Jump to content

Inchidere centralizata - Probleme


scirocco
 Share

Postare recomandată

Un sfat daca se poate... am urmatoarea problema - acum ceva vreme inchiderea centralizata din telecomanda a inceput sa nu mai functioneze tot timpul, treptat am ajuns si nu mai merge deloc.

Deschiderea din telecomanda functioneaza intotdeauna, iar inchiderea deloc. Cand apas butonul telecomenzii, semnalizarea clipeste de trei ori in loc de doua, si aud bazaind motorasul de la inchiderea centralizata de la haion. Inchiderea functioneaza intotdeauna perfect din cheie (cu cheia in portiera adica). Din cheie se inchid toate portierele, inclusiv haionul. La fel, din telecomanda se deschid toate.

A mai patit cineva asta? Idei?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    361

  • Al Bundy

    299

  • kelu

    154

  • marius1982.11

    49

Salutare.Care stie sa imi zica si mie de ce sunt momente cand imi palpaie led`ul din usa si cand nu palpaie?Pot sa zic 100% ca led-ul nu e ars.

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

videosergiu am incercat faza cu usile le-am deschis si inchis.Si tot asa face :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma,nu e exclus sa ai intr-adevar o problema,eu ti-am aratat cand clipeste si cand nu clipeste (ce simbolizeaza asta).Daca ai citit acolo,in cazul in care ai inchidere din telecomanda,daca apesi de doua ori butonul este la fel ca si cand rasucesti de doua ori cheia (led-ul astfel nu mai clipeste)si asta o poate cauza si un contact slabit.Daca e asa incearca sa inchizi doar cu cheia si vezi daca se mai intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am venit de la masina.Am incercat sa inchid usa doar cu cheia (tot nu palpaie) am dat jos borna de pe masina si am scos si mufa de la modul (am vazut un post pe cu asa ceva) si tot nu functioneaza :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă o inchizi cu cheia, tine putin mai mult apăsat spre dreapta, si atunci se va activa si alarma si va palpai LED-ul. Dacă dai doar scurt din cheie, la primul contact cu switch-ul din broască se va activa doar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o inchid scurt,fara sa tin mai mult apasata cheia si led-ul se activeaza,nu e asta problema;daca tine ceva mai mult contactul pe inchidere,se ridica si geamurile in caz ca sunt deschise,atata tot.Este posibil sa aiba alta problema in acest caz.Nu ai cumva vreun bec aprins in usa,in acest caz putand fi defect vreun switch,care sa nu sesizeze ca usa e inhisa complet?(daca led-ul nu e ars...).

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă o inchizi cu cheia, tine putin mai mult apăsat spre dreapta, si atunci se va activa si alarma si va palpai LED-ul. Dacă dai doar scurt din cheie, la primul contact cu switch-ul din broască se va activa doar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy are dreptate.Azi dimineata cand am ajuns de la lucru am inchis usa cu cheia si sa vezi ca palpaie ledu.Daca o inchid de la buton nu palpaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am venit de la masina.Am incercat sa inchid usa doar cu cheia (tot nu palpaie) am dat jos borna de pe masina si am scos si mufa de la modul (am vazut un post pe cu asa ceva) si tot nu functioneaza :vaidecapulmeu:

Eu cred ca te cam pripesti degeaba si te contrazici singur.Ba ai inchis cu cheia,ba nu.Ti-a indicat si Al Bundy sa citesti manualul,ti-am indicat si link-ul cu descrierea,daca urmai exact de la inceput,te lamurea-i.(Off topic;este ca si cand inoti:daca esti disperat,te agiti,speriat ca te ineci,vei inghiti multa apa si ai mari sanse sa te ineci.Daca analizezi situatia,iti pastrezi calmul,cauti si aplici metoda optima de a ajunge la mal,atunci vei ajunge cu siguranta,fara sa risti sa te ineci.Aplica intotdeauna dictonul "festina lente"si te stresezi mai putin :ceuameni:

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,ai rezolvat cu cheia?ma intereseaza si pe mine,am si eu aceiasi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutari la toata lumea,

De curind m-am lovit si eu de o problema cu inchiderea centralizata. Este un Golf IV din 2002. Nu mai pot inchide usile din interior din butonul inchis/deschis de pe usa. Cind il apas sa inchid usile se aude cum actioneaza doar inchizatoarea de la portbagaj. usile nu misca nimic. Cind apas pe deschis la fel. Din telecomanda nu am nici o problema, functioneaza ok.

Am tot cautat pe forum dar n-am gasit problema asemanatoare. Are cineva vreo idee ce ar putea fi? Switchurile despe care am tot auzit vorbindu-se sint ok. :icon_thumright: tocmai l-am reparat pe cel din usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, cu tot respectul ,in manual nu scrie doar ca acel led se aprinde cand e pe modul "SAFE" inchiderea, ceea ce e tot timpul cand inchizi de dinafara usa(cheie sau telecomanda). Ceea ce nu scrie e cauza daca el nu palpaie.

DomainG, mai sapa si ai sa gasesti rezolvarea, eu am postat-o, daca nu gasesti ii mai bat odata tst degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema. De cand am schimbat macaraua de pe partea dreapta,mi se inchid toate usile la inchiderea centralizata. Dar nu se aprinde ledul de pe usa mea numai daca mai apas odata pe butonul de inchidere . Tin sa mentionez ca se aude in usa din dreapta cum lucreaza motorasul dar este inchisa.Ca parere aveti ce poate sa fie si daca se poate remedia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy a postat corect!ceea ce a scris mai sus(postul #510) este detaliat in manualul de utilizare,pag.34-35.Este explicit si de ce led-ul nu palpaie si cand.

post-29936-1254827585_thumb.jpg

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am probleme marii din cauza placi electrice ce ii pe motorul din fata sofer, nu se mai deschide trapa de la motorina si nu pot sa imi pun si am ramasi in pana, totul ii blocat. Aici puteti cititi intreaga problema : http://vwforum.ro/index.php?showto...60&start=60 . Va rog sa ma ajutati, ptr ca cred ca sa plocat pe inchis si de aia nu mai pot deschide usa sofer, trapa de la motorina geamurile nu merg numai cel de la sofer dar ptr numai 5 min dupa care trebuie sa scot mufa si sa o bag la loc.

Nu mai pot deschide nici usa soferului se invarte cu totul butucu daca il fortez. Oare sa stricat si asta (butucu)? cu switchul.

Va rog sa imi spuneti cum pot sa fac sa imi pun motorina inafara de a o sparge acea trapa. Am incercat cu borna de minus de pe baterie jos dar nu am mers.

Daca aveti alte ideii va rog sa imi spuneti si mie. merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da, si solutionare problemei unde e in manual ca nu o vad?

Uite, aici , aici , si aici.

Intrebarea era-@DomaniG:"Salutare.Care stie sa imi zica si mie de ce sunt momente cand imi palpaie led`ul din usa si cand nu palpaie?Pot sa zic 100% ca led-ul nu e ars."

Raspunsul-@Al Bundy:"In manual ce scrie ? "

Ce nu e clar?La asa intrebare,raspunsul exact la ce a intrebat.Despre solutionarea problemei,care a fost expusa mult mai tarziu!?Intai cautam cauza mai simpla care poate provoca lipsa aprinderii led-ului (concret modul in care s-a inchis din cheie,cum scrie la manual,cauza nu este in componentele din masina) apoi in mod logic cauza este in celalalt mod de inchidere,telecomanda.Dar bineinteles ca omul nu cred ca a asteptat o luna (1septembrie data postarii) ca sa apara in final "ingerul salvator" cu solutia miraculoasa in trei exemplare :icon_thumright: De fapt precedentul a fost creat,nu demult.

P.S.Probabil daca nu era moderator Al Bundy ar fi fost ironizat si el;asa... :rolleyes: :"cu tot respectul ,in manual nu scrie doar ca acel led se aprinde cand ... " De fapt scrie...daca mai citesti inainte.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tie parca ti-am mai zic ca pari figurant care citeste din carti dar defapt nu prea stii nimic concret, a?

Al Bundy(Cristi) nici macar nu se compara din punctul de vdere al cunostintelor tehnice cu tine si eu respect acest lucru, pt. ca pot invata multe de la el ,chiar si tu.

Pana atunci, invata si tu cum se deschide o capota la masina.... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni am fost de vreo 5 min. si miam cuparat pistol de lipit si "lita" dar problema ii ca nu stiu ce sa lipesc, :P . Adica nu stiu cum sa repar. si daca se poate.

P.S. se poate cumpara de la vw numai parte electrica nu si motorul ptr usa fata sofer? se poate uita cineva pe ETKA sau daca stie cineva sa imi spuna si mie, va rog. Si ma puteti ajuta cu problema de la pagina 26 ultimul post?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius1982.11-Esti off topic!in plus citez din regulament,daca tot nu ai obiceiul sa citesti:"4. a) Nu jigni, nu declansa scandaluri (asa-zisele "flame-uri"). Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ninu, am dat si sus link ce si cum se face, trebuie efectiv retopit cositorul pe acei pini. Pui pe verful pistolui pana se topeste lita si tii pe contacte pana se retopesc si ele si nu mai prezinta crapaturi.

Spor la treaba. In etka nu este seprat, doar toata broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci @marius1982.11, acuma am facut eu cate ceva,am "cositorit" . Deci pe etka nu se vinde numai cu motor cu tot?

Mai am doua intrebari daca ma puteti ajuta va rog : deci 1 Cum as putea sa imi desfac trapa de la motorina sa pot alimenta ptr ca maine trebuie sa merg la lucru.

2. Daca se invarte broasca din usa cand bag cheia seamna ca ii gata si aia, am stricato?

poze cu ce caut daca se vinde separat, daca stiti daca vw vinde asta :

post-39904-1254853109_thumb.jpg

post-39904-1254853156_thumb.jpg

post-39904-1254853200_thumb.jpg

post-39904-1254853218_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!