesi pe buton si nu face nimic la masina. Acuma cateva zile mi-a zis cumnatu` ca un unchi de-a lui are tot cheie simpla (nu briceag) la audi si cand apasa prima data se deschid si cand apasa a 2-a oara se inchid. Astazi am fost prin oras sa vad de beculetul ala care cred ca e ars (nu-mi merge desi am schimbat bateria de la cheie) si nu am gasit nicaieri (m-au trimis toti la dezmembrari ca paote au ceva cheie sa-mi dea beculetul) . Si la un magazin de piese auto mi-a zis vanzatoarea ca si ea cauta tot un beculet dinasta pt masina ei si nu afla niciunde in oras. Si mai zicea ca beculetu` trimite ceva raze infrarosii la masina sa deschida/inchida masina, ceva de genu`.

Eu nu stiu ce sa mai cred. Va rog sa ma lamuriti daca dupa ce schimb beculetul (cand oi afla) pot sa deschid/inchid masina de la cheia mea simpla.

Am pus o poza cu cheia. Se vede cam rau ca e facuta cu telefonu la lumina mai slaba.

Multumesc!

post-49752-1263236562_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista cateva diferente.... La mine nu mergea inchiderea centralizata, si la fel nu se deschideau toate usile. Nu mergeau becurile din interior si din usi, nu mergeau geamurile, nu mergea sa blochez usile din interior. Deci multe din comenzi erau off. Dar daca zice ca a testat sigurantele ... Si la mine toate erau bune....dar o fi avut ea bazdaci. Cum problema nu este chiar asemanatoare, e posibil sa trebuiasca sa cauti lipiturile reci MARSUS. Ai nevoie de sfaturi de la cunoscatori.... cred ca eu m-am pripit cu sfatul. bafta!

orice sfat e binevenit.. inca n-am avut timp de ea dar o sa mai verific o data si sigurantele.

Modificat de marsus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi se pare ca a functionat ok... nu am avut probleme...

o sa verific maine dimineata din nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lulu04 nici la mine nu ardea, trebuie o baterie noua, nici asa nu ardea, am luat beculet nou de la reprezentanta si a mers, nici vorba sa deschizi masina de la bec, cum te-ai gandit la asa ceva? E doar pt a gasi lacasul unde bagi cheia cand esti in bezna.

Scz de calitatea pozei.

post-34985-1263239928_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ma lamuriti daca dupa ce schimb beculetul (cand oi afla) pot sa deschid/inchid masina de la cheia mea simpla.

NU o sa poti. Becul e doar ca sa lumineze, atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se manifesta doar cand e frig afara?

Cand deschizi usa trebuie sa se aprinda: plafoniera, lampa de usa si martorul in bord. Se aprind?

la inchidere e invers, se sting?

Am testat azi dimineata ... cand deschid si inchid usa se aprinde/stinge plafoniera, lampa de usa si martorul in bord...

se pare ca nu mai functioneaza inchiderea geamului cand tin cheie in usa(usa soferului)...nu e asa grav(merge de la usa pasagerului) ....dar oare cum se repara chestia asta?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!