Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Am cheie simpla nu briceag, am specificat!

Ce problema pot sa am?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Lipituri reci in broasca sau fire intrerupte in mansonul dintre usa si stalp. Lumina din usa de jos se aprinde cand deschizi usa?

Daca ai cheie briceag, ai si alarma.

Nu intotdeauna. Invers DA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin-eu nu am patit la nicio masina treaba asta.de fiecare data am lasat macaraua in pozitia in care era si geamul ridicat la maxim cu mana dupa eliberare si prins cu scotch.clemele se rup uneori la demontare pentru ca sunt putin crapate,iar la presiunea exercitata de cheie sa desfaci surubul cedeaza.sincer sa fiu este o noutate ce imi spui tu,dar eu unul nu am patit niciodata sa agate geamul in cleme. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci in broasca sau fire intrerupte in mansonul dintre usa si stalp. Lumina din usa de jos se aprinde cand deschizi usa?

Nu intotdeauna. Invers DA.

Salutare, nu stiu daca la mine te refereai cu raspunsul dar sa stii ca la mine nu prea face contact becul de la usa soferului,cand cum merge, la lovituri numai!

Posibil sa nu faca ceva contact acolo pt acea nu se inchid usile, doar al soferului!se inchide ,ma refer de la cheie!

Ar trebui sa desfac tapiteria de pe usa?la mine totul este electric! are rost sa ma bag?

Mersi ! daca cumva discutai cu altcineca,Scuze!

salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am si eu probleme cu inchiderea centralizata, cand inchid usa de la cheie , mi se inchide usa soferului, restul ramane deschis, cateodata se mai inchide si restul usilor dar foarte rar.Il inchid dinauntru de la sofer(apas pe buton),dupa care il inchid usa soferului pe dinafara! asa inchid toate usile!

Care ar fi problema ? Multumesc anticipat.

Nu am alarma sau telecomanda la ia,doar cheia! nu este de tip briceag!

Salut.

Salut, au am aceeasi problema se inchide numai usa soferului.

Si am tot citit si cautat am gasit raspunsul :icon_thumright: !!!

Uite link cum se repara chestia (e in engleza), problema e des intanlita vw datorita socurilor repetate la inchidere si deschiderea usii.

http://www.taligentx.com/passat/maintenanc...rlockmechanism/

Spor la reparat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu ce am zis mai sus? :D .

Salutare, nu stiu daca la mine te refereai cu raspunsul dar sa stii ca la mine nu prea face contact becul de la usa soferului,cand cum merge, la lovituri numai!

DA, la tine ma refeream.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok si ce propui? ce sa fac?

mersi.

Salut, au am aceeasi problema se inchide numai usa soferului.

Si am tot citit si cautat am gasit raspunsul :) !!!

Uite link cum se repara chestia (e in engleza), problema e des intanlita vw datorita socurilor repetate la inchidere si deschiderea usii.

http://www.taligentx.com/passat/maintenanc...rlockmechanism/

Spor la reparat

Salutare, mersi dar nu prea ma descurc in engleza,ceva in romana nu stii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...am o problema si nu stiu exact despre ce e vb. Pot incuia portiera soferului doar cu cheia, cand incerc din telecomanda se inchid toate celelalte iar la cea a soferului se misca actuatorul dar nu suficient k sa inchida...trebuie oare inlocuit sau sa agatat ceva de tija?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru amandoi: trebuie desfacuta broasca si refacute lipiturile de la mufa pe cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok si ce propui? ce sa fac?

mersi.

Salutare, mersi dar nu prea ma descurc in engleza,ceva in romana nu stii?

Daca vrei sa iti repari singur, te orientezi numai dupa pozele din dreapta paginii... sigur te descuri, sunt poze pt fiecare etapa ce sa desfaci si cu ce, cum spune si colegu trebui desfacuta broaca si refacute lipiturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare....am si eu o mica-mare problema,am un g5(scuze ca o sa postez aici dar nu am gasit topic cu inchidere centralizata pe nicaieri,decat aici) la care nu ii merg butoanele alea 2 de pe usa,cel care deschide masina si o inchide din masina.Iar pe bc cand deschid usa soferului nu se vede ca si cum ar fi deschisa,la restul se vad.Stie cineva unde ar trebui sa ma uit?Mercy mult,sper sa nu iau warn pt ca am postat gresit dar chiar nu am gasit topic cu probleme inchidere la g5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA switchul din broasca, celebrul switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Am si eu o problema cu un vw golf IV 1.4 16v.

Problemele sunt urmatoarele:

1. De ceva vreme nu imi mai functioneaza inchiderea centralizata. Am observat urmatoarele anomalii: led-ul care este in usa soferului nu functioneaza, usile trebuie sa le deschid doar cu cheie.

2. Geamurile electrice nici ele la randul lor nu functioneaza (tot in acelasi timp cand m-a lasat inchiderea centralizata).

3. Urmatoare nu functioneaza: buzz-erul de lumini, luminatul in portbagaj, ledurile aferente butoanele din consola situata pe cotiera, led-urile din butoanele de la

ridicare/coborare geamuri.

Sigurantele sunt verificate. Iluminatul de interior funtioneaza, la fel si cel din portiere.

Tind sa cred ca problema este de la modulul de confort dar vroiam si alte pareri.

revin

Din pacate locuiesc in germania, am fost la o service-auto pt o diagnoza, iar rezultatul lor a fost modul de comfort.

Am dat comanda de unu nou, l-am schimbat si sincronizat cu ecu si tot nu functioneaza nimic.:???:

Modificat de m_ovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluatere, undeva mai in sus am scris si eu aceleasi probleme ca a tale, si la mine la golf ii mai grav ptr ca mie usile s-au blocat pe inchis si usa de la sofer nu am mai deschiso de mai bine de 2 luni (intru prin partea de la pasager). Geamurile nu mai copaoara. Si eu stiam ca totul ii de la modulu confort dar daca zici ca l-ai schimbat si tot asa ii, inseamna ca poate fi faimosul switch, sau ECU de la usa (cel pe care ii si motoru de la geamuri).

Eu sper sa o rezolv acuma de sarbatori (merg si eu in RO).

Sa ma ti terog la curent cu problema asta.

have a good time.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexe Alexandru

Salut!

Ninu referitor la usa de la sofer care nu se mai deschide (stiu cum e ... am intrat si eu prin dreapta vreo sapt ... dar eu o stricasem) poti incerca doua solutii:

1 daca e de la modulul comfort si nu te mai lasa sa o deschizi inseamna ca tine pe blocat actuatorul ala (ca si atunci cand incui masina din telecomanda si incerci sa iesi din ea) , deci daca ii tai curentul nu mai are cine sa o tina incuiata ... o descui din cheie si se deschide :P

2 daca nu e de la modulul comfort e foarte probabil de la cablul dintre yala si maner care e prea tensionat si blocheaza yala ... aici solutia este sa dai usa din spate jos , dai butucul jos, si deconectezi cablul de la maner ... il prinzi la loc si deschizi.

Nu neg ca ar mai fi si alte solutii ... dar merita sa incerci, daca nu le-ai incercat deja, ca e tare nasol sa intrii prin dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2 luni de zile o zburam cu dinamita de la loc si luam alta usa cu totul din schrot. In franta nu exista atelier mecanic competent sau nu rpara masini nemtesti? :D.

Ce ai incercat sa-i faci din cate ti-am sugerat toti pe-aci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@m ovidiu-da jos fata de usa de la sofer,si verifica firele care intra in mufa aceea mare dreptunghiulara,cea care intra in motorasul geamului.masoarele si vezi daca ai tensiune

@al bundy,esti mai in tema,nu cumva este aceeasi problema ca la octavia tour de care am tot vb la telefon???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa aiba vre-un pin oxidat, dar nu prea am intalnit la G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ma mir si eu,insa ca simptome sunt apropiate,cu exceptia iluminarii butonului de la rezervor.dar omul spune ca schimbat modulul de confort si nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, merci Alex si Marius sa sti ca si eu incep sa ma satur sa tot intru prin dreapta, dar mai astept o saptamana pana ajung in romania. Aici nu am facuto ptr ca am fost la vw si mi-o cerut 100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: 700 euro ej nebun? :D de banii aia iti iei un Golf 3 sau iti faci sarbatorile pe o insula... ceva. :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, ai dreptate, de aia vin in mama tara sa imi rezolv problema. Numai incercam sa ii raspund la marius dece nu am facuto inca :blah_: .

Se va rezolva curand. Bine poate am exagerat putin cu pretu asta dar cam asa m-au facut sa intaleg aia de la vw (France)

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea pe care ar trebui s-o faci se cheama: sincronizarea telecomenzii (lor). Dar pt a face treaba asta ai nevoie de minim 2 chei. Asa ca...

vad ca mai sti cate ceva despre inchiderea centrazilata ...am si eu o probleme ,la mine nu se mai dewschide usa din exterior si nici din interior asadar este blocata, din telecomanda se dechide adica se vede ca se ridica "motu"ala dar nu merege deschisa sa intru in ea .

Sti cumva daca se poate desface fata de usa cand este inchisa sau ce trebuie sa fac sa ajung acolo?

ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,am un volkswagen golf 4 2002 variant si am usa de la porbagaj blocata...Cu ce ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aude nici motorasul cand actionezi telecomanda sau butonul de pe hayon? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!